Zatímco cukrářské trendy 2020 se vrací mimo jiné k tradičním babiččiným a maminčiným dobrotám, které si pamatujeme z dětství, trendy pro vánoční pečení 2020, a i to letošní, se naopak odklání od českého „šílenství“ v podobě pečení patnácti a více druhů cukroví.

Inspirujeme se světem, kde cukroví vlastně ani neznají, a též se snažíme i do vánočního mlsání přinést trochu zdraví – třeba v podobě RAW alternativy k běžnému cukroví. Jak se tedy mění náš pohled na vánoční pečení? 

České vánoční pečení vs. svět

Čechy před Vánocemi doprovází dvojí šílenství. Jedním je předvánoční úklid, druhým pak vánoční pečení až neuvěřitelného množství druhů cukroví. Znáte to, mnohdy pečeme jen do počtu, abychom toho měli hodně. Pak se sní vanilkové rohlíčky, pár dalších zdařilých druhů, klasické linecké a neuvěříte, že nesnědené zbytky dnes Češi dokonce mrazí. Protože spořádat tak obrovské množství cukroví je téměř nereálné. A rozhodně ne bez následků, pokud jde o obvod v pasu a naši hmotnost.

České vánoční cukroví je fenomén. Kolik druhů pečete vy?

České vánoční cukroví je fenomén. Kolik druhů pečete vy?

Přestože tradice pečení cukroví se objevila už mezi pohanské kmeny, ve světě nic podobného neznají. Němci pečou štolu, která je známá i u nás. Francouzi sladké poleno, což je roláda vypadající jako kmen a tradice sahá až ke Keltům. Novozélanďané si dopřávají dort Pavlovu, tedy dort ze šlehaných bílků a čerstvého ovoce. Ve Velké Británii nesmí chybět vánoční puding či vánoční dort. Finové připravují rýžový puding, perníčky (říká se jim piparkakut) a tradiční pečivo ve tvaru hvězdy plněné sušenými švestkami (joulutorttu).

A jelikož jako Češi hodně cestujeme a rádi také experimentujeme, mnohdy přinášíme na náš vánoční stůl nové zvyky. Proto se i naše vánoční pečení mění. Druhým důvodem jsou možnosti, které máme. Bez problémů dnes koupíme profesionální potřeby pro cukráře, díky nimž dokážeme vykouzlit výtvory, na jaké jsme si doposud netroufli. A kdy jindy než právě o Vánocích, se chceme pochlubit svým cukrářským uměním?

Perníčky se pečou a zdobí na mnoha místech světa.

Perníčky se pečou a zdobí na mnoha místech světa.

Trendy pro vánoční pečení 2020 mění cukroví na dorty

Slyšíte to ze všech stran: „Já už cukroví nepeču, nikdo to u nás nejí.“ Nebo: „Raději cukroví nepeč, abychom jej pak nejedli. Musíme hubnout!“. Pravdou je, že dnešní doba cukrová nás už přesladila natolik, že i děti dají přednost přearomatizovaným cukrovinkám z obchodu než cukroví. Navíc hromadně propadáme ortorexii (psychické onemocnění projevující se chorobnou posedlostí zdravou výživou). A to vše se projevuje i když se díváme na trendy pro vánoční pečení 2020 a 2019. Takže zkoušíme místo enormního množství cukroví péct například po vzoru Angličanů vánoční dort. A ten je skutečnou dobrotou.

Jste rovněž posedlí zdravou stravou? Zkuste o Vánocích trochu zvolnit.

Jste rovněž posedlí zdravou stravou? Zkuste o Vánocích trochu zvolnit.

Anglický vánoční dort tak trochu připomíná štolu a stejně jako ona by se měl péct s předstihem a nechat odležet, a to až šest týdnů. Pro „neangličany “je rozhodně přijatelnějším dezertem než vánoční puding.  Je plný sušeného ovoce a zdobí se marcipánovou, ev. cukrovou polevou. Připravuje se do dortové formy, ale ještě krásnější je, když se využije forma na bábovku. Dnes nejlépe silikonová, ze které se jednoduše vyklopí. Nezapomeňte dort po upečení, ještě před nanesením polevy, polít sklenicí brandy.

Trendy pro vánoční pečení 2020: Zkuste si místo vánočního cukroví připravit tradiční anglický vánoční dort.

Trendy pro vánoční pečení 2020: Zkuste si místo vánočního cukroví připravit tradiční anglický vánoční dort.

Když už cukroví, tak rozhodně RAW cukroví

Ti, kdo propadli zdravé výživě a současně milují cukrařinu, se vzdali pečení jako takového a vrhli se na RAW. Receptů na RAW cukroví dnes najdete přehršle. Zásadou je nepéct, používat pouze sušené a syrové potraviny, které neprošly (ani při procesu sušení) teplotou vyšší než 42 °C. Používá se sušené, nebo ještě častěji lyofilizované ovoce (suší se mrazem, a je tedy s jistotou RAW), sladí se nejčastěji datlovou pastou a místo másla se přidává obvykle kokosový olej. Bohatě se využívají mleté ořechy, mandlová muka (což jsou vlastně mleté mandle), strouhaný kokos, ale i různá semínka. Barví se též alternativně – třeba za pomoci Matcha tea.

Možná vám to připadá jako šílenství, ale pravdou je, že například tradiční Mozartovy koule lze v RAW verzi připravit velice snadno, a to i když si koupíte hotový marcipán. Mnoho RAW receptů je totiž shodných s tzv. nepečeným cukrovím. Právě ono se často připravuje jako to nejsnazší na poslední chvíli. Takže trendy pro vánoční pečení 2020 i 2019 nemusí být zas tak novátorské a třeba jen dostaly jiné jméno. I když pravda, RAW linecké, prostě lineckým není a nazvala bych jej stejným švindlem, jako nazývat sójové kousky masem.

Mouka jako zaklínadlo

Trendy pro letošní Vánoce i vánoční pečení 2020 hlásí ještě jednu změnu. Na mouce záleží ještě více než dříve. Každý ví, že není mouka jako mouka. Kdo třeba peče po vzoru Slováků vánoční oplatky, ten ví, že není hladká mouka jako hladká. Některá se vám bude lepit a oplatky z ní uděláte jen s velkými ztrátami, nebo vůbec. Jenomže ono je to s moukou u vánočního pečení, ale i u pečení obecně, ještě jinak.

Klasická pšenice je díky svému údajnému přešlechtění považována milovníky zdravé výživy téměř za metlu lidstva. A tak se na piedestal dostala například mouka špaldová. Koupíte ji za trojnásobnou cenu, ale co neuděláte pro zdraví?

Trendy pro vánoční pečení 2020 objevily špaldovou mouku. Dá se použít i na klasiku: na linecké nebo na vanilkové rohlíčky.

Trendy pro vánoční pečení 2020 objevily špaldovou mouku. Dá se použít i na klasiku: na linecké nebo na vanilkové rohlíčky.

Takže když letos linecké, tak rozhodně ze špaldové mouky. Ale trend rozhodně nekritizuji a špaldové linecké cukroví se šipkovým džemem je skutečně perfektní. Stejně tak jako linecké cukroví z pohankové mouky s kdoulovou marmeládou. I když pravdou je, že měnit recept na dokonalé vanilkové rohlíčky a experimentovat s moukou u nich jsem zatím nedostala.

Jak tedy na vánoční pečení moderně?

  • Rozhodně neváhejte a pořiďte si moderní cukrářské potřeby. I u nás doma jsme třeba tradiční vykrajovátka nahradily plastovými. Vyhrají si s nimi děti s plastelínou a následně je lze použít při běžném pečení. Ta kovová by je pořezala a rovněž by zničila skleněný stůl, na kterém si děti s plastelínou hrají.
  • Objevte kouzlo hotových protahovacích hmot. Ať již jde o fondán nebo marcipán. Zkuste si třeba udělat černobílé Vánoce, a to i pokud jde o zdobení. Hotová černá potahovací hmota vám pomůže dát styl i vašemu zdobení vánočních cukrovinek, dortíků, či modernímu vánočnímu dortu.
  • Sáhněte po moderních moukách. Nejen po špaldové či pohankové. Zkuste péct z mouk celozrnných, ale třeba i z mandlové mouky. Ta se hodí jak na pečení (makronek i celé řady dalších dobrot), ale i na nepečené či přímo RAW cukroví.
  • Zkuste moderní polevy. Nejen čokoládové polevy se prodávají v peckách. V profi cukrářských potřebách koupíte přes e-shop i výbornou citronovou polevu, ale též pistáciovou, pomerančovou, jahodovou, z bílé čokolády, nebo prostě dětmi milovanou šmolkově modrou. Hotové polevy zjednodušují práci, jsou chutné a díky barevnosti skvěle vypadají.
  • Zdobte, zdobte a zdobte! Využijte ke zdobení a tvarování moderní silikonové formičky. Modelujte ozdůbky z profi cukrářských modelovacích hmot a používejte i různé vychytávky. Třeba jedlý papír, který se dá pořídit již potištěný, nebo si jej necháte potisknout. A kdo peče skutečně hodně, ten se může i sám vybavit pro tištění jedlými tonery.
Co byste řekli na takto parádní vánoční dort? Silikonovou formu s kůrou prodává e-shop Svetcukraru.cz.

Co byste řekli na takto parádní vánoční dort? Silikonovou formu s kůrou prodává e-shop Svetcukraru.cz.

Zdroj obrázků: Depositphotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail