Trenčkoty, motobundy, džínsky, bomber bundy, zdobené žakety, saka v pánském stylu a letní kožešiny – to jsou módní svrchníky pro tuto sezónu. Mávnete rukou a říkáte si – opět se nosí všechno! A to v žádném případě! Kabáty a bundičky mají v této sezóně přísná módní vymezení, kterých se musíme držet!

Letošní módní trendy svrchníků mají několik módních tváří: od klasických trenčkotů, nebo chcete-li jarních kabátů ve stylu trenchcoat, přes krátké bundy inspirované motorkářskou módou nebo vojenskými leteckými bundami – tzv. bombery, až po luxusní tenké kožešiny nebo saka jako kousky „ukradené“ z pánského šatníku. Který si vybrat? Rozhodně bych u jednoho nezůstávala, protože outfit dnes už neschováváme pod kabát, ale naopak, kabáty, bundičkami a saky outfity tvoříme. Vsaďte na tzv. věčné kousky – dnes do nich investujete a nosit je můžete příští dvacet let. Některé módní evergreeny nikdy nezestárnou! Ale pak sáhněte také po kousku, u kterého se, jak se říká, utrhnete z řetězu. To bude totiž ten kousek, který budou pochvalně komentovat kolegyně či spolužačky, nebo kvůli kterému se za vámi otočí každý druhý chlap (a každá žena). Takovými kousky mohou být zdobené žakety.

Klasické trenčkoty – klasika vs. supermódní kousky!

Trench coat, u nás zdomácněný pod názvem trenčkot, je v módě dlouho a nejspíš z ní ani tak brzy nevyjde. Letošek ale poněkud mění pohled na trenčkot a i takový obránce této klasiky, jakým je tradiční anglická značka Burberry prorsum, trenčkoty pro letošek zmutovala. Nosí se z netradičního materiálu z krajky, se zdobením, v maxi střizích – v intencích trendu „ lehkost velikosti “ a také ve formě prodlouženého saka zcela bez tradičního pásku, tak typického pro trenčkoty.

Krajka, změna tradičního střihu, zdobení i nová maxi fazóna – to vše jsou letošní trenchcoat inovace podle Burberry Prorsum.

Krajka, změna tradičního střihu, zdobení i nová maxi fazóna – to vše jsou letošní trenchcoat inovace podle Burberry Prorsum.

Žádného módního faux pas se ale nedopustíte, ani pokud zůstanete o tradičního střihu trenčkotu. Zatímco extra fashion kousky, které jsem jmenovala výš, budete muset aktivněji shánět – pokud nebudete mít náhodou štěstí, klasiku v buticích najdete téměř běžně. Pár klasických kousků, které se nadlouho usadí ve vašem šatníku, jsem vám našla v Next, Mango a v dalších u nás běžně dostupných buticích.

Klasický trenčkot v českých buticích: Next, Mango, Vero Moda a H&M.

Klasický trenčkot v českých buticích: Next, Mango, Vero Moda a H&M.

Klasický trenčkot v českých buticích: Next, Mango, Vero Moda a H&M.

Klasický trenčkot v českých buticích: Next, Mango, Vero Moda a H&M.

O tom, jak trenchcoat nosit toho asi moc namluvit nemusíme. Je to kabát, který neurazí s kalhotami, sukní ani se šaty. A i když se kabáty někdy s kalhotami nemají rády, trenčkot tuto zažitou věc rozhodně vyvrací.

FOTOGALERIE: Módní trenčkoty z designérských kolekcí pro rok 2014

Motobundy – krásky nejen k džínsům, ale i k šatům a k sukním!

Biker jacket, u nás nazývané motobundy, mají svůj původ v kožených bundách pro milovníky motorek. Zachovaly si styl a střihy, někdy se trochu více přizdobily a někdy se odklonily od tradiční kůže k jinému materiálu – k vlně, k umělé kůži, ale v této sezóně, kdy krajka a perforované tkaniny vládnou módnímu světu, také k těmto pro motobundy skutečně netradičním materiálům. Christopher Kane vsadil na zmiňovanou vlnu a krajku, růžová motobunda od Richard Nicoll je už spíše luxusním dámským sakem, Moschino sice zůstalo u kůže, ale děrované cvoky ozdobily červenou motobundu do exkluzivní podoby stejně tak, jako cvoky bílou motobundu Burberry Brit. A co další šílenosti? Karl Lagerfeld vsadil na tartanovou kostku, Erdem na květinové potisky na černé kůži a značka MSCG se neštítila ani bílých puntíků na žluté motobundě. A i když je určitě třeba podotknout, že i černá kožená klasika je praktická a také pořád módní, červená motobunda s peplum volány u pasu z kolekce Alexander McQueen rozhodně zaujme více.

Biker jacket se změnil v extra módní oblečení – zapomeňte na černou koženou klasiku a zkuste módní variace v barvě, s krajkou nebo se zdobením.

Biker jacket se změnil v extra módní oblečení – zapomeňte na černou koženou klasiku a zkuste módní variace v barvě, s krajkou nebo se zdobením.

Biker jacket se změnil v extra módní oblečení – zapomeňte na černou koženou klasiku a zkuste módní variace v barvě, s krajkou nebo se zdobením.

Biker jacket se změnil v extra módní oblečení – zapomeňte na černou koženou klasiku a zkuste módní variace v barvě, s krajkou nebo se zdobením.

A teď se pojďme podívat na motobundy, na které stačí i naše peněženka. Co najdeme v českých buticích? HM-ko vsadilo letos spíše na krátké džínsky. Proč ne! Najdeme mezi nimi i hodně pěkné kousky. Bohužel poptávku po motobundách podcenilo. Hnědá bunda s černými rukávy z imitace kůže je v sortimentu H&M spíše výjimkou než ukázku motobundami přecpané jarní kolekce. Rozhodně lépe je na tom Promod. V sortimentu najdete jackety z imitace kůže a bundu z tohoto materiálu mohu vřele doporučit. Mám ji vyzkoušenou, dokonale se nosí, vyperete to doma v pračce, jen pozor na sušení. Tento materiál trochu déle schne a nepočítejte s tím, že byste si pomohla sušičkou. Přestože suším téměř vše, na umělou kůži jsem odvahu neměla,. V kolekci jsou krásné kousky také v kombinaci s krajkou, což je skvělé, protože krajka je ultramoderní a Promod se do tohoto trendu skutečně opřel a v jeho kolekci naleznete krajky skutečně hodně a v zajímavých kombinacích. Klasický biker jacket v několika provedení najdete také v New Yorker a hodně variant také v Orsay.

Motobundy z českých butiků – H&M, Promod, New Yorker, Orsay.

Motobundy z českých butiků – H&M, Promod, New Yorker, Orsay.

Motobundy z českých butiků – H&M, Promod, New Yorker, Orsay.

Motobundy z českých butiků – H&M, Promod, New Yorker, Orsay.

FOTOGALERIE: Motobundy z designérských kolekcí pro rok 2014

Samostatnou kapitolou jarních módních trendů jsou džínové bundy. Je až překvapivé, jak dokáží omlazovat. A naopak saka ve stylu těch pánských, které mladším ročníkům dodávají styl a také serióznost. Na oba tyto fashion kousky se koukneme příště. Spolu s originálním fenoménem – zdobenými jackety.

Kontroverzní bombery – nosí se i když… sluší vůbec někomu?

Možná budete protestovat a vyvracet mi to, ale podle mne je bomber dosti nepovedený fashion kousek. Pro ty, kdo se ještě nechytli – bomber je bunda do pasu, pro naše jarní účely samozřejmě tenčí, kde ji ukončuje zúžení do úpletového pásu nebo gumy. Podobný úpletový pás – patent, má i na konci rukávu. I zde může být opět místo úpletu použitá guma. Vepředu se bomber bunda zpravidla zapíná na zip. Ať s bombery děláte cokoliv, zdobíte je, dáváte jim fashion exkluzivní materiály – většinou to bude vždy jen divná bunda připomínající teplákovku. A to přesto, že svoji inspiraci si vzali z klasických vojenských leteckých bund. I když na obhajobu této bundy musím říct, že vdesignérskych kolekcích jsem nakonec přece jen pár hezkých kousků objevila a téměř váhám, jestli bombery nevzít na milost.

Designérům se podařilo bombery změnit téměř k nepoznání, takže je letos na milost nejspíš vezmou i zarytí odpůrci toho střihu bundy.

Designérům se podařilo bombery změnit téměř k nepoznání, takže je letos na milost nejspíš vezmou i zarytí odpůrci toho střihu bundy.

Bundy ve stylu bomberů inspirovaných vojenskými leteckými bundami najdete i v jarní kolekce F&F.

Bundy ve stylu bomberů inspirovaných vojenskými leteckými bundami najdete i v jarní kolekce F&F.

FOTOGALERIE: Módní bomber bundy z designérských kolekcí pro rok 2014

Pokud nesdílíte můj názor a vojenská bomber bunda se vám líbí, zajímavé a levné kousky najdete například ve F&F. Tyto kousky pořídíte za pouhých 599 nebo 649 Kč.

Tenké kožešiny pro jaro? Nyní dokonce i pro léto!

Designéři na přehlídkových molech ukázaly, že kožešiny nejsou jenom do třeskuté zimy nebo na Sibiř. Dokázaly je perforovat a ztenčit, čímž vznikl další kousek pro náš jarní, a jak návrháři tvrdí, také pro náš letní šatník. Tady bych byla trochu opatrná a raději bych nepřivolávala ošklivé léto. A myslet si, že je budeme nosit ve 30 stupních je naivní. Více si o letních kožešinách přečtěte v našem článku Kožešiny jako sezónní oblečení končí – nosit je můžete po celý rok!

Zdroj obrázků: F&F, H&M, Promod, Orsay, New Yorker, Next, Vero Moda, Mango, Net-a-porter, Style.com

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail