Život lze přežít i bez zdlouhavé péče o prádlo či bez žehličky v ruce. A nemusíte mít ani hospodyňku. Bohatě vám postačí sušička prádla.

Chcete pro sebe a pro svoji rodinu získat více času? Pořiďte si sušičku. Velice ráda bych vám přiblížila své osobní zkušenosti se sušičkou prádla. Musím říct, že ji používám již více než 10 let a od té doby z naší domácnosti zmizel (téměř) jeden jiný spotřebič – tím je žehlička. Skutečně ji vůbec nepoužívám a za těch 10 let ji vytáhnu vždy jen před plesovou sezónou na to, abych přežehlila partnerovi puky na kalhotách. Nic jiného se u nás doma již nežehlí. Když si sečtu, kolik času jsem do té doby trávila u žehličky, už jen tento benefit je k nezaplacení. A to jich sušička prádla dokáže nabídnout ještě mnohem více.

Sušička na prádlo je spotřebič, který vám doma nesmí chybět – ať již žijete jako singles, v páru nebo s dětmi.

Sušička na prádlo je spotřebič, který vám doma nesmí chybět – ať již žijete jako singles, v páru nebo s dětmi.

Chvalozpěvy na sušičky prádla jsou skutečně oprávněné

Díky sušičce prádla nemusíte mít doma velký prostor na sušení prádla. Menší manipulační se hodí vždy. Občas se najde něco, co se nevyplatí dávat do sušičky, nebo je strašení výrobcem v podobě varování na oblečení tak vehementní, že si sušení v sušičce přece jen raději odpustíte. Obecně, přestože bych řekla, že minimálně 80 % textilních výrobků na sobě obsahuje varování „nesušit v sušičce“, jsem na problém narazila jenom jednou, když jsem sušila fake tričko Armani. Zůstalo širší než delší. Ale ani to nejspíš nebylo způsobeno sušičkou, protože když jsem jej příště vyprala a volně na ramínku vysušila, natáhlo se pro změnu na trojnásobnou délku.

Sušička pomáhá i s vlhkostí v interiéru. Sušení prádla v bytě zvyšuje vlhkost. Mnohem snadněji odvětráte koupelnu či prádelnu, kde máte umístěnou sušičku prádla.

Opět se vrátím k tomu, že sušička prádla šetří čas. A to nejen proto, že nemusíte žehlit, ale i díky tomu, že s prádlem nikam neběháte, nevěšíte jej a následně nepřenášíte. Přestože mnozí namítají, že je sušení v sušičce na prádlo neekologické vzhledem ke spotřebě energie (vždyť sluníčko je zadarmo), není to pravda. Ve spojení s kvalitními pračkami s vysokým stupněm odstředění a s technologií tepelného čerpadla v sušičkách je sušení v nich energeticky poměrně málo náročné a levné i pokud jde o náklady naší domácnosti.

Díky sušičce na prádlo můžete mít mnohem méně oblečení. Vlastně dokážete přejít na fashion minimalismus. Údržba šatníku je díky sušičce nejen velice snadná, ale i rychlá. Sušení plné sušičky těžkého bavlněného prádla netrvá déle než dvě hodiny. Při menším množství prádla a tenčích materiálech i mnohem kratší dobu.

Do moderní domácnosti patří nejen kvalitní pračka, ale i sušička.

Do moderní domácnosti patří nejen kvalitní pračka, ale i sušička.

Varování výrobců prádla před sušením v sušičkách jsou pouhým alibismem a přežitkem

Moderní sušičky prádla s tepelným čerpadlem suší při nižší teplotě, než sušičky využívající starší technologie. Nemusíte se bát sušit dokonce ani hedvábí či vlnu. Oblečení ze sušičky je naopak zbaveno různého prachu z uvolňujících se vláken tkaniny a sušička je tak vhodná i pro zlepšení zdravotního stavu alergiků. Sušičky mají rovněž schopnost z vypraného oblečení odstranit i zbytky pracích prostředků, které na oblečení mohou zůstávat třeba v případě, že pračce chybí horní sprchování.

Prádlo ze sušičky je navíc úžasně jemné. Nesrovnatelně jemnější ve srovnání s prádlem sušeným volně na prádelní šňůře. Třeba miminkům jen stěží nabídnete jemnější oblečení než ze sušičky. A určitě jej nežehlete! Je to přežitek i u oblečení pro novorozence. Věřte. Mám to vyzkoušeno na vlastní kůži – tedy na kůži vlastního miminka.

Prádlo ze sušičky je úžasně jemné a voňavé.

Prádlo ze sušičky je úžasně jemné a voňavé.

Co vás u sušiček překvapí?

Sušička má obvykle při stejném množství doporučené náplně větší buben než pračka. Potřebuje jej k tomu, aby se v ní prádlo nepokrčilo. Mnohdy vás bude lákat sušičku přeplňovat. Nedělejte to. Vede to k pomačkání prádla a zbytečně dlouhému sušení.

Osobně jsme se přesvědčila, že není příliš vhodné sušit společně výrazně rozdílné materiály co do jejich tloušťky. Sušení se kvůli jednomu kusu v sušičce nadměrně prodlouží a zbylé jemnější kousky se mohou pomačkat, nebo se tzv. přesuší a rovněž pomačkají.

Dáváte do praní voňavou aviváž, a přesto vám prádlo ze sušičky nevoní? Je to tak. Sušička vůni zcela vyfouká. Do sušičky je proto zapotřebí používat vždy speciální vlhčené voňavé ubrousky. Pro málo naplněnou sušičku prádla si vystačíte s jedním. Pro plnou náplň se dvěma. Značka Miele nabízí dokonce vlastní speciální systém vonných náplní do sušiček.

Jak si vybrat sušičku na prádla?

Odvětrávané, nebo také ventilační sušičky, které potřebovaly odvod kondenzátu řešit ve formě stavební úpravy velkým otvorem ve zdi, jsou již přežitek. Ale to už i kondenzační sušičky bez tepelného čerpadla. Jejich provoz je zbytečně drahý a neekologický. Moderní jsou kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem.

Nejlepším řešením je sušička umístěná přímo vedle pračky, nebo na ní. V tomto případě je vhodné koupit si párové spotřebiče, které mají designově stejnou masku a i na sebe hezky pasují. Možné je dokoupit si mezi na sebe postavenou pračku a sušičku i vestavěnou výsuvnou poličku, která je praktická při vkládání prádla do sušičky i jeho vyndávání. Skvělý přehled sušiček prádla najdete na https://www.expert.cz/susicky-pradla/. Už v ceně mezi 15 000 a 20 000 Kč koupíte skutečně špičkový a energeticky úsporný spotřebič.

Já osobně mohu doporučit sušičku prádla AEG, se kterou mám výbornou osobní zkušenost, ale i Siemens, kterou používám u rodičů. Mimořádně vysokou kvalitu nabízí značka Miele, zde si ale připlatíte. Chybu neuděláte ani se značkami Whirlpool, Elektrolux, LG nebo Bosch.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail