Nábytek, bytové dekorace, trička nebo šperky. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tyto věci nemají nic společného, opak je pravdou. Všechny z nich jsou totiž vyrobeny z různého druhu odpadu.

Stačí jen trochu šikovnosti a dostatek fantazie. Odpad tak nemusí nutně končit ve sběrnách nebo na skládkách, dá se z něj vytvořit množství originálních výrobků. Právě ty nejzajímavější vám představíme v následujícím článku.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Většina vysloužilých elektrospotřebičů dnes končí na skládkách komunálního odpadu, v lepších případech ve sběrných dvorech, kde je čeká ekologická likvidace. Pokud však elektroodpad umístíme do rukou umělců a designérů, může se zakrátko změnit v bytovou dekoraci nebo dokonce šperk. Tvůrci totiž pozměňují nebo úplně převracejí původní funkci předmětů a dávají jim nový význam.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z elektroodpadu elegantní šperky

„Tlačítka z telefonních budek promění například v náušnice, plošné spoje v manžetové knoflíčky a zelené desky plošných spojů dokonce v brože či náušnice. Zatímco náhrdelníky vznikají třeba z počítačových hliníkových chladičů, náramky a prsteny zase z vysloužilých tlačítek a drátků telefonních budek,“ uvedla Adéla Zimáčková ze společnosti Rema Systém, která zaštiťuje projekt Trash Made zabývající se výrobou šperků, módních a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů. „Přestože se designéři snaží vycházet z původní struktury produktu, čemuž přizpůsobují i novou podobu šperku, nechávají přitom vyniknout jeho vzhled,“ dodala Zimáčková.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z PET lahve spacák, koberec či fleecová mikina

Díky snadnému zpracování jsou plasty v současnosti vyzdvihovány nad mnohé jiné materiály. Kromě toho, že jsou po skončení životnosti schopné projít i několikanásobnou mechanickou recyklací a mohou být využity pro zpětné získávání energie, tvoří dokonce materiál pro výplně do spacáků, bund nebo fleecových mikin. Tomu však předchází dlouhý recyklační a výrobní proces.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z elektroodpadu elegantní šperky

Poté, co se plastové odpady roztřídí, každý druh materiálu putuje do jiné recyklační linky. Tam se pak samostatně mele a drtí na vločky různého stupně hrubosti. Materiál získaný z PET lahví, takzvané „PET flakes“ se potom vyperou a zbaví zbytku nečistot. Jakmile jsou vločky nadrcené a vyprané, zahřívají se ve speciálních strojích na teplotu kolem 200 °C. Následuje jejich vytlačení speciálními tryskami a vznik syntetického vlákna, které se používá na výrobu izolačních tkanin do zimních bund a spacáků. Lze ho nalézt i jako součást zátěžových koberců nebo v podobě interiérů aut. Z těchto vláken se navíc vyrábějí také textilie, například trička či fleecové mikiny. Zatímco na výrobu jedné fleecové bundy je potřeba třicet recyklovaných lahví, na tričko stačí pouze pět.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z elektroodpadu elegantní šperky

Ze starého kola nový nábytek a bytové dekorace

Jízdní kolo lze v dnešní době právem považovat za jeden z nejekologičtějších dopravních prostředků, který se vyznačuje poměrně dlouhou životností. Stejně jako každá věc i bicykl však jednou doslouží a naskýtá se otázka, co s ním. Můžeme si ho ponechat v garáži, sklepě nebo ho umístit do sběrny komunálního odpadu k následné recyklaci. Kola lze totiž na rozdíl od automobilů nebo motocyklů zrecyklovat na základní suroviny poměrně snadno. Jedinou výjimku tvoří nejvýkonnější závodní kola s uhlíkovým rámem, která se na původní materiál roztavit nedají.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Z elektroodpadu elegantní šperky

Kromě toho však existuje i několik možností, jak využít pozůstatků z vysloužilého kola velmi netradičně a efektivně. Z některých částí jízdního kola se dá například vyrobit nábytek a různé bytové doplňky. Originálními ozdobami tak může být stolní lampička z přední vidlice kola, lustr z řetězů na kolo či konferenční stolek a barová židle z ráfků.

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

Kromě nábytku, bytových doplňků či šperků mohou být z odpadu vytvořeny také praktické výrobky, které využije každá domácnost. Vhodným doplňkem do kuchyně může být například kapesní nůž. Díky tomu, že jeho plášť tvoří místo plastu nebo dřeva deska plošných spojů, lze i obyčejný nůž proměnit v designovou záležitost. Dalším pomocníkem v domácnosti může být otvírák z nerezové oceli, který byl v minulosti součástí serverů. Deska plošného spoje, která původně spojovala součástky a přenášela data uvnitř počítače, může být základem také pro flash disk s kapacitou až 8 GB.

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

„Některé části z vysloužilých IT zařízení mohou být v neposlední řadě využity i v osvětlení. Originální lampy tak mohou vzniknout z měděných drátků z transformátorů nebo ze zdrojů z nefunkčních počítačů. Jejich netradiční kryty zase z folií z LCD monitorů,“ vysvětlila Adéla Zimáčková s tím, že každá kolekce je omezena určitým počtem kusů, neboť Trash Made vychází z moderních technologií, které se neustále mění a poskytují nové inspirující součástky.

O společnosti REMA Systém

REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. Společnost rovněž realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v rámci nichž zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.

Zdroj obrázků: Lesensky.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail