Boty do přírody musí něco vydržet. Jak vybrat kvalitní trekové boty?

Posloucháte občas od známých, jak jim jejich trekové boty vydržely již dvacet let a pořád se je snaží udržet v „provozuschopném“ stavu? Nejspíš měli šťastnou ruku při jejich výběru, nebo přesně věděli, jak si boty do přírody správně vybrat. Ono ne veškerá turistická obuv se na turistiku skutečně hodí. Jak sáhnout po té správné obuvi na turistiku?

Milovníci trekkingu, hikingu a outdoorových aktivit vědí, že ta nejdůležitější a současně nejlepší investice je vždy do bot. Boty do přírody musí něco vydržet. Časem se umí dokonale přizpůsobit našim nohám, a není proto divu, že se s kvalitními trekovými botami chodí k těm nejkvalitnějším specialistům na opravu obuvi, protože i když je máte již deset nebo dvacet let, stále stojíte o to, abyste si v nich mohli někam vyšlápnout. Nemáte takové trekové boty? Nebo ty vaše oblíbené turistické boty již skutečně dosloužily? Je čas poohlédnout se po nových.

Nevěřte všemu, co se vydává za turistickou obuv

Řada módní obuvi se dnes jako boty do přírody sice tváří svým designem, chybí jim však potřebné užitné vlastnosti i pohodlí. Podle ceny to nepoznáte. Mnohdy jsou tyto fashion boty ještě dražší než profesionální boty na turistiku. Největší jistotou, jak nešlápnou vedle, je pořizovat si trekové boty u profesionálů. Takovým je e-shop BOSP. Firma se specializuje na profesionální boty – turistické, myslivecké, policejní, vojenské, hasičské i pilařské, včetně kvalitního příslušenství.

Sortiment e-shopu Bosp.cz – to jsou pánské turistické boty i turistická obuv pro ženy. V sortimentu je široká škála velikostí. Například u dámské obuvi oceníte u vybraných modelů velikosti již od čísla 35. Nechybí vysoké ani nízké turistické boty. Samozřejmostí jsou nepromokavé modely s využitím nepromokavé membrány Goretex, či s kvalitní podrážkou značky Vibram. Že jste někde četli, že tyto podrážky kloužou? To rozhodně neplatí a jde o nejprestižnější a nejtrvanlivější podrážky pro profi boty do přírody. Naopak, najdete i modely, kde vibram podrážky nabízí přímo ochranu proti uklouznutí třeba i na náročném ledovém terénu.

Jak si vybrat boty do přírody?

Nejspíš se každému milovníkovi outdoor aktivit a turistiky hodí hned více bot. Ale ty univerzální, které nikdy nezklamou, mají zcela jasné vlastnosti. Měly by být z trvanlivých materiálů a s kvalitním provedením. Šité švy nejsou podmínkou dlouhé životnosti. I lepené zvládají dlouhodobé používání a náročný terén. Ideální kombinací je přírodní useň, která je již od výroby ošetřena hlubokou hydrofobní impregnací. To vše s goretexovou podšívkou. Univerzální boty do přírody jsou ideální ve vyšším střihu s kvalitním šněrováním.  

Kdo opravdu holduje turistice, ocení též nízké turistické boty do přírody. Moderní membrána, která zajistí voděodolnost a současně prodyšnost, není nikdy na škodu.

Většina kvalitních turistických bot se dá používat jako celoroční. Dobré je počítat s tím při volbě velikosti obuvi, kdy v zimě chceme do bot obout teplejší ponožky. Nebo volíme rovnou zimní turistické boty do přírody. Trekkingová zimní turistická obuv samozřejmě nejsou žádné sněhule. Jde o funkční zateplené boty s protiskluzovými podrážkami (například Vibram ArcticGrip). Možné je však na boty do přírody používat i protiskluzové návleky (tzv. mačky).

Turistické boty BOSP

Slovenská firma BOSP z Bardějova vyvíjí vlastní modely turistické obuvi a v srdci Evropy je taky šije. Bardějov je proslulý obuvnickou výrobou, která sahá až do roku 1957. Firma nabízí řadu kvalitní obuvi. Zajímavým modelem je například pracovní trekový model bot Ural Pro. Pro profesionální zátěž je vhodný model Karpat Pro. Sáhněte po nejkvalitnější evropské turistické obuvi a užijte si v ní krásné treky, hřebenovky, feraty i dlouhé výlety do přírody. Nejlepší boty do přírody šijí v Bardějově.