Přírodní repelent proti klíšťatům i komárům bez DEET je pro děti nezbytností. Jenomže pozor! Víte, že právě DEET, tedy diethyltoluamid, je nejčastěji požívanou účinnost složkou, kterou repelenty obsahují? Máme pro vás alternativy na domácí repelenty pro děti, ale i tip na přírodní repelent od českého výrobce.

Kosmetice přeplněné různými chemickými látkami se zejména v péči o děti snažíme vyhnout. S příchodem jara a léta, tedy s dobou, kdy přichází potřeba sáhnou po ochraně proti klíšťatům nebo komárům, se však dostáváme do svízelné situace. Běžný repelent proti klíšťatům, ale i repelenty proti komárům, obsahují chemické látky, které se pro děti vůbec nedoporučují. Je jím především DEET, neboli diethyltoluamid. Lze si vyrobit účinný domácí repelent na klíšťata na přírodní bázi bez chemie? Nebo domácí repelent na komáry? A lze takovýto přírodní produkt koupit? Našli jsme hned několik možností, jak se DEET v repelentech vyhnout.

Repelent proti klíšťatům i komárům bez DEET si lze vyrobit, nebo si jej máte možnost koupit od renomovaných výrobců přírodní kosmetiky. Přírodní repelenty pro děti i dospělé vyrábí i česká společnost Topvet.

Repelent proti klíšťatům i komárům bez DEET si lze vyrobit, nebo si jej máte možnost koupit od renomovaných výrobců přírodní kosmetiky. Přírodní repelenty pro děti i dospělé vyrábí i česká společnost Topvet.

DEET v repelentech a děti – skutečně máme diethyltoluamid považovat za nebezpečný?

Tato nažloutlá olejová kapalina nazývaná DEET (správně: diethyltoluamid, N,N-diethyl-meta-toluamid nebo N,N-diethyl-3-methylbenzamid) je nejčastěji užívanou složkou repelentů proti létajícími i lezoucímu hmyzu. Tedy i repelentů proti komárům a klíšťatům. Běžně se doporučují aplikovat na kůži nebo oblečení. Ani jedno však nemusí skončit zcela bez vedlejších účinků. Záleží zejména na použité koncentraci DEET. Víte, že diethyltoluamid je vlastně skvěle fungujícím rozpouštědlem? Snadno rozpustí různé barvy, laky, včetně laků na nehty. Rozpouští rovněž další syntetická vlákna tkanin i některé druhy plastů.

Pokud vás teď ale napadne raději repelenty s DEET aplikovat na kůži, abyste si nepoškodili oblečení, rychle vás zastavím. Už samotní výrobci repelentů s diethyltoluamidem často varují, aby se jejich výrobky nepoužívali přímo na kůži a jakmile není ochrana nezbytná, aby se z kůže smyly. Až panická hrůza z klíšťat a časté problémy s komáry však vedou k tomu, že i řada jinak bio a eko smýšlejících lidí aplikuje repelenty a i různé insekticidy a až obsesivními rituály. Běžně potkáte lidi, kteří se zamilují do svého bio políčka na chaloupce, ale pak se na procházku vydají s oblečením a kůží doslova prosáknutými repelentem s DEET.

DEET a zdraví: Jak diethyltoluamid škodí?

 • DEET způsobuje podráždění kůže
 • vzácně se objevují i jiné kožní reakce
 • po dlouhodobým vdechováním aerosolů diethyltoluamid se mohou vyskytnout panické ataky
 • objevuje se únava a malátnost
 • dochází ke zmatenosti
 • byly zaznamenány CNS deprese (zpomalení centrálního nervového systému – může dojít ke zpomalení dechu, tlukotu srdce apod.)
 • objevuje extrémní snížení tlaku
 • vyskytly se problémy s koordinací těla a následné křeče

DEET v repelentech a děti

 • Americká akademie pediatrů nedoporučuje používat repelenty pro děti ani dospělé s větší koncentrací DEET než 10 až 30 %. U dětí do dvou měsíců nedoporučuje používat DEET vůbec. (1)
 • Kanadské ministerstvo zdravotnictví zakázalo zcela prodej repelentů s koncentrací diethyltoluamidu nad 30 %. U dětí od 2 do 12 let je doporučená koncentraci maximálně 10 % a to při aplikaci maximálně 3-krát denně. U dětí do 6 měsíců se repelenty s DEET nedoporučují vůbec. (1)

Celkový vliv DEET na psychický či fyzický vývoj dětí přitom není podrobně prozkoumán a obecně se dá říct, že pokud existují důkazy o negativním účinku DEET na dospělé, je zapotřebí se mu u dětí vyhnout zcela. Řada nemocí a poruch vývoje pořád nezná svého původce a diethyltoluamid může být klidně jedním z nich.

Repelent proti klíšťatům i komárům je důležitou ochranou už od brzkých jarních měsíců.

Repelent proti klíšťatům i komárům je důležitou ochranou už od brzkých jarních měsíců.

Přírodní repelent proti klíšťatům i komárům – vyrobte si bezpečný repelent pro děti samy

Klasické repelenty nejsou vlastně nic jiného, než pesticidy, které obvykle v nižší koncentraci aplikujeme přímo na kůži nebo na oblečení. Škodí v obou případech. I při aplikaci na oblečení vdechujeme aerosoly s touto chemickou látkou nebo se pak látka dostává do našeho těla postupně přes tkaninu. Už naše prababičky však znaly účinné rostliny s repelentními účinky. Jsou trochu pracné na výrobu, někdy se podepíší na stavu našeho oblečení, ale jsou bez DEET a jiné chemie.

Rostliny jako přírodní repelenty proti komárům a klíšťatům

Příroda sama se umí proti některému druhu hmyzu bránit. Existuje až 17 čeledí rostlin, které obsahují látky s repelentním účinkem. V Česku dokážeme najít přes 300 rostlin, výtažky ze kterých mají insekticidní účinek. Jde o rostliny, které obsahují látky eukalyptol (neboli cinol), thujon a linalool.

Eukalyptol (1,3,3-trimethyl-2-oxabicyklo[2,2,2]oktan)

Eukalyptol obsahují rostliny především z čeledě vavřínovitých, hvězdnicovitých a hluchavkovitých.

 • pelyněk
 • vavřín
 • kafrovník
 • šalvěj
 • rozmarýn
 • bazalka

Linalool (3, 7-dimethylokta-1,6-dien-3-ol)

Linalool obsahují rostliny především z čeledě hluchavkovitých, břízovitých, vavřínovitých a myrthovitých.

 • hřebíček
 • bříza
 • vavřín
 • skořicovník
 • kafrovník
 • dobromysl
 • máta
 • mateří douška
 • ožanka

Thujon (1-isopropyl-4-methylbicyklo [3.1.0] hexan-3-on)

Thujon obsahují rostliny především z čeledě hluchavkovitých, cyprišovitých a hvězdnicovitých.

 • vratič
 • pelyněk
 • heřmánek
 • šalvěj
 • túje
 • cypriš
 • zerav

Jak na výrobu přírodních repelentů

 • Účinné byliny s repelentním účinkem, čerstvé, nebo častěji sušené, se louhují ve vysokoprocentním (alespoň 60%, optimálně 70+ procentním) lihu, v oleji (může být olej nebo mast – pak je ale výroba odlišná), nebo v octu.
 • Rostlinu, nebo směs účinných bylin namočíme do zvoleného základu, uzavřeme do sklenice s víkem a louhujeme na světlém místě cca 14 dnů až tři týdny.
 • Denně promícháme, aby se veškerá rostlinná hmota dostala opět dostala do základní kapaliny nebo oleje.
 • Po uplynutí této doby scedíme a začneme používat.
 • Vyrobený domácí repelent uschováme v dobře uzavřené tmavé lahvičce, v neprůhledném rozprašovači nebo ve tmě. Zejména pokud jde o repelent na olejové bázi, uskladním jej v chladu.

Domácí repelenty – ano nebo ne?

Určitě jsou domácí repelenty dobrou alternativou komerčních repelentů s DEET. Avšak jejich výroba může být někdy alchymie. Je nutné získat kvalitní byliny, nejlépe více druhů, s repelentními účinky. Mnozí z nás nebudou s výsledkem doma vyrobeného repelentu i tak spokojení. Například ty na octové bázi nejsou zrovna přívětivé k našim čichovým buňkám. Pokud neodhadneme správně poměr rostlin a s některou to přeženeme, můžeme si rovněž způsobit nepříznivou reakci kůže na tuto látku. Zejména pokud jsme citlivější, nebo trpíme alergiemi. Výroba je také delší a obvykle nemáme čas čekat dva až tři týdny na výsledky našeho snažení. Máme proto další volbu. Poohlédnout se po přírodním repelentu, který je osvědčený a komerčně vyráběný. A samozřejmě bez diethyltoluamidu.

Repelenty pro děti a přírodní repelenty bez DEET vyrábí česká firma Topvet

Česká rodinná firma Topvet je zaměřena výrobu přírodní kosmetiky. Mimo jiné má ve své nabídce i repelenty na přírodní bázi. Neobsahují DEET a jsou vhodné i pro děti. Lze si vybrat výrobek na lihové nebo olejové bázi.

Přírodní repelent na lihové bázi se prodává jako pleťové tonikum Repellens, které má schopnost osvěžit pokožku a současně ji díky vybraným bylinným silicím chránit před létajícím i lezoucím hmyzem. Tedy mimo jiné i před komáry a klíšťaty. Tonikum se aplikuje do dlaní a pak se nanese na ta místa pokožky, která máme odhalena a potřebujeme je chránit. Tonikum s repelentními účinky je vhodné pro každodenní i opakované použití.

Repelent proti klíšťatům i komárům na lihové bázi od Topvet. Neobsahuje DEET.

Repelent proti klíšťatům i komárům na lihové bázi od Topvet. Neobsahuje DEET.

Další přírodní repelent pro děti, ale i pro každého, kdo hledá přírodní odpuzovač proti komárům nebo zdravý repelent proti klíšťatům, je na olejové bázi. Opět obsahuje bylinné silice s odpuzujícími účinky a nanáší se v podstatě stejně, jako předchozí produkt. Není problém jej aplikovat ani suchý typ pokožky nebo na jemnou dětskou pokožku. Navíc olej má schopnost prodloužit odpuzovací efekt bylinných výtažků.

Repelent proti klíšťatům i komárům na olejové bázi od Topvet. Neobsahuje DEET.

Repelent proti klíšťatům i komárům na olejové bázi od Topvet. Neobsahuje DEET.

V nabídce Topvet teď nově najdete i zvýhodněnou sadu, která obsahuje oba zmíněné přírodní repelenty vhodné i pro děti. K nim navíc dostanete speciální sérum Insectol, které pomáhá zmírnit bolest a svědění při pobodání hmyzem. Obsahuje bylinné výtažky, které uleví při bolesti, svědění, pomohou při otocích, zarudnutích a dalších kožních reakcích, jež jsou následkem pobodání hmyzem. V balíčku je i čtvrtý přípravek. Jde o 100% levandulovou silici. Ta sama o sobě odpuzuje hmyz a současně desinfikuje a regeneruji kůži. Všechny tyto přípravky jsou bez DEET, vhodné jsou jako repelent pro děti, včetně kojenců i pro dospělé.

V nabídce Topvet najdete zvýhodněnou sadu, která obsahuje přírodní repelenty vhodné rovněž pro děti. Sada obsahuje rovněž sérum Insectol, které se aplikuje na poštípanou pokožku, i 100% levandulovou silici, která odpuzuje hmyz.

V nabídce Topvet najdete zvýhodněnou sadu, která obsahuje přírodní repelenty vhodné rovněž pro děti. Sada obsahuje rovněž sérum Insectol, které se aplikuje na poštípanou pokožku, i 100% levandulovou silici, která odpuzuje hmyz.

Pomoci proti hmyzu dokážou i vašim domácím mazlíčkům. U nich se obvykle doporučuje přípravky s účinnými silicemi vtírat pravidelně do ušního boltce. Účinek se pak dostaví po týdnu až dvou používání. Aplikovat se dají i na srst. Pak fungují ihned.

Zdroj obrázků: Topvet, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail