Přepadla vás únava? Může vám chybět železo. Jeho vstřebávání do těla však bývá problematické. Podívejte se, jak jej nejrychleji doplnit!

Kdybych se měla charakterizovat, tak právě nyní mne asi nejlépe vystihne výraz unavená žena. Ano, přesně tak se cítím. Únava je urputná a nesnesitelná. Ráno se probouzím unavena, večer únavou usínám příteli s hlavou na klíně už u televizních novin. Pustit si večer film je zbytečné. Než doběhnou úvodní titulky, jsem doslova „tuhá“. O tom, jak rychle usnu nad knížkou nemluvě. Ještě horší jsou stavy v práci po obědě. Jídlo mne doslova vysaje z posledních zbytků energie a bez přehánění, usínám i nad počítačem. Hlavou mi probleskuje, že jsem se určitě stala další „obětí“ chronického únavového syndromu, který vlastně ještě nikdo s jistotou neprokázal, a tudíž mne doktorka zcela jistě prohlásí za hypochondra. Jenomže zrovna náhodou moje krev putuje do laboratoře kvůli předoperačnímu vyšetření (chystám se na drobný stomatologický zákrok) a už sestřička mi říká, že z výsledků vyšlo, že mám v krvi málo železa. A jsme doma! O energii mne nepřipravuje ani ukrytý nádor, ani neobjevené onemocnění štítné žlázy a dokonce ani netrpím chronickým únavovým syndromem. Prostě mi „jen“ chybí železo.

Cítíte se jako unavená žena? Nenechte se únavou položit na lopatky! Železo přispívá ke snížení pocitu únavy a ospalosti. Optimální je ho přijímat v rychle vstřebatelné formě v podobě tekutého železa. Takovým je i přípravek Floradix.

Cítíte se jako unavená žena? Nenechte se únavou položit na lopatky! Železo přispívá ke snížení pocitu únavy a ospalosti. Optimální je ho přijímat v rychle vstřebatelné formě v podobě tekutého železa. Takovým je i přípravek Floradix.

Chybějící železo je velice častou příčinou únavy u žen. Proč postihuje více právě naši polovinu populace? Železo z těla ztrácíme při hormonálních změnách i menstruaci. Pokud trpíte silnější menstruací jako já, je nedostatek železa dokonce předvídatelný. Častěji také hubneme nebo experimentujeme s vegetariánstvím a to bývá často příčinou, že nám z ničeho nic „dojde“ železo a tím i síla. Protože i když se dá železo do těla dostávat i z rostlinné potravy, jde to mnohem obtížněji než z potravy živočišní. Ještě hůře jsme pak na tom v těhotenství nebo při kojení, kdy naše spotřeba železa výrazně stoupá a když si jeho hladinu musíme hlídat i proto, že je nezbytné pro zdravý vývoj a růst našeho dítěte.

Železo v potravinách neumíme velice často dostatečně vstřebat – i proto nám chybí!

Když vynecháme mýtus Pepka námořníka o špenátu jako o naprosto nejbohatším až zázračném zdroji železa v potravinách, je zdrojem železa především červené maso a vnitřnosti. Játra, ale i další vnitřnosti, hovězí i jehněčí maso, a pak mořské plody, jsou zdrojem dobře vstřebatelného železa. Listová zelenina je rovněž bohatým zdrojem železa, včetně zmíněného špenátu, ale špenát není mezi listovou zeleninou z hlediska obsahu železa nijak výjimečný. Čísla o obsahu železa ve špenátu byla přeceněna a pravděpodobně vznikla omylem pouze chybou v desetinné čárce. Takže pokud jde o železo a jeho příjem, samotný špenát nás nezachrání (i když pomůže) a musíme sáhnout i po dalších potravinách bohatých na železo. Z další rostlinné stravy sem patří sušené ovoce (především sušené meruňky), luštěniny, ořechy nebo sušené houby. Na železo jsou bohatá i vajíčka.

Potraviny bohaté na železo je vhodné doplnit doplňkem stravy s lehce vstřebatelnou formou železa a vitamíny podporujícími vstřebávání železa. Takovým produktem je Floradix. Jeho výhodou je, že je 100% rostlinný a tudíž vhodný i pro vegetariány.

Potraviny bohaté na železo je vhodné doplnit doplňkem stravy s lehce vstřebatelnou formou železa a vitamíny podporujícími vstřebávání železa. Takovým produktem je Floradix. Jeho výhodou je, že je 100% rostlinný a tudíž vhodný i pro vegetariány.

Doufáte, že vaše únava bude brzy minulostí a že stačí jenom rychle přidat tyto potraviny do své stravy? Tak snadné to být nemusí, protože železo je pokud jde o svoji schopnost vstřebávat se do těla docela problematické. V první řadě, ne všechno železo, které v potravinách nebo i v potravinových doplňcích sníme, dokáže tělo absorbovat. Vstřebávání železa brání například vysoké PH našeho žaludku, ale nejen to. Potraviny, jakými jsou otruby, mléko, káva nebo černý čaj výrazným způsobem snižují schopnost našeho těla absorbovat železo. Užitečným pomocníkem je naopak vitamín C, který jeho absorpci našim tělem podpoří.

Jak poznat, že trpím nedostatkem železa? Nejen únava napoví!

Určitě nejlépe z vyšetření krve, ale mnoho varovných příznaků dokážeme poznat i bez něj. Někdy to ani nemusí být příznaky, protože v některých obdobích našeho života prostě jako ženy nedostatkem železa trpíme a dbát na jeho větší přísun určitě není na škodu.

Únava bývá často prvním symptomem nedostatku železa u žen. Nedostatkem železa můžeme trpět zejména v letech, kdy menstruujeme, tady obvykle mezi 15 až 45 rokem, ještě více pokud jsme těhotné nebo kojíme. Nedostatek železa je pravděpodobný i v případě, pokud jsme vegetariánkou nebo pokud zarputile odmítáme červené maso a vnitřnosti. A jaké jsou hlavní symptomy nedostatku železa? Únava, pocit vyčerpání a ospalost nejsou jediným příznakem. Často máme bledou pokožku a to zejména pod očima a kolem nehtů. Máme slabé vlasy, mohou nám dokonce razantně vypadávat a lámou se nám nehty. Trpíme popraskanou kůží na rtech a v jejich okolí. A starým dobrým příznakem je i to, že máme téměř soustavně studené ruce a chodidla.

Pokud jste unavena i během dne, přestože spíte 6 až 8 hodin denně a únava vám znepříjemňuje jakékoliv činnosti, včetně těch nenáročných, je možné, že trpíte nedostatkem železa. Nezvladatelná únava totiž bývá jedním z příznaků nedostatku železa v krvi.

Pokud jste unavena i během dne, přestože spíte 6 až 8 hodin denně a únava vám znepříjemňuje jakékoliv činnosti, včetně těch nenáročných, je možné, že trpíte nedostatkem železa. Nezvladatelná únava totiž bývá jedním z příznaků nedostatku železa v krvi.

♥ TIP: Zmáhá vás únava? První pomocí je tekuté železo!

Železo přispívá ke snížení pocitu únavy a ospalosti. Jenomže jak jej dostat do těla zaručeně rychle? Nejlépe v tekuté formě, která je nejlépe vstřebatelná. Když je ještě tento přípravkem, neboli doplněk stravy obohacen o složky, které podporují vstřebávání železa, o to lépe. Takovým přípravkem je Floradix.

Floradix znamená konec unavených žen v Čechách

A samozřejmě nejen u nás… Pouze mi přišla na mysl hezká parafráze se slavným českým filmem Konec vodníků v Čechách. Floradix je tekuté železo postavené na čistě přírodní bázi. Je bez konzervantů, bez laktózy, bez alkoholu, vhodné pro vegetariány a má ideální vstřebatelnost. Obsahuje železo ve formě glukonátu železnatého, který umí tělo výborně absorbovat. Floradix obsahuje pouze rostlinné extrakty, mezi nimi extrakt z kopřiv, mrkve, ze špenátu, fenyklu nebo chaluh. Tělu prospívá nejen poskytnutím železa, ale i dalších stopových prvků. Součástí sirupu jsou ovocné šťávy a vitamín C, které významně zvyšují absorbovatelnost železa do těla. Kromě toho dávají ovocné šťávy Floradixu skvělou chuť.

Konec unavených žen v Čechách! Proti únavě funguje méně kávy a více železa! Díky dobře vstřebatelnému tekutému železu z přírodního produktu Floradix bude vaše únava minulostí.

Konec unavených žen v Čechách! Proti únavě funguje méně kávy a více železa! Díky dobře vstřebatelnému tekutému železu z přírodního produktu Floradix bude vaše únava minulostí.

Kromě železa a vitamínu C obsahuje Floradix i vitamíny ze skupiny B. Vitamín B1, nebo thiamin, který přispívá k vyváženosti metabolismu a ke správnému fungování nervového systému. Vitamín B2, neboli riboflavin, který udržuje krásnou a zdravou pokožku i zrak. Vitamín B6, který přispívá k úpravě energetického metabolismu do optimálního stavu a redukuje pocit ospalosti a únavy. Vitamín B12, který se podílí na správné tvorbě červených krvinek a přispívá dobré psychické pohodě.

Floradix se prodává v 250 ml balení ve formě sirupu. Užívat jej mohou děti od 3 let a dospělí. Optimální dávka pro nás ženy je 10 ml 2x denně a to nejlépe půl hodiny před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle. Pozor, vstřebatelnost železa silně snižuje káva a černý čaj. Floradix vyrábí rodinná německá firma Salus, která se již 100 let specializuje na výrobu čistě přírodních produktů pro zdraví a krásu. Distributorem pro Českou republiku je společnost Liftec CZ.

Zdroj obrázků: FL, Liftec CZ

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail