Drahokam, který se pyšní pronikavou krásou a zároveň mnoha zajímavými vlastnostmi – to je smaragd. Šperk se smaragdem svým nositelkám propůjčí auru luxusu jako málokterý jiný kámen.
Drahokam, který se pyšní pronikavou krásou a zároveň mnoha zajímavými vlastnostmi – to je smaragd. Šperk se smaragdem svým nositelkám propůjčí auru luxusu jako málokterý jiný kámen.

Šperk se smaragdem podpoří ženskou intuici a vnitřní krásu

Drahokam, který se pyšní pronikavou krásou a zároveň mnoha zajímavými vlastnostmi – to je smaragd. Šperk se smaragdem svým nositelkám propůjčí auru luxusu jako málokterý jiný kámen.

Svou barvou je nezaměnitelný. Představte si tu nejzářivější zelenou. Takovou, jakou můžeme spatřit v přírodě, když se na jaře začne probouzet a po dlouhé době opět regenerovat. Esenci této přírodní síly můžeme spatřit právě ve smaragdu.

Díky jeho jasně zelené barvě mu byla tradičně přisuzována magická moc, a to napříč různými kulturami již od starověku. Velkou milovnicí tohoto drahokamu byla například Kleopatra, která se pyšnila i vlastním dolem na smaragdy. Ráda jimi zdobila sebe i svůj palác a obdarovávala jimi důležité hosty. Ve starém Egyptě se věřilo, že smaragd podporuje plodnost, a Římané si ho spojovali s Venuší, bohyní lásky a krásy. Tradovalo se, že umí léčit zrak, umožňuje vidět pravdu a předvídat budoucnost. Smaragd pomáhá zklidňovat a očišťovat naši mysl, regenerovat organismus, probouzet lásku a soucit ke všemu živému.

Poznáme pravý smaragd pouhým okem?

Barva smaragdu je také klíčem k určení jeho hodnoty. Čím sytější a intenzivnější barvu smaragd má, tím je cennější. Nutno ovšem podotknout, že většina smaragdů v dnešních špercích bývá barevně upravována, a to především napuštěním olejem. Tato metoda nejen dokáže zvýraznit barvu, ale také vyplnit drobné praskliny a pukliny, které jsou pro smaragd charakteristické.

Jemné nedokonalosti ke smaragdu patří a nejsou vnímány jako vady, pokud nesnižují průhlednost a jas kamene. Tomuto přirozenému vzorování se u smaragdu říká „jardin“, což ve francouzštině znamená zahrada. Opět se tak setkáváme se schopností smaragdu evokovat krásu přírody. Čisté smaragdy bez viditelných inkluzí jsou extrémně vzácné a ve špercích se s nimi prakticky nesetkáme. Pokud tedy objevíte prsten s velkým zeleným drahokamem bez jediné inkluze a za relativně nízkou cenu, zcela jistě se jedná o syntetický kámen.

Smaragdový zásnubní prsten má svou tradici

Když nahlédneme do historie, můžeme se kochat šperkařskými kousky, které vynikají mimořádným zpracováním a zdobily významné ženy své doby. Jedním z nich je například zásnubní prsten ve tvaru stočeného hada s velkým smaragdem v kombinaci s menšími rubíny a diamanty, který navrhl princ Albert pro královnu Viktorii. Smaragdový klenot navlékla u příležitosti zásnub také Jackie Kennedy, která původní prsten od Van Cleef & Arpels nechala předělat podle svého vkusu.

Smaragdový zásnubní prsten jistě není nejklasičtější volbou, ale i díky tomu zájem o něj v posledních letech stoupá, a to ruku v ruce s poptávkou po alternativních a bohémsky zaměřených svatbách.

Troufnete si na něj?

Soupravy šperků se smaragdem jsou velice oblíbené mezi známými herečkami a dalšími celebritami. Často je vynášejí na ty nejdůležitější události showbyznysu. Vzpomeňme úchvatné náušnice Angeliny Jolie s obřími smaragdy ve tvaru kapky, které ji společně se smaragdovým prstenem zdobily na vyhlášení Oscarů v roce 2009. Mezi další slavné nositelky smaragdů patří třeba Beyoncé, Naomi Campbell, Julianne Moore, Catherine Zeta Jones, Kendall Jenner nebo Zoë Kravitz.

Smaragdový šperk se ale nehodí jen pro slavnostnější příležitosti. Náušnice, přívěsky nebo náramky se smaragdem pro denní nošení jsou díky menším kamenům mnohem dostupnější než výše zmiňované klenoty a mohou skvěle oživit i velmi jednoduchý outfit. Smaragdový šperk vypadá skvostně v kombinaci s oblečením neutrálních barev, jako je černá nebo bílá.

Zdroj obrázků: Klenota, Depositphotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem největší komunity lidí, kteří žijí s aktuálními módními trendy.

Váš e-mail