Chcete začít podnikat při mateřské a rodičovské dovolené? Kromě nápadu a energie se vám bude hodit i rekvalifikační kurz účetnictví pro maminky.

Pro většinu z nás je mateřská, a raději ji nebudu nazývat dovolenou, a následně rodičovská, pořádný zápřah bez špetky volného času. Avšak jakmile našeho „prcka“ přesvědčíme ukázněněji spát; v bytě už vše snad posté srovnáme a uklidíme; naučíme se do hlídání zapojit babičky, dědečky, tatínky a třeba i ochotné sousedky; získáme prostor pro sebe. Minimálně proto, abychom se zamyslely nad tím, co budeme dělat ve chvíli, když našemu dítěti nasadíme poprvé na záda baťůžek s oblíbeným plyšákem a tradá do školky. Jsme na to připravené?

Návrat do „starých kolejí“ nemusí být ten pravý

I když máme s dítětem, nebo hned s několika, plné ruce práce, náš mozek „šrotuje“. Chvílemi si sice své bývalé zaměstnání idealizujeme, vždyť vše se může jevit lepším než kolečko krmení – přebalování – uspávání, ale přece. Skutečně nás naše stará práce naplňovala?

Snad nikdy nepřečteme tolik různých diskuzí na ženských a mateřských webech, jako během mateřské a rodičovské. Narážíme na případy doslova energií nabitých maminek, které s jedním dítětem v podpaží a s druhým v šátku, rozjely snový a současně milionový business. Co dělají? To, co je baví – vaří marmelády a získávají za ně medaile, zakládají centra pro maminky s dětmi, šijí nepromokavé oblečení pro děti, věnují se profesionálně Montessori pedagogice, radí jako vizážistky… A vy jen závistivě přihlížíte. Nápady máte, chuť rovněž. Co nás brzdí v rozletu je mnohdy strach z úřednického šimla.

Založit firmu je snadné, ukočírovat ji po účetní stránce se musíte naučit

Podnikat není to stejné, jako se věnovat svým koníčkům. Do hry totiž vstupují různé zákonné povinnosti spojené s podnikáním. Musíme je zvládnout jak teoreticky, tak prakticky. Obvykle si však „větší hlavu děláme“ s těmi jednoduššími věcmi a naopak, podceňujeme ty složitější. To je třeba vedení účetnictví.

Založení firmy je snadné

Založit firmu je dnes velice snadná záležitost. Pokud jde o živnostenský list a nejde o vázanou živnost, stačí s občankou zajít na živnostenský úřad a pravděpodobně ani nebudete muset nic sama vyplňovat. Vše tam hodí za vás přímo do počítače a vy jen přiložíte podpis. Zaplatíte tisíc korun a je to. Živnostenský list vám obvykle vydají do druhého dne.

Rozhodně je dnes ale lepší podnikat se založenou s.r.o. Už nemusíte operovat se základním kapitálem 100 000 Kč. Postačí Vám kapitál 1 Kč. I založení společnosti s ručením omezeným je dnes jednoduché. Domluvíte si schůzku u notáře a ten vše vyřeší za vás. Vyjde vás to celkově do 5000 Kč. V čemž jsou zahrnuty notářské zákonné poplatky, cena za zápis do rejstříku i cena za ohlášení živnosti (ta se ohlašuje i u s.r.o.). I tady jste schopny mít firmu založenou už do druhého dne. Dokonce lze využít online firmy pro založení s.r.o. Jenom si dejte pozor, ať neplatíte zbytečně více než zákonné poplatky. Doba založení s.r.o. pomocí online specializovaných služeb firem je cca 3 až 5 dnů.

Při založení s.r.o. nezapomeňte na sídlo. Pokud jej nechcete nebo nemůžete mít na adrese bydliště, počítejte ještě s poplatky za sídlo u některé z firem, která se specializuje na poskytnutí tzv. virtuálního sídla. Ty se pohybují už od 99 Kč za měsíc podle regionu. Obvykle ale kolem 299 Kč. Takto si zajistíte i sídlo v jiném městě, než bydlíte. Což je třeba výhodné, když chcete žádat o různé dotace. Ty se neposkytují v jednotlivých regionech stejně.

Vést účetnictví už vyžaduje určité znalosti

Teď ale přichází ta složitější věc. Jak ukočírovat účetnictví firmy? Pokud máte s.r.o., musíte vést podvojné účetnictví. Možná budete potřebovat být i plátci DPH, takže budete měsíčně muset podávat i přiznání k DPH.

Najmout si v samotném počátku podnikání účetní může být finančně příliš drahé. Rovněž je dobré hned od začátku rozumět financím své firmy. Jenom tak se dokážeme vyhnout problémům s cash flow, s následným placením daní, či s odvody sociálního a zdravotního pojištění, pokud se ve vlastní firmě sama zaměstnáte, nebo se rozhodnete přijmout první pomocníky. Každý podnikatel by měl účetnictví alespoň částečně rozumět!

Nechte stát, ať vám kurz účetnictví zaplatí

Možná se ptáte: „A to skutečně jde?“ Jde. Stát se snaží maminkám po rodičovské dovolené usnadnit opětovný nástup do zaměstnání. Proto máte možnost absolvovat rekvalifikační kurzy, které za vás zaplatí stát. Takovým je i kurz účetnictví. A neznamená to, že musíte pak pracovat jako účetní. Nabyté znalosti klidně použijete pro vlastní podnikání.

Rekvalifikační kurzy vám nabídne přímo Úřad práce, kde se tyto náležitosti vyřizují. Lepší je však podívat se na kurzy sama. Pokud má daný kurz tzv. akreditaci MŠMT, Úřad práce vám jej na vaši žádost proplatí. Nejlepší informace, jak na to, vám dá právě organizátor daného kurzu a samotný Úřad práce. Během tří let máte možnost na rekvalifikaci vyčerpat až 50 000 Kč. A nebojte se, během rekvalifikace máte samozřejmě standardně nárok na rodičovský příspěvek.

Ovládat účetní software nestačí

Možná jste už přišly do styku s moderními účetními programy. Vystavit v nich fakturu zvládne skutečně každý. Ale pozor, pokud si myslíte, že to je vše, co v účetnictví musíte znát, jste na velkém omylu. Pro podnikání potřebujete mnohem více, a právě to se díky rekvalifikaci máte možnost naučit. Rekvalifikační kurz účetnictví vhodný pro maminky na mateřské a rodičovské dovolené se samozřejmě neliší svým obsahem od klasického. Účetnictví je prostě účetnictví. Odlišuje se však tím, že se maminkám snaží vyjít vstříc například vhodnými termíny, kdy se lekce kurzu konají. Rovněž tím, že se koná v mnoha městech s dobrou dopravnou dostupností. Pro nás maminky je totiž důležité, abychom kurz vedle péče o dítě zvládly absolvovat časově. Natož pokud už začínáme rozjíždět podnikání. Proto jsou tak oblíbené víkendové kurzy, kdy nás zastoupí tatínek, nebo jiný člen domácnosti, který není právě v práci.

Rekvalifikační kurz účetnictví pro maminky na mateřské a rodičovské dovolené od Orange Academy

Ať už jste na mateřskou a rodičovskou nastoupila hned po škole a potřebujete si teď zvýšit kvalifikaci, nebo se chcete vrhnou na podnikání a potřebujete proniknout do tajů účetnictví, najděte si kurz, který pořádá firma s mnohaletými zkušenostmi. Takovou je Orange Academy. Její rekvalifikační kurzy účetnictví absolvovalo již přes 6000 absolventů a firma je na trhu přes 20 let. Kvalitní rekvalifikační kurzy podvojného účetnictví firma organizuje jako desetidenní nebo patnáctidenní. Konají se v řadě měst České republiky, v těch největších i v menších. Maminkami na mateřské a rodičovské dovolené jsou oblíbené především ty sobotní nebo nedělní.

Jako absolventka rekvalifikačního kurzu účetnictví budete schopna vést účetnictví pro malé a střední firmy, a to i pokud jste do kurzu vstupovala jako naprostý začátečník. Kurz je ale vhodný i pro obnovení si dosavadních znalostí. Rozhodně jsou kurzy účetnictví Orange Academy vhodné pro začínající podnikatelky, pro které jsou skvělým základem pro to, aby bez problému finančně a účetně ukočírovaly chod své firmy.

Zdroj obrázků: Shutterstock, Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail