Smaltované nádobí Sfinx je moderní nádobí s tradicí.
Smaltované nádobí Sfinx je moderní nádobí s tradicí.

Smaltované nádobí se hodí i do moderních kuchyní

Vybavit si kuchyň patří mezi ty nejtěžší domácí úkoly. A také ty nejdražší. Samotná linka většinou stojí řádově desítky tisíc, nemluvě o dalších nezbytnostech, jako jsou stůl, židle a standardní kuchyňské spotřebiče typu trouba. Samozřejmě v tomto výčtu nesmí chybět ani nádobí. Neopomínejte moderní smaltované nádobí.

Lidé, kteří si kuchyň zařizují zcela nově, mají tendence brát hlavně moderní designové doplňky. Ty jsou však cenově docela nadhodnocené a svou kvalitou často zůstávají za očekáváním. V tomto ohledu je kolikrát lepší zůstat u klasiky a vybrat si kupříkladu smaltované nádobí.

Smaltované nádobí je krásné a funkční.
Smaltované nádobí je krásné a funkční.

Smaltované nádobí je zdravotně nezávadné

Mělo by být automatické, že nádobí je zdravotně zcela nezávadné, žel není tomu tak. Hlavně levnější kousky zakoupené na pochybných místech mohou časem ztrácet na kvalitě a jejich povrchová vrstva může začít odpadat. Tohle bývá problém, jelikož další vrstvy jsou často vyrobeny z materiálů, které mohou být pro člověka jedovaté.

Vařit ve smaltovaném nádobí je zdravotně nezávadné.
Vařit ve smaltovaném nádobí je zdravotně nezávadné.

U retro nádobí ze smaltu nic takového nehrozí. Když se bude používat podle návodu, klidně vydrží sloužit i dvě tři desetiletí, aniž by bylo potřeba sáhnout po jeho výměně nebo se člověk musel bát zdravotních následků.

Tradiční smaltovaný pekáč nesmí chybět v žádné domácnosti.
Tradiční smaltovaný pekáč nesmí chybět v žádné domácnosti.

Dá se použít i na indukci

Smalt je zajímavý i tím, že jako jeden z mála materiálů reaguje i s indukčním vařičem. Hrnce či pánve tohoto typu je tedy možné běžně používat i na moderních topných tělesech. Jedná se o mnohem lepší volbu než koupě speciálního nádobí. To totiž bývá velmi drahé, zatímco smaltované kuchyňské doplňky patří spíše mezi ty levnější.

Smalt se používá i jako vnitřek litinového nádobí.
Smalt se používá i jako vnitřek litinového nádobí.

Snadné čištění

Smaltované mísyhmoždíř na kořenídžezvu, hrnce všech velikostí či smaltované pekáče je možné mýt samozřejmě klasicky, tedy ve dřezu. V současné době se však jedná o zbytečné zdržování. Smalt je vhodné mýt i v myčce.

Nádobí ze smaltu patří na chalupu i do moderních domácností.
Nádobí ze smaltu patří na chalupu i do moderních domácností.

Na rozdíl třeba od nerezových doplňků, které je často vhodné po vytažení z myčky ještě trochu přeleštit, vypadá smaltované nádobí vždy zářivě čisté. Zaschlé kapky na něm totiž nezanechávají nepěkné čmouhy.

Smaltované nádobí sice disponuje retro vzhledem, avšak je možné si ho docela dobře představit i v současných kuchyních. Aby fungovalo dlouho tak, jak má, je potřeba nakupovat pouze vhodné značky. Jednou z nich je třeba Belis.