Domácí šicí stroje jsou dnes mnohem chytřejší než dříve. Běžné jsou také inteligentní vyšívací stroje. Podívejte se na nejnovější trendy a novinky.

Šicí stroj je pro některé z nás nevyhnutnost pro uspokojení koníčků, pro mnohé jenom nástroj na občasné nutné domácí práce. Ale ve většině případů šicí stroje naše domácnosti jako nevyhnutelná pomůcka opustily. Doba se však opět mění a řada žen se k šicímu stroji vrací. I já jsem vytáhla svůj starý stroj po mamince, který má za sebou již čtyřicetiletou historii. Jenomže už to není ono. Zjistila jsem, že kdo si chce šití na stroji skutečně užít, měl by se podívat na novinky, které teď šicí a vyšívací stroje nabízí. Jen tak vás bude šití bavit a budete stačit amatérským švadlenkám, které opět propadly kouzlu šití či vyšívání.

Nové šicí stroje pro domácnost – elektronika a profesionální funkce!

Na mém starém šicím stroji není elektronické nic. Zato například šicí stroje japonské firmy Brother, které jsem se rozhodla prozkoumat, mají umělé inteligence v sobě tolik, že mnoho věcí již zvládají naprosto automaticky. Pro mne začínají zajímavé šicí stroje někde na částce 10 000 Kč. Takovým je šicí stroj Brother Innov-IS 55 . Jeho cena je 10 890 Kč. Směle ho mohu nazvat stojem chytrým. Má vestavěných 135 programů, ze kterých si můžete vybírat různé ozdobné stehy včetně písmen a abecedy. Většina ovládacích prvků přešla z koleček na tlačítka. Po celou dobu práce na stroji s vámi tento malý „ chytrolín“ komunikuje pomocí LCD displeje. Výdobytkem je, že se již nemusíme trápit s navlékáním nitě do jehly. Tato nepříjemná část šití je již automatická. Rovněž spodní cívka s nití se vkládá mnohem rychleji a jednodušeji než u starých šicích strojů. Díky LED osvětlení je šití mnohem méně namáhavé pro oči. S prací nám pak pomáhají vychytávky jako je například sedmiřádkový podavač pro lepší podávání tkanin.

Šicí stroj Brother Innov-Is 55 – špičkový elektronický jednojehlový šicí stroj, pro domácí použití náročnějšími zákazníky.

Šicí stroj Brother Innov-Is 55 – špičkový elektronický jednojehlový šicí stroj, pro domácí použití náročnějšími zákazníky.

Ideální šicí stroje na quilting a patchwork

Svět doslova propadnul  patchworku a quiltování. Ženy se předhání ve velikosti patchworkových dek skládaných z obrovského množství drobných ústřižků různých vzorů a také ve složitosti quitování, což je vlastně dekorativní prošívání. Propracované šicí stroje pro tyto techniky nabízí Brother zhruba od 25 000 Kč. Šicí stroje pro patchwork a quilting nabízí praktickou větší šicí plochu, jsou schopné pracovat s tlustými materiály jako je denim, ale současně i s jemným hedvábím. Přítlak patky bývá elektronicky nastavitelný, stejně tak jako poloha jehly. Šicí stroje mají obrovské množství vestavěných stehů a také možnost tvorby a uložení vlastního stehu. V této kategorii šicích strojů mne osobně zaujal model Šicí stroj Brother Innov-Is 55.

Šicí stroj Brother Innov-Is 55 – špičkový elektronický jednojehlový šicí stroj, pro domácí použití náročnějšími zákazníky. Ideální stroj pro quilting se speciálními kreativními funkcemi.

Šicí stroj Brother Innov-Is 55 – špičkový elektronický jednojehlový šicí stroj, pro domácí použití náročnějšími zákazníky. Ideální stroj pro quilting se speciálními kreativními funkcemi.

Vyšívací stroje vyšívají lépe než babička!

Naprostou špičkovou jsou pak šicí stroje v ještě vyšší kategorii – vyšívací stroje. Ceny těch nejkvalitnějších rostou od 35 000 Kč až do ceny nejlevnějších aut. Ale zatímco nejlevnější autíčka příliš parády nenadělají, vyšívací stroje v této třídě jsou naprostou špičkou. Fungují samozřejmě jako šící, quiltovací a současně vyšívací stroje. Výhodou těchto strojů jsou velké vyšívací plochy a vyšívací rychlosti srovnatelné s průmyslovými stroji. Například šicí a vyšívací stroj Brother Innov-Is V5 nabízí rychlost vyšívání až 1050 stehů za minutu. Samozřejmostí bývá až několik stovek druhů vyšívacích a dekorativních stehů, desítky až stovky předdefinovaných vyšívacích designů, vyšívací fonty a několik druhů automatických knoflíkových dírek. Pokud vás stehy ve stroji nestačí, máte opět možnost tvořit vlastní.

Šicí a vyšívací stroj Innov-Is V5 – jedinečný šicí, quiltovací a vyšívací stroj japonské firmy Brother. Velká vyšívací plocha 300 x 180 mm, vyšívací rychlost 1050 stehů/min. srovnatelná s průmyslovými stroji, dlouhé rameno 285 mm. Předdefinovaných je 531 druhů funkčních a dekoračních stehů, 227 vyšívacích designů, 17 vyšívacích fontů a 14 knoflíkových dírek.

Šicí a vyšívací stroj Innov-Is V5 – jedinečný šicí, quiltovací a vyšívací stroj japonské firmy Brother. Velká vyšívací plocha 300 x 180 mm, vyšívací rychlost 1050 stehů/min. srovnatelná s průmyslovými stroji, dlouhé rameno 285 mm. Předdefinovaných je 531 druhů funkčních a dekoračních stehů, 227 vyšívacích designů, 17 vyšívacích fontů a 14 knoflíkových dírek.

Na pleteniny a strečové materiály se hodí především overlocky a coverlocky!

Ty z nás, které šijí a párkrát se pokusily ušít něco z úpletů nebo jiného strečového materiálu na klasickém šicím stroji víme, že to není ono. Dokonalý výsledek lze dosáhnout jenom speciálními šicími stroji, které se nazývají overlock. Japonské overlocky Brother patří mezi špičku na českém trhu a jejich ceny začínají už na necelých 7 000 korunách. Overlocky umí sešívat, začišťovat švy a současně stříhat.

Specialitou coverlocků je pak to, že umí úplet navíc tkaninu ohnout a prošít dvěma rovnými stehy navzájem na rubu propojenými důmyslným stehem.Coverlock se používá na ukončování rukávů, délek úpletových kalhot i na trička. Overlocky a coverlocky jsou naprosto nepostradatelné, pokud chcete šít z úpletů a pletenin, šít trika, plavky nebo třeba spodní prádlo. Ten, kdo se věnuje šití, i když jen na amatérské úrovni, by si měl domů rozhodně ke klasickému šicímu stroji pořídit také overlock nebo coverlock.

Coverlock MK 4050 MERRYLOCk: dvou až tříjehlový pokrývací šicí stroj, spodem krycí, s automatickým napětím, volným ramenem a velkou šicí plochou.

Coverlock MK 4050 MERRYLOCk: dvou až tříjehlový pokrývací šicí stroj, spodem krycí, s automatickým napětím, volným ramenem a velkou šicí plochou.

Nejsou nové šicí stroje jako jít s dělem na komára?

To rozhodně ne! Kdo si chce šití skutečně užít, sám si tvořit módu, nebo se věnovat quiltingu, patchworku a vyšívání, pro toho jsou tyto šicí a vyšívací stroje naprosto nevyhnutnou pomůckou. Dřina je zautomatizována a díky inteligenci šicích strojů mizí. Vám zůstává více prostoru na kreativitu a zábavu. Mnoho žen si dnes například při mateřské ale i následně díky šicím strojům slušně přivydělává. Šijí a pak prostřednictvím internetu prodávají bytový textil či módu, nabízí patchworkové deky nebo dekorace ozvláštněné quiltingem. A některé z nás to prostě jenom baví!

Zdroj obrázků: FL, Eshop.brother-czech.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail