Čisté zuby jsou dnes zaklínadlem každého zubaře. Z výzkumů jednoznačně plyne, že za zubní kazy v naprosté většině případů mohou nedokonale vyčištěné zuby. Přestože máme pocit, že si je čistíme dostatečně pečlivě, nemusí to stačit. Velkým pomocníkem jsou dnes elektrické kartáčky. Tedy jejich pokročilá verze – především sonický kartáček na čištění zubů.

Jak si správně vyčistit zuby?

Správné čištění zubů někdy vypadá jako věda. V první řadě potřebujeme vhodný kartáček na zuby, který čistí pečlivě, dostane se i do hůře dostupných částí, tedy zejména za zuby a za ty nejvzdálenější stoličky. Zubní kartáček však nesmí poškozovat sklovinu ani dásně, ty může jemně masírovat, ne však odkrývat krčky či dřít tak, že začnou krvácet.

Čištění očistou kartáčkem nekončí. Nutné je vyčistit rovněž mezizubní prostor. Dříve se doporučovala zubní niť. Dnes jsou to především mezizubní kartáčky. Obvykle jich potřebujeme hned v několika velikostech. Mezery mezi našimi zuby totiž nejsou stejné.

Základem krásných zubů je správná technika jejich čištění. Nezkusíte to ale s elektrickým kartáčkem?

Základem krásných zubů je správná technika jejich čištění. Nezkusíte to ale s elektrickým kartáčkem?

Dvakrát v roce bychom si měli zajít na profi dentální hygienu. Dentální hygiena se stala speciálním zdravotnickým oborem a obvykle ji nedělá náš zubař. Díky profesionálnímu čištění zubů se vyhneme usazenému zubnímu kameni, odstraní se problematické choboty vedoucí od kořenů, které jsou příčinou paradentózy, i se vybělí zuby. Dentální hygiena zmůže s našimi zuby mnohdy více než zákrok zubaře a umí nám skutečně zachránit zuby.

Správné čištění zubů začíná u výběru kartáčku

Každodenní péče o zuby je však na nás a začíná u správného výběru kartáčku. Často se přeceňuje zubní pasta, ale mnohem důležitější je výběr správného kartáčku na zuby. Zásadně lepší výsledky čištění dnes nabízí elektrický kartáček. Moderní elektrické kartáčky umí nabídnout 8 000 až 40 000 pohybů za minutu. To ručně nelze. Snaží se nabízet různé efektivní pohyby pro čištění, svým tvarem umožňují snadný přístup i do méně dostupných míst, současně nás hlídají, pokud jde o techniku čištění, tlak na zuby a dásně, či délku čištění. Dovedou však i motivovat. Třeba díky propojení s aplikacemi na mobilním telefonu. Skvěle to funguje na dospělé, ještě lépe na děti.

Elektrické kartáčky nabízí mnohem pečlivější čištění zubů než ruční kartáčky.

Elektrické kartáčky nabízí mnohem pečlivější čištění zubů než ruční kartáčky.

Typy elektrických kartáčků

Variabilita v elektrických kartáčcích stále roste. Na trhu jsou dnes však zejména dva hlavní typy elektrických kartáčků: sonický kartáček a rotačně-oscilační kartáček. Základní rozdíl je v pohybu hlavy či štětin. Zatímco sonický zubní kartáček pracuje na principu vibrací, kde jsou pomocí ultrazvuku rozechvěné štětiny, rotační či rotačně-oscilační kartáček funguje na principu rotace (ev. půlrotace) čisticích prvků. Některé též navíc pulsují.

Nejpoužívanějším kartáčkem na zuby je dnes sonický kartáček.

Nejpoužívanějším kartáčkem na zuby je dnes sonický kartáček.

Který kartáček je lepší? Favoritem dneška je sonický kartáček

Na moderní elektrické kartáčky si je zapotřebí zvyknout. Někoho nepříjemně lechtají, jiní je dají rychle pryč kvůli citlivosti svých zubů. A to je škoda. Pravděpodobně jste si jenom nezvolili správný elektrický kartáček, případně nepoužíváte správný program na čištění zubů. Pro většinu z nás je ideální volbou pokročilý sonický kartáček, t. j. ten, který nám umí nabídnout kvalitní vyčištění zubů plus zajímavé funkce. Těmi může být třeba program na čištění citlivých zubů, samozřejmostí by měl být časovač, vítanými jsou senzor tlaku, možnost nastavení intenzity čištění, 3D čištění, indikátor napájení i bluetooth pro propojení s aplikacemi na telefonu či počítači. Sonický kartáček čistí zuby pečlivě a je šetrný k dásním. Rotační kartáčky často odkrývají krčky.

Který elektrický zubní kartáček je nejlepší? Profesionální prodejce vám nabízí jenom ty skutečně dobré.

Který elektrický zubní kartáček je nejlepší? Profesionální prodejce vám nabízí jenom ty skutečně dobré.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail