Veslování nasuchu: Veslovací trenažér není jen přípravou na vodu

Co Čech, to sezónní vodák. Ale veslovací trenažér o tomto českém hobby vlastně vůbec být nemusí. Jestli byste si měli do svého prostorově omezeného interiéru koupit jediný posilovací stroj, zvolte si právě veslovací trenažér. Veslování nasuchu má schopnost posilovat všechny svalové partie, spaluje tuky a cvičení na trenažéru rovněž baví. Doma si jej užijte více než ve fitness centru.

Proč je veslování nasuchu takovým fenoménem?

Veslovací trenažér se do povědomí milovníků domácího posilování dostává v posledních letech. Promo mu dělají i různé filmy. Rozhodně byl k vidění v několika. Zatímco dříve všichni cvičili na rotopedech, dnes vidíme hrdiny udržovat se v kondici na veslovacích trenažérech. Veslování je skutečně jednou z nejzdravějších, a též nejúčinnějších aktivit v rámci domácího fitness. Kondiční veslařskou přípravu nedělají jen veslaři, ale i sportovci napříč všemi sporty. A užitečné je i pro nás, kteří chceme při domácím cvičení zpevnit svaly, spálit tuky, či se věnovat kardiocvičení. Málokterý stroj umí tak dokonale procvičit tělo, navíc se zaměřením na všechny svalové partie.

Zrelaxujte a spalte tuky veslováním

Celodenní stres, sedavé zaměstnání i den s minimem pohybu – tak dnes vypadá život většiny z nás. Ne každý se je schopný vrhnout na běhání. Třeba jej nenáviděl už ve škole, s věkem se u každého averze k němu v hobby nezmění. Nemusíme být dokonce ani fanouškem cyklistiky. A cvičit doma s činkami – to je trochu nuda. Veslovací trenažér je jiný. Zábavný a účinný. Pokud si budeme při cvičení na něm hlídat správnou tepovou frekvenci, správně cvičit, a přidáme i nějakou tu změnu stravovacích návyků, dokážeme veslováním spálit tuky.

 

Záda bez bolesti

Spolu s orbitrekem patří veslovací trenažér k nejlepším strojům umožňujícím pohyb příznivý pro naše záda. Veslování uvolní blokace a zpevní zádové svalstvo. To jsou základní předpoklady zad bez bolestí. S nimi však souvisí i bolesti hlavy a zhoršení psychiky. Díky veslování na sucho se rychle zbavíte zmíněných problémů. Pohyb při veslování je dokonce účinný i pro odstranění bolestí bederní páteře.

Zpevněte břišní svaly

Už dávno se ví, že sklapovačky nejsou cvikem, který by dělal s našimi břišními svaly nějaké zázraky. Jak tedy na krásné a pevné břicho? Často je to největší hendikep postavy, a platí to jak pro ženy, tak pro muže. I v tomto případě pomůže veslovací trenažér. Na zpevnění břišních svalů je veslování ideálním pohybem.

Veslování je pohyb šetrný ke kloubům

Problémy s klouby, s jejich sníženou hybností a bolestivostí, je to, co nás často od sportování odradí. Ale právě cvičení na veslovacím trenažéru je ke kloubnímu aparátu šetrné. Stav kloubů nezhorší, právě naopak. Jde o zdravý pohyb ideální i pro klouby. Spolu se snížením hmotnosti a posílením svalů často odstraní i závažnější bolesti kloubního aparátu.

Kardio veslování

Veslování však nemusíme brát pouze jako silové cvičení. Jde v podstatě o kardiocvičení, kdy při vyšší tepové frekvenci maximalizujeme spalování tuků. Tento typ cvičení má příznivý vliv na stabilizaci tlaku, krevní oběh i zvýšení vitální kapacity plic.

Kdy a jak trénovat na veslovacím trenažéru?

Veslování je aerobním cvičením. Ideální je jej dělat ráno nalačno. I proto jde o ideální cvičební stroj do domácí posilovny. V této denní době je veslování skvělé pro spálení co největšího množství tuku v těle. Tělo už má jen minimální zbytky krevního cukru, proto se vrhne na spalování tuků. Cvičit je vhodné 3 až 5× týdně. Ideální délka cvičení je 30 až 60 minut.