V ruce držíte čerstvý živnostenský list a přemýšlíte, kde vzít peníze na start svého podnikání? Podívejte se, zdali je pro vás reálná půjčka pro OSVČ, ev. jiné metody financování rozjezdu podnikání.

Je jedno, do jakého podnikání se pustíte, zcela bez peněz to nepůjde. Náklady u různých náplní podnikání se samozřejmě výrazně liší, ale téměř vždy do startu potřebujete alespoň nějaké finance. Ať už jde o pořízení počítače, zboží na sklad nebo prvotní propagaci svých služeb. Kde ale sehnat peníze do startu? Zejména pokud jste OSVČ, tedy podnikáte na živnostenský list, může to být problém. Přitom právě tento typ podnikání je velice častý. Je oblíbený třeba i u maminek na rodičovské dovolené. Jak tedy získat základní kapitál pro start svého podnikání na živnostenský list? Je pro vás řešením půjčka pro OSVČ? A existují jiné metody financování.

Potřebujete finance na rozjezd podnikání? Půjčka pro OSVČ je jedním ze způsobů, který lze zkusit.

Potřebujete finance na rozjezd podnikání? Půjčka pro OSVČ je jedním ze způsobů, který lze zkusit.

Sáhněte na úspory nebo požádejte o pomoc rodinu

Touto radou musím začít, ale asi to nebude ta správná rada pro většinu z vás. Jestliže máte dostatek svých úspor, podobný článek ani nehledáte, ani nečtete. Pokud jde o půjčování si od rodiny, nemusí jít vždy o nejlepší řešení. Mnohdy se stává, že si nenastavíte přesně pravidla splacení a o vrácení peněz jste pak požádání dříve, než si to můžete dovolit. Spory v rodině pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Požádejte o kontokorent

Většinou na internetu najdete řadu rad na toto téma se závěrem, že získat v bance kontokorent je vlastně nejjednodušší způsob, jak sehnat peníze pro start podnikání. Kontokorent však není klasická půjčka pro OSVČ. Jsou to relativně „drahé peníze“. Navíc je nutné kontokorent v pravidelných, poměrně krátkých intervalech, celý splatit. Až pak jej máte možnost opětovně čerpat. Ne v každé bance vám taky kontokorent jako začínajícími podnikateli dají. Dnes jedna z nejoblíbenějších bank pro podnikatele, Fio banka, vám kontokorent nabídne až na základě prvního daňového přiznání. Jinak prý nemá podle čeho posoudit vaši bonitu.

Půjčka pro OSVČ je nejjistější způsob financování začínajících podnikatelů

Klasické půjčky pro OSVČ u finanční instituce vás z různých důvodů možná ani nenapadla. Ale mnohdy jde o nejjistější a také nejlevnější řešení. Lze sáhnout po nabídce klasických bankovních společností, ale i po institucích nebankovních. I když „nebankovní sektor“ pokud jde o půjčky nemá zrovna nejlepší jméno, není tomu tak vždy. Prověřené nebankovní společnosti podnikají seriózně a mnohdy jsou ke klientům vstřícnější než řadové banky. Bankovní společnosti zas nabízí výhodnější podmínky pro úvěry, tedy nižší úroky.

Začínáte podnikat? Čeká vás spousta práce i shánění financí na podnikání.

Začínáte podnikat? Čeká vás spousta práce i shánění financí na podnikání.

Dají mi půjčku v bance jako začínajícímu OSVČ?

Velká část finančních institucí bude po vás nejspíš chtít první daňové přiznání. Ale ne všechny. Pokud jde o zajištěné podnikatelské úvěry, většinou nemovitostí, problém nebudete mít téměř nikde. U nezajištěných půjček pro OSVČ to bude složitější, ale ne nemožné. Lze totiž získat úvěry se zárukou Evropského investičního fondu, který drží záruku sám. Nemusíte nic vyřizovat mimo banku. Pouze banku požádejte o informaci o podobném úvěrovém produktu. Je určen pro všechny podnikatele (OSVČ) i právnické osoby s přiděleným IČ a s oprávněním k podnikání v České republice.

Půjčte si od lidí v rámci P2P půjček

P2P půjčky jsou poměrně nové. Existují projekty, které propojují zájemce o poskytnutí půjčky s těmi, kteří chtějí půjčit a z půjčky vydělat na úrocích. Na webu zadáte požadavek k čemu a kolik chcete půjčit. Vámi požadovanou částku pak nabídne jeden potenciální věřitel, nebo se dá dohromady více věřitelů a půjčí vám společně. Jako začínající OSVČ si však příliš velké naděje nedělejte.

Zkuste crowdfunding

I tady vám na podnikání přispějí lidé. Nejde o půjčku. Často jde o to, že za své finance získají protislužbu. Nebo jste jim prostě jen vy a váš podnikatelský projekt sympatičtí. Chcete vydat knížku? Díky crowdfundingu dokážete nasbírat peníze na tisk. Lidem nabídnete ukázku – abyste získali jejich pozornost. A pak zaslání knížky, nejlépe s nějakým bonusem. To ale až poté, co se vysbírají peníze na její tisk a co se kniha vytiskne. Takto lze díky crowdfunding vybrat peníze na kde co.

Pravdou je, že u nás ještě jde o hobby financování. V zahraničí, třeba v Americe, abyste v crowdfundingu uspěli, musíte mít nachystány už skutečně nemalé prostředky do propagace vašeho projektu. A to zatím pořád jenom na propagaci toho, že na projekt prostřednictvím crowdfundingu vybíráte, ne na projekt samotný. Crowdfundingu tam už dávno není formou financování pro začínající snílky bez prvotního finančního kapitálu.

Některé podnikání je jako stvořené pro to, abyste zkusili crowdfunding.

Některé podnikání je jako stvořené pro to, abyste zkusili crowdfunding.

Zkuste získat peníze od státu prostřednictvím Úřadu práce

Asi si říkáte, proč vás to nenapadlo dříve. Ale opět to tak snadné není. Jednak příspěvek, který můžete získat, je nenárokový. Takže jej sice dostat můžete, ale nemusíte. Záleží od konkrétního regionu a konkrétního úředníka. Navíc nejde o typický příspěvek na zahájení podnikání, ale přesně řečeno o „příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti“. I vy sám jste ale zaměstnancem. Získat lze maximálně čtyřnásobek průměrné mzdy platné v národním hospodářství v 1. až 3. čtvrtletí minulého roku a dostanete jej maximálně na období jednoho roku. Jenomže to pouze v případě, že jste byli před tím minimálně pět měsíců vedeni na Úřadu práce.

Od státu lze získat ještě další příspěvky, které pak máte možnost využít, pokud pro svůj start podnikání jako OSVČ potřebujete další zaměstnance. Příspěvky se dávají na zapracování nového zaměstnance (musíte však sáhnout po uchazeči z Úřadu práce), nebo na zaměstnance z řad zdravotně postižených. Nejsou však dlouhodobé, ani nepokryjí 100 % vašich nákladů.

A co investor? Měl by někdo o váš projekt zájem?

Máte-li skutečně co nabídnout a přicházíte s něčím inovativním, nejlépe s něčím, pro co budou hranice České republiky malé a co má perspektivu pro mohutnou mezinárodní expanzi, zkuste najít investora. Prostředky opět nejsou půjčka pro OSVČ. Určitě se budete muset přetransformovat minimálně na s. r. o., pravděpodobně na akciovou společnost. A investor nechce zpátky peníze, ale získá podíl na vašem podnikání. U začínajících podniků většinou majoritní.

Řešením je i grant

Některé banky i velké společnosti poskytují začínajícím podnikatelům granty. Jde vlastně o soutěž, do které přihlásíte svůj podnikatelský záměr nebo projekt. Pokud vyhrajete, získáte jako hlavní cenu prostředky na jeho financování. Ty už nemusíte vracet. Vize je to sice pěkná, kdo se ale potřebuje skutečně věnovat podnikání, často na podobné soutěže nemá čas. Navíc šance na výhru je úměrná počtu přihlášených projektů – a ten bývá vysoký. Abyste vůbec měli šanci uspět, musíte velké množství času věnovat samotnému procesu žádosti o grant a samotné soutěži. Máte na to ale při svém podnikání čas?

Jak tedy jako OSVČ financovat své podnikání?

Každá z výše uvedených možností může, ale nemusí vyjít. Některé budou pro vás nevhodné nebo drahé. Pravdou ale je, že nejjistější metodou, jak získat finance na rozjezd podnikání, je půjčka pro OSVČ od některé bankovní či nebankovní instituce.

♥ TIP

Jak zjistit, která půjčka pro OSVČ bude pro mne nejvýhodnější?

Optimální je sledovat zajímavé srovnávače nebo využít rozcestník pro finanční služby, který je už vytřídil podle typu půjček. Takovým je například český projekt Financer (https://financer.com/cz/).

Na závěr jedna dobrá rada. Nepouštějte se do podnikání proto, že musíte, ale proto, že chcete! I když to tak nevypadá, „muset“ není ta správná motivace k tomu, aby nás podnikání bavilo a aby nám vyšlo.

Zdroj obrázků: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail