Hledáte dovolenou snů? Vypravte se na ostrov Zanzibar. Dovolená na tomto souostroví nabízí relax, památky i sportovní vyžití. Užijete si nádherné bílé pláže, tyrkysové moře, skvostné gastronomické zážitky i potápění v nádherných korálových útesech.

Odpověď Franciszka Pieczka na otázku „Kam jdeš?“ „Do Zanzibáru“, ve filmu Haliny Pawlowské Díky za každé nové ráno, vryla Zanzibar do mé mysli natrvalo a neodstranitelně. Co se tak vydat na Zanzibar na dovolenou a užít si třeba svojí první dovolenou v Africe? Zanzibar dovolená – to je pobyt na na východoafrickém ostrově s bělostnými písčitými plážemi a tyrkysovým mořem.

Dovolená na Zanzibaru – to je skutečná dovolená snů.

Dovolená na Zanzibaru – to je skutečná dovolená snů.

Zanzibar na mapě

Zanzibar je skupinou ostrovů na východním pobřeží afrického státu Tanzanie. Je autonomním státem, který spolu s Tanganikou tvoří jednotný stát Tanzanie s oficiálním názvem Sjednocená republika Tanzanie (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania). Celkově souostroví tvoří dvacet malých ostrůvků, z nich největší jsou na jihu Unguja a na severu Pemba. V Zanzibaru žije kolem 1,3 milionů obyvatel, jejichž převážnou většinu tvoří Afrikánci. Hlavním městem je Zanzibar City, který je na ostrově Unguja. Má 200 000 obyvatel.

Mapa Zanzibaru.

Zanzibar mapa.

Zanzibar: dovolená zejména pro relax

Nic vám nebrání podívat se na památky, které na Zanzibaru rozhodně nechybí, ani si zasportovat. Ale pravdou je, že se budete muset hodně překonávat. Protože skvělé počasí, úžasné pláže s bílým pískem a neuvěřitelně modré moře s tyrkysovou barvou vás bude lákat spíše „vypnout“ a skutečně relaxovat. Dovolená Zanzibar – to je i ideální relax i pro děti. Nebo perfektní místo pro svatební cestu.

Blízkost pobřeží s Tanzánií nabízí možnost navštívit safari

Stačí se přesunout na pevninu do Tanzánie a dovolená u moře se promění na výprava za faunou Afriky. Relax na Zanzibaru si tak hravě prodloužíte o dobrodružství díky několikadennímu safari v čistokrevní Africe.

Potápění na Zanzibaru patří mezi největší potápěčské zážitky

Potápění už sice trochu zavání sportem, ale ten je pro mnohé z nás větší relaxací, než polehávání na pláži. A právě souostroví Zanzibar nabízí skutečné potápěčské zážitky. Korálový útes u ostrůvků Pamba a Unguja poskytuje perfektní viditelnost až do vzdálenosti 60 metrů a bohatý podmořský život. Korálové útesy mají délku několik kilometrů, ve vodách plavou hejna různých ryb a voda je celoročně příjemně teplá. Dosahuje průměrné teploty 27 °C.

Pláže na Zanzibaru jsou úchvatné díky bělostnému písku a tyrkysové barvě moře.

Pláže na Zanzibaru jsou úchvatné díky bělostnému písku a tyrkysové barvě moře.

Památky na Zanzibaru? Rozhodně je na co podívat!

Kamenné město – Stone Town: památky, noční tržiště i uličky pod ochranou UNESCO

Památky, trhy i plantáže s kořením – to vše si můžete na Zanzibaru užít. Nejznámější památkou ostrova je Kamenné město – Stone Town. Charakterizují jej křivolaké uličky, které se dokonce dostaly na seznam památek UNESCO. Jsou zde paláce které na vás dýchnou atmosférou dřívějších sultánských harémů, ale i místa, kde kdysi kvetl trh s otroky. Nechybí muzea, zajímavé obchůdky, tržiště, katedrály a mešity.

Kamenné město – Stone Town na Zanzibaru.

Kamenné město – Stone Town na Zanzibaru.

Pokud navštívíte Kamenné město, nezapomeňte ani na noční návštěvu Forodhani Night Food Market. Noční trh s jídlem není turistickou atrakcí, naopak. Navštěvují jej místní obyvatelé a právě proto máte možnost nadýchat se jeho autenticity.

Noční trh s jídlem Forodhani Night Food Market. na Zanzibaru.

Noční trh s jídlem Forodhani Night Food Market. na Zanzibaru.

Vyrazte si za delfíny nebo za opicemi

Zanzibarská rybářská vesnice Kizimkazi je lákadlem díky starým mešitám z 12. století, ale především lákadlem pro každého, kdo chce pozorovat na vlastní oči delfíny. Nachází se na jižním výběžku ostrova Zanzibar.

Vzácné opice Red Colobus, ale i další zvířata, pak můžete vidět v přírodní rezervaci Jozani v centrální a východní části ostrova.

Navštívit lze i ostrovy Changuu nebo Prisom. Ty jsou domovem obřích želv. Nejsou to sice původní obyvatelé ostrovů, rozhodně zde už zdomácněly. Na ostrovy byly přivezeny v 19 století ze Seychel. Najdete zde navíc skvělá místa na šnorchlování u korálových útesů, ale i výborné rybí restaurace.

Vzácné opice Red Colobus, můžete vidět v rezervaci Jozani.

Vzácné opice Red Colobus, můžete vidět v rezervaci Jozani.

Zanzibar je ostrov koření

Pepř, muškátový oříšek, hřebíček, skořice – to je jen několik z mnoha vůní koření, na které budete při pobytu na Zanzibaru narážet. Plantáž s kořením byste měli při pobytu rozhodně navštívit. Pro turisty se pořádají exkurze, které jsou spojeny se zajímavým výkladem o historii plantáží, ale i o účincích koření pro zdraví, krásu a samozřejmě o jeho možnostech využití při kulinářských experimentech.

Muškátový oříšek na plantážích Zanzibaru.

Muškátový oříšek na plantážích Zanzibaru.

Počasí: Zanzibar má celoročně kolem 30 °C

Rovníkové tropické pásmo, ve kterém Zanzibar leží, dělá z ostrova skutečně celoročně příjemnou destinaci. Teploty se během roku pohybují od 26 do 32 °C. Minimální výkyvy jsou i mezi obdobím sucha a obdobím dešťů, které se zde pravidelně střídají. Nejteplejšími měsíci jsou leden a únor, ale rovněž listopad a prosinec. Nejchladněji je zde v červnu až srpnu. Teplota moře až 29 °C je zde v dubnu a květnu. O stupeň menší je pak v listopadu, prosinci, lednu a únoru. Pod 26 °C ale neklesá vůbec. Období dešťů se projevuje zejména v dubnu, kdy spadne na Zanzibaru nejvíce srážek.

Zanzibar je vyhlášenou dovolenkovou destinací i díky skvostným korálovým útesům vhodný k potápění.

Zanzibar je vyhlášenou dovolenkovou destinací i díky skvostným korálovým útesům vhodný k potápění.

V Zanzibaru si smlsnete na zajímavé kuchyni

Zanzibar je rovněž místo pro skvělé gurmánské zážitky. Je to ostrov koření a jídla doslova voní kardamonem, hřebíčkem nebo se barví do kari odstínů. V místní kuchyni se mísí indické a arabské vlivy. Pro Evropana je tak pobyt na Zanzibaru příjemnou změnou pro chuťové buňky.

Běžně se zde servíruje skopové, ale i pro nás tradičnější hovězí či kuřecí. Charakteristikou regionu je kukuřičná kaše ugali, různé masem a zeleninou plněné taštičky, indické placky nazývané čapátí, zajímavě ochucená rýže, speciální hranolky s vejci nazvané chips mayaye, nebo nyama choma, což je grilované kozí maso.

Blízkost moře samozřejmě nabízí řadu rybích specialit a jídel z plodů moře. K tomu nechybí ani tropické ovoce. Vždyť Zanzibar je v tropech. Podává se především mango, ananas a papája. Z ovoce se dělají i kořeněné ovocné šťávy k pití. Hitem jsou n´dizi no kastad, což není nic jiného, než pečené banány.

Tradiční Zanzibarské pochoutky.

Tradiční Zanzibarské pochoutky.

Doba letu na Zanzibar

Víte že doba letu na Zanzibar z Prahy je 9 hodin, během kterých překonáte 6689 km? Časový posun je 1 hodina, při našem zimním času 2 hodiny.

Dovolená Zanzibar 2018

Dovolená v Zanzibaru, to není zájezd. To jsou především zážitky často na celý život. Proto je důležité tomuto faktu přizpůsobit i výběr cestovní kanceláře, se kterou se na tento východoafrický ostrov vypravíte. Tato kancelář vám nenabídne pouze Zanzibar all inclusive nebo Zanzibar last minute, ale pomůže vám exotickou dovolenou na míru naplánovat. Takovou je například cestovní kancelář CK DOVOLENÁ SNŮ. Svým klientům nabízí zážitky, které zaměstnanci a majitelé kanceláře vyzkoušeli na vlastní kůži. Vše je přitom s full servisem po dobu 24 hodin denně.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail