Příroda umí pomoci s mnoha neduhy a suchý dráždivý kašel není výjimkou. Platí na něj islandský lišejník a ibišek – zklidňují podrážděnou sliznici.
Příroda umí pomoci s mnoha neduhy a suchý dráždivý kašel není výjimkou. Platí na něj islandský lišejník a ibišek – zklidňují podrážděnou sliznici.

Suchý dráždivý kašel lze držet na uzdě správně zvolenou přírodou

Příroda umí pomoci s mnoha neduhy a suchý dráždivý kašel není výjimkou. Platí na něj islandský lišejník a ibišek – zklidňují podrážděnou sliznici.

Na východ od nás, na Slovensku, mají jednu hezkou lidovou písničku. Zpívá se v ní: „Anička, dušička nekašli, aby ma u teba nenašli.“. Vzpomněla jsem si na ni proto, že naprosto dokonale vystihuje, jak nepříjemným a otravným může suchý dráždivý kašel být. A je vidět, že se dostal i do lidové slovesnosti. A z lidových herbářů časů minulých dokážeme vylovit i dva skvělé pomocníky proti kašli, jež znaly již naše babičky – je to tzv. plicní lišejník, přesněji islandský lišejník a ibišek.

Pastilky LUUF s islandským lišejníkem a ibiškem (zdravotnický prostředek) pomohou při chrapotu a suchém dráždivém kašli.
Pastilky LUUF s islandským lišejníkem a ibiškem (zdravotnický prostředek) pomohou při chrapotu a suchém dráždivém kašli.

Když suchý dráždivý kašel nejde zastavit

Nevím jak vám, ale mne se to stává poměrně často. Nejsem nemocná, a přesto mne zastihne nepříjemný suchý dráždivý kašel, který ne a ne zastavit. Jak jinak, obvykle se mi tato nepříjemnost přihodí v nejnevhodnější dobu a na nejnevhodnějším místě. Mám za sebou „prokašlanou“ desetiminutovku v divadle, na pracovním obchodním obědě, na rande, i na mnoha dalších místech. Obvykle pomůže bonbón nebo žvýkačka, případně kus vody. Ale mnohem účinnější jsou speciální pastilky proti kašli, které obsahují našimi babičkami staré známé léčivky – již zmíněný islandský lišejník a ibišek. Distribuuje je rakouská Apomedica a prodávají se v lékárnách jako zdravotnický prostředek pod názvem LUUF – pastilky při chrapotu a dráždění ke kašli.

Zatímco babička by mi proti kašli uvařila odvar z lišejníku a připravila výluh z ibišku, já si proti dráždivému kašli nosím raději sebou v kabelce zdravotnický prostředek – pastilky LUUF. Výhodou je, že účinné látky jsou v pastilkách obsaženy ve vysoké koncentraci, můžete je mít kdykoliv po ruce jako první pomoc a v podstatě nejste omezeni ani množství denně požitých pastilek. Kdykoliv cítíte, že se schyluje ke „koncertu“ kašle vaší podrážděné sliznice, dáte si prostě pastilku LUUF proti kašli.

Islandský lišejník a kořen ibišku obsaženy v pastilkách LUUF, které jsou zdravotnickým prostředkem, se užívají při dráždivém kašli, který může, ale nemusí být způsoben infekcí. Hodí při nadměrném namáhání hlasivek (např. u učitelů a zpěváků) a jsou vhodné pro kuřáky. Současně pomohou každému, kdo je vystaven suchému a znečištěnému vzduchu.
Islandský lišejník a kořen ibišku obsaženy v pastilkách LUUF, které jsou zdravotnickým prostředkem, se užívají při dráždivém kašli, který může, ale nemusí být způsoben infekcí. Hodí při nadměrném namáhání hlasivek (např. u učitelů a zpěváků) a jsou vhodné pro kuřáky. Současně pomohou každému, kdo je vystaven suchému a znečištěnému vzduchu.

Proč kašleme, i když nejsme nemocní? Může za to suchý i znečištěný vzduch

Zima, i přechodná období, jako je jaro nebo podzim, je na kašel mnohem bohatší. A dokonce nemusí jít zrovna o infekční příčiny kašle. Dráždění ke kašli bývá spojeno s podrážděním sliznice v ústech a v hrtanu, které je obvykle způsobeno suchostí v hrdle. Bývá to důsledkem suchého vzduchu v místnosti, především v klimatizovaných a vytápěných prostorech, příčinou bývá cigaretový kouř – ať už jste kuřákem, nebo jen musíte pasivně vdechovat kouř v zakouřených prostorách, nebo je suchost v ústech způsobena znečišťujícími látkami v prostředí – často třeba drobnými prachovými částicemi. Ve všech těchto případech jsou LUUF pastilky jako zdravotnický prostředek skvělým pomocníkem. A nejen v nich.

Látky obsažené v islandském lišejníku a ibišku dokážou být nápomocny i při chrapotu a nadměrném přetěžování hlasivek. S tím se potýkají třeba zpěváci, herci, divadelní umělci a rovněž učitelé. LUUF pastilky dodávají sliznicím potřebnou vláhu, šetří hlasivky a tlumí dráždění ke kašli. Jsou zdravotnickým prostředkem, neobsahují umělá barviva, pouze karamel, ani konzervanty, jsou ideální na cesty a mají skvělou bezinkovou chuť.

Pastilky LUUF při chrapotu a dráždění ke kašli (zdravotnický prostředek) mohou užívat i děti od čtyř let. Pro mladší děti se z důvodu rizika spolknutí nedoporučují.
Pastilky LUUF při chrapotu a dráždění ke kašli (zdravotnický prostředek) mohou užívat i děti od čtyř let. Pro mladší děti se z důvodu rizika spolknutí nedoporučují.

Sever tentokrát není proti jihu – naopak severský lišejník se skvěle doplňuje s jižanským ibiškem

Původ těchto dvou zástupců rostlinné říše sice nemá vzhledem k jejich původu s americkou válkou jihu proti severu nic společného, avšak srovnání se nedalo odolat. Islandský lišejník, lat. Lichen islandicus, obsahuje jako některé další lišejníky, nazývané i plicní lišejníky, ve svých stélkách 25 až 50 % slizovitých látek. Právě díky nim je považován za účinný přírodní prostředek ke zklidnění podrážděné dutiny ústní a hrtanu spojené se suchým kašlem. Obsažené hořčiny pak mají pozitivní vliv při přechodné ztrátě chuti k jídlu.

Pukléřka islandská (islandský lišejník), lat. Cetraria islandica
Pukléřka islandská (islandský lišejník), lat. Cetraria islandica

Slizové látky v islandském lišejníku neboli mukopolysacharidy (taktéž muciny) dokážou vytvořit na sliznici hydratační a ochranný povlak s protidráždivými účinky na podrážděné sliznice v ústech a v oblasti krku. Protidráždivé působení vzniká i díky slinotvornému účinku hořkých kyselin. Díky hořkým látkám se tvoří více slin a ty mají uklidňující účinky proti suchému dráždivému kašli. Muciny přináší účinek při chrapotu a suchém kašli i díky tomu že snižují pohyb řasinek, které jsou součástí epitelu sliznice dýchacích cest. Řasinky kmitají směrem ven a napomáhají jejich čištění od prachu a jiných nečistot.

Proskurník lékařský, lat. Althaea officinalis
Proskurník lékařský, lat. Althaea officinalis

Zástupcem jihu v silné dvojce proti dráždivému kašli je ibišek, lat. Althaea officinalis. Proskurník lékařský, jak se česky ibišek nazývá, má i mnoho dalších zlidovělých jmen: ibišek, ajbiš, římský sléz, slézová růže nebo ibiš. Ibišek je odedávna známou bylinou lidových léčivých herbářů přidávanou do směsí proti kašli. Účinné látky se nachází především v kořenu rostliny. Pro islandský lišejník je ibišek skvělou bylinou, která díky slizovitým látkám usnadňuje odkašlávání a mírní dráždění sliznic. Je tradičním rostlinným léčivým přípravkem určeným k symtomatické léčbě podrážděné sliznice dutiny ústní a hrtanu spojené se suchým kašlem. Jeho výhodu ve směsi s lišejníkem je, že vyrovnává hořkou chuť lišejníku a spoluúčinkující ve směsi jako imunomodulační (čili zvyšující obranyschopnost), protizánětlivý a kašel tlumící prostředek.

Pastilky LUUF jako první pomoc při chrapotu a dráždivém kašli

Nenechte si zkazit náladu, schůzku nebo kulturní zážitek téměř nezastavitelným kašlem. Suchý dráždivý kašel zastaví zdravotnický prostředek LUUF pastilky s islandským lišejníkem a ibiškem. Patří do každé kabelky i do každé pánské kapsy či aktovky, aby byly vždy po ruce, když jsou potřeba. A nezapomeňte, že účinně chrání i před chrapotem a současně šetří hlasivky. Než je parádně rozkmitáte, či už zpěvem, nebo vášnivou přednáškou v práci, dejte si jako prevenci pastilky proti kašli LUUF.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Liftec CZ – Apomedica, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří žijí s aktuálními módními trendy.

Váš e-mail