Vláknocementová krytina v podobě maloplošných šablon je ideální lehká střešní krytina pro moderní i historické stavby.

Musím o sobě říct, že jsem byl dlouhodobě zastánce pálených tašek a dokonce tak luxusních krytin, jakými jsou krytiny z břidlice nebo šindelů. Pokrýt jsme potřebovali chalupu, a tak to tak nějak plynulo z duše objektu, který se měl rekonstruovat. Ze střechy bylo třeba sundat starý vlnitý eternit, který dům dost hyzdil poté, co jej tam někdo neprofesionálně namontoval po původní staré bobrovce. Vysoká chalupa a složitá střecha, stejně tak jako naše nezkusenost s rekonstrukcí střechy, si jednoznačně žádali pomoc řemeslníků. Culil jsem se při nabídce betonových tašek pro náš starý objekt, v kapse se mi otevírala kudla, jakmile mi někdo nabídl střechu z plechu, která navíc poněkud nedokonale tašku napodobuje. Jenomže to na plechu nakonec přece jen málem skončilo. Statik totiž nedal přímo příkaz krovy měnit, ale jednoznačně tvrdil, že na střechu musí jít lehčí krytina. Vzdálenost krokví totiž zdaleka neodpovídala dnešním normám – co byste také chtěli od 250 let staré chalupy. A tak jsem musel vzít opět na milost eternit a to přesto, že bych jej ještě před nedávnem rozhodně zavrhl. Dnes to nelituji. Moderní vláknocementová krytina už není ani neekologická ani nevzhledná – právě naopak.

Vláknocementová krytina se vrací na moderní i tradiční stavby.

Vláknocementová krytina se vrací na moderní i tradiční stavby.

Vláknocementová krytina je pro rekonstrukce ideální

I když to zpočátku vypadalo jako nutné zlo, dnes jsme za tuto volbu – udělat novou střechu střechu z vláknocementových šablon, rádi. Ve vesnici, kde máme chalupu, se vláknocementové šablony objevují poměrně dost. Střecha proto do prostředí perfektně zapadá. Maloplošné šablonyvláknocementové krytiny navíc připomínají střechy z břidlice. Ta je však těžká a cenově pro málokoho dostupná.

Vláknocementová krytina je pro rekonstrukce ideální. Vláknocementová krytina je pro rekonstrukce ideální

Vláknocementová krytina je pro rekonstrukce ideální. Vláknocementová krytina je pro rekonstrukce ideální

Maloplošné šablony se dají pořídit ve variantě pro dvojité krytí, ve tvaru pro takzvané německé krytí a jako francouzské krytí. Samotného mne překvapuji, jak tento typ střešní krytiny perfektně dokreslí vzhled i u 250 let staré chalupy, A nejen u ní. Střecha ze šablon totiž nezklame ani na moderním domě. Vláknocementová krytina se u nás doma ujala natolik, že jsme jí nahradili i původně plechovou střechu na našem rodinném domě. Nic tomu nebránilo. Dobrá cena krytiny se ukázala ještě výhodnější ve chvíli, kdy jsme se po zkušenostech s řemeslníky při rekonstrukci střechy na chalupě rozhodli překládku krytiny na domě realizovat svépomoci. Střecha se sklonem nad 20 stupňů je již pro pokládku vláknocementových maloplošných krytin vhodná. Je navíc poměrně jednoduchá. Zvládli jsme to. Podobně jako následně přeložení krytiny na stodole i na kůlně opět na chalupě.

Moderní eternit už není z azbestu

Eternitové šablony měli špatnou pověst zejména kvůli své zdravotní závadnosti. Ne že by vadily na samotné střeše. Šlo však o azbest, který byl nebezpečný například při řezání a díky tomu, že se řadil mezi nebezpečné materiály, byla drahá i jeho ekologická likvidace. A nejen ta. Stačilo dělat demontáž azbestových materiálů a správně bylo nutné svěřit tuto práci profesionálním firmám. Dnes má však vláknocementová krytina zcela jiné složení a je skutečně ekologická. Vyrábí z portlandského cementu, vody, mletého vápence, celulózy a organických vláken. Vzniká tak velice pevný materiál skvěle odolávající povětrnostní podmínkám.

Moderní eternit už není z azbestu

Moderní eternit už není z azbestu

A má i další výhody. Je to krytina vysoko ceněná po své estetické stránce – a to jak pro historické, tak pro moderní stavby. Je cenově dostupná a snižuje rovněž cenu práce, kterou musíte vynaložit za řemeslníky. Je lehká, takže se hodí i tam, kde není možné pokládat těžké cementové nebo pálené tašky. V neposlední řadě má skvělé protihlukové vlastnosti. Tlumí zejména hlučnost deště. Schválně si zkuste rozdíl zejména mezi střechou z plechu a z vláknocementového materiálu.

Jak si vybrat vhodný tvar maloplošné šablony?

Zejména pro moderní stavby se hodí vláknocementová krytina neboli eternitové šablony s dvojitým krytím. Tyto maloplošné šablony si lze vybrat ve variantě s pravoúhlými rohy – tzv. anglický obdélník, nebo ve variantě se zkosenými rohy – tzv.  dánský obdélník.

Pro naše území je snad nejtradičnější maloplošná šablona, které se říká francouzské krytí. Používá se u nás již tradičně přes 100 let. Charakterizuje ji pokládka na koso a uplatňuje se především u historických objektů. Včetně těch, které jsou památkově chráněné.

Vláknocementová krytina v podobě maloplošných šablon je ideální lehká střešní krytina pro moderní i historické stavby.

Vláknocementová krytina v podobě maloplošných šablon je ideální lehká střešní krytina pro moderní i historické stavby.

Specialitou je takzvané německé kryti. Tvarem jde o čtvercovou krytinu s obloukem na jednom roku. Je to ideální krytina pro střechy s vikýři, štíty a komíny. Opět se uplatňuje zejména u rekonstrukce historických objektů.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail