Víte, proč je vláknina tak důležitá pro zdraví? Rozhodně to není jen mýtus. Přestože jde o nestravitelnou složku potravy naše tělo ji potřebuje.

Zdravý životní styl jde ruku v ruce se spokojeností, zdravím, kondicí a relaxací. Ale jeho dodržení je v dnešní uspěchané době složitější, než se může někomu zdát. Stánky s rychlým občerstvením a jiným nezdravým jídlem, doba počítačů a neustálý shon na nás křičí ze všech stran. To se pak nemůžeme divit, že jsme nafouklí, nevyspalí, obézní a vyčerpaní. V takových chvílích je dobré se vždy obrátit na přírodu. Právě dary přírody nám totiž mohou v dnešní uspěchané době hodně pomoci. Vezměte si takovou vlákninu. Pro normální fungování našeho organismu je nezbytná, přitom ji tolik opomíjíme. Co vláknina je, jak se dělí, kde ji najdeme a proč je tak důležitá pro zdravý životní styl? To si řekneme v následujícím článku.

Co je vláknina?

Vláknina je nestravitelnou složkou potravy. Obsažena je hlavně v ovoci, zelenině, v luštěninách a obilovinách. Možná si říkáte, proč je tak dobrá, když ji nelze strávit? V tom je ten chyták. Nestrávená vláknina má možnost projít naším trávicím traktem bez porušení. Touto cestou trávící trakt čistí, zvětšuje objem stolice i zkracuje cestu nestrávených zbytků potravy ven z konečníku. Tak zabraňuje zácpě, dokáže zmírnit průjem, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, dokonce je prevencí nepříjemných hemeroidů.

Vlákninu můžeme rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou, z nichž obě najdete v různém poměru v potravinách bohatých na vlákninu.

01-proc-jist-vlakninu

V jakých potravinách je nejvíce vlákniny?

Potravin obsahujících vlákninu je opravdu mnoho. Tím víc je udivující fakt, že spousta lidí trpí na její nedostatek. Poměrně dost vlákniny najdete v ovoci – jablka, hrušky a švestky jí mají nejvíce, najdete ji však i v banánech, fících a avokádu. Pro vlákninu můžete sáhnout i v podobě ovoce sušeného – sušené meruňky a švestky jsou výbornou energetickou svačinkou nejen do práce. Vlákninu najdete také v zelenině. Největší podíl má květák, brokolice a růžičková kapusta. Pokud si chcete být jisti, že vlákniny máte opravdu dostatek, měl by váš zdravý jídelníček obsahovat i pšeničné otruby, vločky, fazole, čočku, sóju nebo cizrnu.

Kolik vlákniny konzumovat?

Pro nejlepší účinek je potřeba vlákninu konzumovat pravidelně. Když každý den do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na vlákninu, nestačíte se divit, kam se poděly vaše problémy s nafouklým břichem a zácpou. Dospělí by měli konzumovat alespoň 30 gramů vlákniny denně, děti mohou o něco méně. Její zařazení do jídelníčku nemusí být snadné, zvláště ne v případě, pokud jste teprve nedávno dojedli hamburger a zatlačili poslední hranolku a svět zdraví teprve objevujete. Avšak časem už při nakupování budete vybírat takové potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, stejně tak na další vitamíny a minerály.

02-proc-jist-vlakninu

Co tedy vláknina umí?

Jak už jsme říkali, vláknina umí zatočit se zácpou. Pocit nafouklého břicha a nepříjemné nadýmání můžete hodit za hlavu. Vláknina také zmírní průjem a vůbec upraví zažívání. Je prevencí rakoviny tlustého střeva a konečníku, poradit si může i s nepříjemnými hemeroidy.  Vláknina má také schopnost zasytit na delší dobu, tím je vhodným doplňkem redukčních diet. Vlákninu by měli do svého jídelníčku zařadit i cukrovkáři, protože snižuje hladinu cukru v krvi, stejně jako cholesterol. Pro své zdraví můžete vyzkoušet i nejrůznější recepty s vlákninou. Co třeba hruškový koláč z celozrnné mouky nebo ovesnou kaši s banánem? Takovéto zdravé recepty jsou nejen chutné, ale zcela nenáročné na přípravu.

Proč jíst vlákninu? Protože umí zatočit s následky dnešního uspěchaného životního stylu, stará se o náš trávicí trakt a tak je nejen úlevou, nýbrž i prevencí více či méně závažných zdravotních problémů.

Dopřejte vlákninu celé vaší rodině!

O přínosech vlákniny obeznamte celou vaši rodinu. Pokud se chcete stravovat zdravě, nebuďte v tom sami, zapojte rodinu a buďte tým. Jedině tak totiž můžete dosáhnout efektivních výsledků. Jednou připraví jídlo bohaté na vlákninu táta, jindy máma a u zcela jednoduchých receptů se o to mohou pokusit i děti.  Společně můžete objevovat svět zdraví na dukatek.czkde najdete další tipy a zdravé recepty pro zdravý životní styl.

Zdroj obrázků: poskytl Dukatek.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail