Stavební materiály dnes často hlásí návrat k přírodě, i když většinou jde jen o zdání přírodnosti. Všude je spíše „přeplastováno“. Ušlechtilým materiálem, který však milují jak architekti, tak investoři, včetně těch malých, je hliník.

Moderní architektura miluje hliník. Jestli by se měl dnes mezi stavebními materiály vybrat ten, který s čistým svědomím nazveme materiálem pro třetí tisíciletí, je to právě hliník. Používal se již dříve, avšak jeho použití je k dokonalosti dotaženo právě nyní. Já osobně si pamatuji hliníkové dveře, které se montovaly na Šumperáky a každý je pak pomlouval, že jsou „studené“. Z izolací si však v 80. letech minulého století hlavu nikdo příliš nedělal a dnes podezírat hliníkové stavební výrobky, kterými jsou především okna a dveře, z toho, že by neizolovala, je skutečně zbytečné. Naopak, právě hliníkové výplně stavebních otvorů se velice často používají pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Hliník jako materiál 3. tisíciletí: Hliníková okna PRUNIWERK.

Hliník jako materiál 3. tisíciletí: Hliníková okna PRUNIWERK.

Hliník je materiálem nového milénia

Hliník je unikátní materiál z mnoha hledisek. Je především trvanlivý. Jako jediný dokáže nabídnout stejně dlouhou životnost, jako je životnost samotných domů. Je mechanicky odolný a rezuvzdorný. Nabízí extrémně nízkou hmotnost, odolnost, výborně se tvaruje, a je též plně recyklovatelný. Mnoho stavebních hliníkových součástí se již z recyklátu samo vyrábí. Architekti hliník milují i díky možnosti využívat jej v obrovské škále barev. Barva se na povrchu neoprýská, ani degraduje vlivem UV a povětrnostních vlivů.

Hliník je jediný materiál na výrobu oken a dveří, který je skutečně zcela bezúdržbový, nabízí životnost rovnající se životnosti budovy a vzhledově v čase nedegraduje. O tom si i ty ty nejkvalitnější dřevěné a plastové stavební součásti mohou nechat jenom zdát.

Hliníková okna a hliníkové dveře – nejlepší poměr cena výkon

Zavrhnout jako řešení hliníková okna a dveře jen proto, že jsou jejich pořizovací náklady vyšší, než pokud jde o plastová či dřevěná, je velice krátkozraké. Ne počátku vás sice čeká o něco vyšší investice, ta se ale velice rychle vrací v bezúdržbovosti a v dlouhé životnosti výrobků. Česká firma PRUNIWERK vyrábí hliníková okna a hliníkové dveře z německých profilů Schüco a z kvalitních polských profilů Ponzio. Své výrobky firma dodává jak velkým dodavatelům staveb a investorům, tak soukromým osobám pro menší projekty.

Hliníkové dveře a okna PRUNIWERK, to jsou designově zdařilé výrobky, které se nekroutí, nerezaví a zůstávají funkčními po celou dobu životnosti budovy bez nutnosti údržby.

Hliník jako materiál 3. tisíciletí: Hliníkové dveře PRUNIWERK.

Hliník jako materiál 3. tisíciletí: Hliníkové dveře PRUNIWERK.

Hliníkové systémy i pro velkolepé projekty

Je běžné, že už samotní výrobci a prodejci platových oken vás varují, že nejsou vhodná pro větší stavební otvory. Zde lze používat pouze dřevohliníkové nebo hliníkové výplně. Hliníkové systémy PRUNIWERK umí nejen výplně větší otvorů, ale i celé fasády. S izolačními dvojskly a trojskly dokážou i takto prosklené budovy splňovat nízkoenergetické normy. Podobně lze z PRUNIWERK výrobků postavit zimní zahrady, které jsou bezúdržbové, unesou i větší sněhovou nadílku, izolují a dobře vypadají.

Hliníkové zimní zahrady PRUNIWERK.

Hliníkové zimní zahrady PRUNIWERK.

Když vám světlo nedodává prosklená fasáda, je řešením světlovod

Pokud teď závistivě čtete o tom, že někdo má to štěstí, že mu prostory prosvětluje celá skleněná fasáda, a vy přitom máte některé místnosti zcela bez oken a bez světla, určitě vás zaujme další sortiment firmy PRUNIWERK – světlovody. Jsou to skutečně revoluční systémy, které umí pomocí důmyslného systému světlovodního potrubí přivést osvětlení ze střechy třeba do sklepa. Ale i do různých šaten, pracoven či vnitřních místnosti v řadových domech, které běžně trpí nedostatkem denního světla. Speciální difuzory pak světlo rozptýlí po místnosti, jakoby bylo ve zdi velké okno.

Vtipně lze světlovody využívat i ve tmě či za šera. Když totiž ke spodní části difuzoru umístíte světelný zdroj, například LED žárovku, lze jej využívat jako plně funkční interiérové osvětlení.

Zdroj obrázků: Pruniwerk, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail