Nové trendy pro střechy zjednodušili linie a propojili střechu s fasádou. Volnější je i barevnost. Hitem je bezúdržbovost, což mluví pro hliníkové střechy.
V devadesátých létech se hojně staré krytiny měnily za betonovou tašku. Reklama nám tloukla do hlavy, jak nás tato taška přežije. Po čase se vzpamatovali prodejci a hlavně náš výrobce pálené tašky a začal boj, kdo z koho: pálená nebo betonová? Do toho ale stále vstupovala rychlá a levná řešení v podobě různých vláknocementových šablon nebo eternitů. Jenomže, jsou dnes skutečně betonové nebo pálené tašky tím, co pomáhá domům k jejich modernímu vzhledu? A jsou levná řešení pro střechu skutečně levnými?

Trendy pro střechy 2018: plechová střecha je moderní
Nedávno jsem četla zajímavý průzkum, podle kterého lidé hodnotili, jako střešní krytinu zvolili, nebo by chtěli zvolit na svoji střechu. Překvapivě to vyhrál soubor tzv. „plechových střech“. O plechové střeše totiž nelze mluvit jako o jednom typu. Na rozdíl od tašek, které jsou prostě pálené nebo betonové, plechový sortiment střešních krytin zahrnuje falcované krytiny, plechové tašky, trapézové plechy nebo plechové šablony. Samozřejmě klasické levné pozinkované řešení se bude nejspíš pořád objevovat třeba ve formě trapézových plechů na různých přístřešcích, ale moderní plechová střecha je dnes o titan-zinku a především o hliníku. A právě hliník je sofistikovaným řešením, který dnes dokáže dát lepší vzhled i ne zrovna architektonickým perlám mezi domky v různých satelitních městech.

Proč architekti milují hliníkovou střechu?
Nebudu teď řešit, že jde o lehkou střešní krytinu, která nezkomplikuje dokonce ani rekonstrukci hodně starších domů, jejichž krovy už mají snad jen historickou hodnotu. Normám už dávno neodpovídají a jejich nosnost není zrovna ideální pro těžké pálené nebo betonové tašky. Hliníková střecha sama o sobě dává domu modernější vzhled. Je to i případ zmíněných „levných“ domků, mnohdy v podobě nepodsklepených bungalovů v satelitních městečkách. Představte si je v typickém provedení s oranžovou nebo žlutou fasádou, někdy ale i v o dost děsivějších barvách, a na nich betonová taška v cihlovém odstínu. A teď luskněte prsty a vyměňte střechu třeba za střechu falcovanou z antracitově černého hliníkového plechu. Hned dáváte nepovedenému domečku body navíc.

Ale pro architekty je hliníková střecha srdcovou záležitostí ještě z mnoha dalších důvodů. Trendem moderní architektury je návrat k jednoduchým liniím, přiznávání syrovosti materiálů (například pohledový beton v interiérech nebo opěrné zdi z gabionů), ale i hravost. Ta spočívá třeba v tom, že se domky budují z lodních kontejnerů, nebo že novostavby mnohdy tyto kontejnery připomínají. Ale nejen je. Kopírují třeba tvarově staré stodoly, ale tvarům poskytují nástavbu v podobě nových, opět syrových materiálů. Což je třeba oplechování celé fasády a spolu se střechou spojení do jednoho monolitu. Nebo využívání dřevěných fasád bez povrchových úprav, které umí takzvaně přirozeně stárnout do atraktivního našedlého nádechu.

I při rekonstrukcích historických staveb, zejména u různých staveb vesnické architektury, nenapodobujeme, ale modernizujeme. Přístavby k starým usedlostem jsou velice často hypermoderní stavby ze skla, kovu nebo moderně řešeného dřeva. A i zde je hliníková střecha či dokonce fasáda skvělým řešením. Když se ještě opticky vzhled přístavby propojí s novou hliníkovou střechou i na hlavní stavbě objektu, bývá výsledný efekt velice zdařilým.


Barvy to nezkazí
Zrovna dnes jsem četla článek, jak jedna modrá střecha hyzdí pražské Staré město. Ano, modrá střecha je nepovedený extrém, ale u moderních střech se není třeba bát ani barevnosti. Pokud navrhujeme moderní objekt třeba jako hausbót ve tvaru kontejneru, tak se není nutné obávat ani modré. Do existující starší zástavby je třeba zvažovat barevnost krytiny. A je jedno, z jakého je materiálu. U některých krytin však bývá nevýhodou, že se nemůžeme spolehnout na jejich stálobarevnost. A to je další výhoda hliníku a hliníkové střechy – jsou stálobarevné.

V jakých barvách lze hliníkové střechy pořídit? Obvykle se nabízí cihlová, červená, tmavě hnědá, černá, antracitová, mechově zelená, břidlicová a přírodní barva hliníku (hliník bez barevné úpravy).
Hliníkové střechy Prefa
Na českém trhu působí několik dodavatelů plechových střech. Střech z hliníku dodává Prefa. Firma s historií od roku 1946 nabízí hliníkové střechy, fasádní hliníkové systémy, produkty pro odvodnění střech a další hliníková řešená. Výhodou komplexního „hliníkového řešení“ pro moderní stavbu je možnost propojení designu prvků střechy, odvodňovacího systému (okapy) a dokonce i fasádních systému, pokud realizujeme typ stavby, u které s ním počítá.

Jako střešní systémy nabízí Prefa střešní panely obdélníkového tvaru ve dvou velikostech, falcovanou střešní tašku, falcovaný střešní šindel, střešní šablonu – opět v několika velikostech a tvarech, a nakonec systémy pro střechy a fasády Prefalz a Falzonal. Plechové střechy z hliníku se doporučují i do extrémních podmínek horských oblastí. V těch byla použita třeba v Schilthornu (Bernské Alpy ve Švýcarsku). Právě zde si střecha Prefa zahrála dokonce v bondovce. V jedné z těch, ve kterých si Jamese Bonda zahrál Sean Connery.
Zdroj obrázků: Shutterstock, Pixabay, Prefa, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu