Plesová sezóna je v plném proudu a zvolit si správně plesové šaty podle etikety a dress code nemusí být vždy lehké. Jak na to?
Plesová sezóna je v plném proudu a zvolit si správně plesové šaty podle etikety a dress code nemusí být vždy lehké. Jak na to?

Plesové šaty a etiketa – umíte si správně vybrat?

Plesová sezóna je v plném proudu a zvolit si správně plesové šaty podle etikety a dress code nemusí být vždy lehké. Jak na to?

Nezapomeňte se pořádně podívat na pozvánku, na jaký to ples vlastně vyrážíte a podle toho si správně vybrat plesové šaty, boty, kabelku, líčení i účes. Obvykle na pozvánce, nebo na webových stránkách najdete některé z kouzelných slůvek, který v jednom nebo ve dvou slovech přesně vyjádří to, co si máte vzít na sebe. Obléct si krátké plesové šaty nebo dlouhé plesové šaty? Pozor! Společenská plesová etiketa bývá přísná a může se stát, že by vás v nesprávně zvolených šatech na prestižní ples ani nevpustily. Navíc není to jen o délce šatů a vše je ještě mnohem složitější. Takže jak se správně obléct a vyhnout se nechtěným trapasů? Pojďte se podívat na kouzelná slovíčka z pozvánek.

Jak si vybrat správně plesové šaty? Řiďte se etiketou a dress code pro jednotlivé akce. Více vždy prozradí pozvánka.
Jak si vybrat správně plesové šaty? Řiďte se etiketou a dress code pro jednotlivé akce. Více vždy prozradí pozvánka.

White tie si žádá nejformálnější a nejluxusnější plesové šaty

Pod slovíčkem White tie se skrývá ultra formální, tedy ten nejluxusnější a současně nejpřísnější dress code pro dámy i pány. Jediná povolená délka plesových šatů je dlouhá. Dokonce byste měly zapomenout i na různé příliš kreativní kousky nebo zúžené siluety. White tie je totiž odkazem na noblesu starých plesů a tak i dámské plesové šaty musí být noblesní. Délka po zem je samozřejmostí. Vrch šatů by měl být nejlépe živůtkový a vypasovaný, bez rukávů nebo dokonce bez ramínek. Pokud mají šaty na ples ramínka, tak jen velice jemné. Sukně plesových šatů by měla být optimálně široká a pompézní. Netřeba zapomínat na šperky, vyčesané vlasy do drdolu, na malé psaníčko pouze do ruky a na boty na podpatku s uzavřenou patou, špičkou a samozřejmě bez jakékoliv platformy! Dnes už tyto  plesové šaty nemusí být striktně černé nebo tmavé. Povoleny jsou také barvy a dokonce vzory. Přesto však, čím formálnější, tím lepší. Povinné jsou také vysoké rukavice. Nezapomeňte, že doprovázet vás musí pán ve fraku s bílou luxusní košilí, vestou a bílým motýlkem.

Dlouhé plesové šaty odpovídající White tie dress code. Pozor ale! Na rozdíl od módní přehlídky si k nim musíte vlasy vyčesat nahoru a na nohy patří uzavřené lodičky na subtilním podpatku. Večerní šaty jsou z kolekcí Jenny Packham a Zac Posen (RTW S/S 2015).
Dlouhé plesové šaty odpovídající White tie dress code. Pozor ale! Na rozdíl od módní přehlídky si k nim musíte vlasy vyčesat nahoru a na nohy patří uzavřené lodičky na subtilním podpatku. Večerní šaty jsou z kolekcí Jenny Packham a Zac Posen (RTW S/S 2015).

Black tie si žádá také dlouhé plesové šaty, i když už méně pompézní

Klasický Black tie dress code se také řídí formální etiketou, i když nároky na dámské večerní šaty už jsou menší. Zapomeňte na jakékoliv jiné oblečení, než na dlouhé plesové šaty! Šaty musí být pořád dlouhé až po zem, ale střih může být užší, ramena zahalenější a barvy či vzory výraznější. Název Black tie vychází doslova z překladu: černá kravata. Pánové musí mít smoking, takže už ne frak, ale nestačí ani oblek. K bílé košili mají tentokrát černou kravatu nebo černého motýlka. Pro nás dámy pořád kromě velké večerní zůstávají přísná pravidla pokud jde o boty, kabelku i účes. Boty musí být pořád uzavřené, bez platformy a na podpatku. Kabelka malá v podobě psaníčka a účes společenský, pořád raději vyčesaný do drdolu.

Pro Black tie si etiketa žádá pořád dlouhé plesové šaty, i když už mohou být méně pompézní, více barevné i vzorované. Pořád se držte ale na rozdíl od modelek na obrázku uzavřených lodiček na podpatku a vyčesaných společenských účesů. Šaty na obrázku jsou z kolekce Badgley Mischka (RTW S/S 2015).
Pro Black tie si etiketa žádá pořád dlouhé plesové šaty, i když už mohou být méně pompézní, více barevné i vzorované. Pořád se držte ale na rozdíl od modelek na obrázku uzavřených lodiček na podpatku a vyčesaných společenských účesů. Šaty na obrázku jsou z kolekce Badgley Mischka (RTW S/S 2015).

Plesové šaty pro Creative black tie více uvolňují formální atmosféru

Creative black tie je sice pořád dress code pro formální události, ale zde dostáváte příležitost uplatnit svoji fantazii a smysl pro módu. Kam by ženy nosily všechny ty nádherné šaty od módních návrhářů a značek, když nám White tie a Black tie etiketa příliš prostoru nedávají. Až u Creative black tie může odhalit nožky, dopřát si asymetrické délky šatů či všemožné módní výstřelky. Na nohy už si můžeme obout otevřené boty i společenské sandály. Plesové šaty mohou být dvoudílné, poprvé s kalhotami nebo imitovat pánský společenský šatník. Dokonce jsou povoleny vtípky a módní nápady, kdy se v luxusním provedení do večerní módy vkrádají střihy a prvky klasického denního šatníku. Pro pány sice pořád zůstává smoking, ale již nemusíte mít motýlka ani kravatu a košili můžete vyměnit i za černou.

Plesové šaty pro Creative black tie mají být dlouhé, ale umožňují být vyzývavější, kreativnější a dávají prostor nejžhavějším módním trendům i crazy nápadům módních návrhářů. Večerní šaty na obrázku jsou z kolekce Naeem Khan a Badgley Mischka (RTW S/S 2015).
Plesové šaty pro Creative black tie mají být dlouhé, ale umožňují být vyzývavější, kreativnější a dávají prostor nejžhavějším módním trendům i crazy nápadům módních návrhářů. Večerní šaty na obrázku jsou z kolekce Naeem Khan a Badgley Mischka (RTW S/S 2015).

Existují vůbec krátké plesové šaty?

Pravděpodobně jste si již stihly povšimnout, že na noblesní plesy s přísnou společenskou etiketou si rozhodně v krátkých šatech, ani pokud mají luxusní střih a materiál, nevyrazíte. Existují ale akce, u nichž na pozvánkách naleznete dress code označený jako Formal případněCoctail. A to je chvíle, kde vedle společenských šatů, jakými jsou šaty pro Black tie nebo Crative black tie, můžete obléct také krátké plesové šaty nebo luxusnější koktejlky. Povolen je dokonce dámský společenský kostým nebo kombinace luxusních kalhot se šatovým vrchním dílem. Takzvané malé černé sice v tomto případě můžete uplatnit, ale pouze pokud jsou z luxusního lesklejšího nebo třpytkami zdobeného materiálu. Boty mají být na podpatku, kabelka pořád v podobě psaníčka a účes sice společenský, ale už to nemusí být výčes či drdol. Pánům postačí oblek s kravatou. Takto vyparáděné můžete s partnerem vyrazit na všechny lokální méně formální plesy – klidně na oblíbený hasičský bál.

Krátké plesové šaty, společenský kostýmek nebo slavnostní kalhoty s luxusní halenkou můžete obléct na méně formální akce, označené jako Formal nebo Coctail. Šaty na obrázku jsou z kolekce Reem Acra, Haider Ackermann, Christopher Kane a Delpozo (RTW S/S 2015).
Krátké plesové šaty, společenský kostýmek nebo slavnostní kalhoty s luxusní halenkou můžete obléct na méně formální akce, označené jako Formal nebo Coctail. Šaty na obrázku jsou z kolekce Reem Acra, Haider Ackermann, Christopher Kane a Delpozo (RTW S/S 2015).

Zdroj obrázků: plesové šaty z RTW kolekcí světových návrhářů a firem (S/S 2015), Style.com