Celulitida má nepřátele přímo v přírodě – v boji s celulitidou pomůžou bylinky. Jaké, to radí známá česká bylinkářka, paní Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
Celulitida má nepřátele přímo v přírodě – v boji s celulitidou pomůžou bylinky. Jaké, to radí známá česká bylinkářka, paní Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Celulitida trápí 90 % žen – pomohou ale bylinky!

Celulitida straší ženy už téměř 100 let. Zmírnit ji přitom pomohou bylinky – tvrdí o boji s celulitidou známá česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Celulitida, neboli odborně lipohypertrofie, je velký estetický problém. Trápí až 90 % všech žen! Celé generace žen s ní bojují již od 20. let minulého století, kdy začala být vnímána jako estetický problém. Přitom bojovat se s ní dá i jinak, než ne zrovna účinným a pouze marketingově dobře odpromovanými produkty, které vlastně příliš nebo vůbec nefungují. Celulitida, nebo také lidově nazývaná pomerančová kůže,  vzniká degenerativními změnami podkožního tuku a na svědomí ji má řada příčin. O tom, jak s celulitidou bojovat účinně a přírodně pomocí bylinek, radí nejznámější česká bylinkářka, paní Jarmila Podhodná ze společnosti Naděje.

V boji s celulitidou pomohou bylinky. Jaké a jak na to radí známá česká bylinkářka, paní Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
V boji s celulitidou pomohou bylinky. Jaké a jak na to radí známá česká bylinkářka, paní Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Za celulitidu mohou hormony i uspořádání tukových buněk

Na vzniku pomerančové kůže, jak se celulitida lidově nazývá, se podílí několik faktorů. Nejčastěji bývá dávána za vinu hormonálním změnám, především pak hormonu estrogenu. Tyto změny nastávají v důsledku puberty, těhotenství či užívání hormonální antikoncepce. Nemalý vliv mají také dědičné předpoklady, změny lymfatického oběhu a nezdravý životní styl. Ačkoliv problém celulitidy bývá obvykle připisován výhradně ženám, nevyhýbá se ani mužům. U nich se projevuje zejména v pubertálním věku či při obezitě. Většina mužů je však od celulitidy uchráněna po celý život, a to hned z několika důvodů. V první řadě jejich tělu chybí hormon estrogen. Ženské tukové buňky jsou také díky odlišné struktuře pokožky jinak anatomicky uspořádané. Na rozdíl od mužské kůže, kde je kolagenové vazivo formováno do tvaru X, respektive do propletené sítě, má kolagen ženy podobu paralelních řad kolmých k povrchu kůže. Tukové buňky, které se tak mezi nimi snáze usazují a shlukují, postupně zbytní a vytlačují se proti povrchu pokožky. Následkem toho se něm vytvářejí výrazné dolíky, které strukturou připomínají právě kůru citrusu. Zbytní-li shluk tukových buněk u mužů, roztáhne se do stran a kůže zůstane hladká. Ženská pokožka je na postižených partiích také tenčí, a tuk je tak na povrchu viditelnější. V těchto místech se snižuje i průtok krve a lymfy.

Celulitida je nejen estetický problém. Trápí až 90 % všech žen a dokonce jí trpí i muži.
Celulitida je nejen estetický problém. Trápí až 90 % všech žen a dokonce jí trpí i muži.

Celulitidu zmírní Echinacea – čistí totiž lymfatický systém

K prevenci i řešení celulitidy se profiluje řada prostředků a produktů, které nabízejí farmaceutičtí výrobci i kosmetická studia. Než však za tyto výrobky vydáte stovky a tisíce korun, zkuste se obrátit nejdříve na přírodu. Zmírnit projevy pomerančové kůže lze totiž také za pomoci vhodných bylin. Jednou z nich je echinacea neboli třapatka nachová, která podporuje správnou činnost lymfatického systému. Právě jeho změny a nedostatečný oběh mívají na svědomí vznik celulitidy. „Echinacea je silné přírodní antibiotikum. Očistná kúra, připravená z této bylinky, pomůže tělo zbavit škodlivých látek, díky čemu může celý lymfatický systém přirozeně fungovat. Echinacea mimo jiné zabraňuje zadržování vody, protože je močopudná, a stimuluje redukci nahromaděného tuku. Utlumuje také ty enzymy, které narušují kolagen,” vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin. Echinacea se nejčastěji používá v podobě výtažku a aplikuje se vnitřně. Ideální je každý den vypít půl šálku odvaru. Vhodné jsou také tinktury, lymfatické koupele, zábaly či spreje vyrobené z této byliny. Echinacea se užívá dlouhodobě, protože tolik nezatěžuje tkáně.

V boji s celulitidou pomůže Echinacea.
V boji s celulitidou pomůže Echinacea.

Pýr zlepšuje kvalitu kůže při celulitidě a drží hormony v rovnováze

Lymfu pročišťuje také bylina známá jako pýr plazivý. Kromě toho, že jeho výtažek podporuje funkci krevního a lymfatického oběhu, zlepšuje také hormonální nerovnováhu, výrazně se podepisuje na kvalitě pokožky a celkově posiluje organismus. Proti celulitidě působí pýr nejlépe v kombinaci s řadou dalších bylinných a pupenových výtažků v podobě tinktury. Tu lze doplnit masážemi s olejem z túje či třezalky, obklady nebo koupelemi. Bylina se na těle nechá působit, poté se smyje teplou vodou. Na postižené partie je možné aplikovat také bylinný sprej na pokožku s obsahem pýru, jehož účinné látky posilují hydrataci a pružnost kůže a revitalizují kožní tkáně. Podobné účinky jako pýr má tinktura gotu-kola.

Pýr plazivý – problematický plevel může být užitečný v boji s celulitidou.
Pýr plazivý – problematický plevel může být užitečný v boji s celulitidou.

Celulitida se zmírní také použitím gemmoterapie s ořešákem

Pro zmírnění projevů celulitidy se často využívá takzvaná gemmoterapie. Jedná se o léčbu pomocí výtažků z pupenů. Ta by měla být dlouhodobější, protože její účinek se v plné síle projeví v řádu měsíců. Obvykle ji doprovází vnitřní užití tinktury z pupenů rostlin, v tomto případě nejlépe z ořešáku královského. Ten posiluje obranné reakce organismu a vyplavuje z těla toxické látky, které opět stojí za sníženou funkcí lymfatického oběhu a tedy intenzivnějším ukládáním podkožního tuku. Z dalších bylinných prostředků můžeme zařadit gotu kolu, která příznivě ovlivňuje sliznice a kůži, či gemmoterapeutikum z vinné révy na cévní systém. Jedle pak dodá stopové prvky do tkání, která chybí. „Tinkturu z pupenů rostlin je vhodné kombinovat s tinkturou z bylin. Díky tomu vznikne komplexní bylinná kúra. Před zahájením gemmoterapie je nezbytné detoxikovat tělo za pomoci drenážního prostředku, kterým je například bříza. Ta by se měla užívat zhruba tři dny, následná kúra by pak měla trvat po dobu 3 až 12 měsíců v závislosti na hloubce a rozsahu celulitidy. Aplikace probíhá dvakrát až třikrát denně,” upřesňuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Užívání bylinné kúry by se mělo doplnit také zdravou životosprávou, tedy vyváženým jídelníčkem, dostatečným příjmem tekutin a pohybem. Dobré je zbavit se zlozvyků, jako je kouření či přemíra alkoholu. Účinné je také například saunování a otužování.

Celulitida má i dalšího nepřítele – gemmoterapii z ořešáku, neboli tinkturu z pupenů ořešáku královského.
Celulitida má i dalšího nepřítele – gemmoterapii z ořešáku, neboli tinkturu z pupenů ořešáku královského.

Zdroj obrázků: FL