Zaklínadla, jako „přírodní kosmetika“ nebo „biokosmetika“ se na nás valí ze všech stran. Dávají tušit, že s nimi naše pleť dostává něco lepšího. Jenomže co to přesně je? Oplatí se skutečně investovat do přírodní kosmetiky? Nebude s našimi neduhy pleti a těla bojovat hůře? Pojďte se podívat, co vlastně čekat od přírodní kosmetiky.

V první řadě si je třeba říct, že ne vše, co se na obalu výrobku nebo v reklamě honosí názvem přírodní kosmetika a biokosmetika, si tento přívlastek skutečně zaslouží. Jako zákazník musíme být obezřetný. V první řadě si proklepnout výrobce. Dnes na to máme díky internetu poměrně hodně možností. Pokud se výrobky dané firmy dostaly třeba do lékáren, rozhodně jim lze důvěřovat více. Dále si je nutné prověřit, zdali jsou skutečně nositeli některého z uznávaných certifikátů pro přírodní a bio kosmetické výrobky. Vždy se oplatí vsadit na velkou a známou značku, která je pod drobnohledem veřejnosti i různých kontrolních orgánů a nemůže si dovolit lhát o složení svých výrobků. K jedné takové se pak v tomto článku dostanu. Je příkladem značky, které jako zákazníci hledající přírodní kosmetiku můžeme důvěřovat.

Garnier BIO – pleťové produkty inspirované znalostí bylinkářů propojené s expertizou Garnier v oblasti péče o pleť.

Garnier BIO – pleťové produkty inspirované znalostí bylinkářů propojené s expertizou Garnier v oblasti péče o pleť.

Co čekat od přírodní kosmetiky?

Přírodní kosmetika je zdravější a bezpečnější

Internetem koluje výpočet, který mluví o tom, kolik látek dostane žena denně do svého těla díky kosmetice. Číslo je dost neuvěřitelné, ale ne nereálné – má to být až 500 chemických látek. Zdá se vám to přehnané? Podívejte se, kolik jich má každý kosmetický produkt, jenž v daný den použijete, napsaných na svém obalu. Nezapomeňte na parfémy, které jich obsahují skutečně obrovské množství, na mycí gely, rtěnky, zubní pastu apod. Číslo 500 bude možná ještě málo. K tomu vezměte v potaz, že se tyto látky na našem těle a v něm dostávají do vzájemných interakcí. Takže – vítejte v chemickém koktejl baru!

Tento článek nemá být náborem nemytých divoženek, ale spíš výchovným článkem, který by z nás měl udělat bioženky. Díky přírodní a bio kosmetice nebudeme do těla dostávat problematické ingredience, které se přes varování v kosmetickém průmyslu používají. Syntetické složky nahradí ty přírodní. A budete překvapeni, o kolik menší seznam různých látek v přírodním kosmetickém přípravku oproti tomu konvenčnímu najdete. Zatímco klasický přípravek přidá raději něco navíc, aby se nezkazil, lépe voněl, či měl lákavější barvu, přírodní kosmetika si tyto chemické ingredience odpustí, a je proto pro nás zdravější.

Garnier BIO – arganový olej: chrání, hydratuje a vyživuje pleť.

Garnier BIO – arganový olej: chrání, hydratuje a vyživuje pleť.

Garnier BIO – levandulový olej: poskytuje pleti vlhkost a zpevnění.

Garnier BIO – levandulový olej: poskytuje pleti vlhkost a zpevnění.

Obvykle se u přírodní kosmeticky nesetkáme ani s utajováním ingrediencí, na což jsme zvyklí u různých drahých top produktů. Takže žádné zázračné formule, ale vždy jasně uvedeno složení, mnohdy i s identifikací původu ingredience. Navíc se obvykle sází na použití ingrediencí z biozemědělství, takže se nemusíme obávat ani skrytých složek, kterými mohou být různé zbytky pesticidů.

Biokosmetika ctí trvalou udržitelnost života

Přírodní kosmetika není jen o našem zdraví a kráse, ale i o přístupu k přírodě a k lidem, kteří pěstují složky pro výrobu kosmetiky nebo ji vyrábějí. Zdravé životní prostředí a férový přístup k lidem zapojeným do procesu její výroby je elementární filosofií termínu „přírodní“ a „bio“ v kosmetice. Každá značka se k tomuto problému staví jinak. I proto neexistuje pouze jeden certifikát, který by potvrzoval, že daný výrobce a značka dodržují pravidla pro přírodní kosmetiku nebo biokosmetiku. To sice vnáší poněkud chaos do tohoto segmentu, ale zas tolik certifikátů z této oblasti, které musíme znát, není, takže je dobré si je pamatovat. Právě certifikáty nám totiž o dané kosmetice napoví více.

Garnier BIO – levandulový olej: poskytuje pleti vlhkost a zpevnění.

Garnier BIO – levandulový olej: poskytuje pleti vlhkost a zpevnění.

Garnier BIO – organický tymiánový olej: důkladně čistí a tonizuje pleť.

Garnier BIO – organický tymiánový olej: důkladně čistí a tonizuje pleť.

Certifikáty přírodní kosmetiky

Nejznámějšími certifikáty jsou BDI, CPK/CPK BIO, EcoCert, NaTrue, Vegan Society, Bio Eco Cosmesi, Cosmos Natural, Cosmos Organic, Soil Association a Charte Cosmebio. Každý z těchto certifikátů garantuje malinko rozdílnou kvalitu přírodní kosmetiky. Obecně ale platí několik zásad jakosti, které můžeme od těchto výrobků díky profi certifikaci čekat. Samozřejmě pozor na neoprávněné označování certifikáty, nebo na napodobování certifikace.

Co nám nabízí certifikované výrobky přírodní kosmetiky?

  1. Suroviny pro výrobu se získávají způsobem šetrným k přírodě.
  2. Nesmí obsahovat syntetické sloučeniny, ale pouze přírodní.
  3. Neobsahují produkty ropy, jako je vazelína, parafín, minerální oleje apod.
  4. Neobsahují syntetickou parfemaci, umělá barviva ani syntetické konzervanty.
  5. Nesmí obsahovat produkty ze zvířat a nejsou rovněž na zvířatech testovány.
  6. Nepoužívají chemické UV filtry, které jsou alergenní a potenciálně nebezpečné.
  7. Nevyrábí se z geneticky modifikovaných rostlin.

♥ Tip na přírodní kosmetiku: Garnier Bio

Na začátku článku jsem vám slíbila přestavit jeden dobrý příklad toho, že se dá krása postavit i na přírodní kosmetice. Vždy je doporučováno používat pouze jednu řadu kosmetiky současně, abychom eliminovaly nežádoucí interakce obsažených látek. Pro kompletní péči o pleť je připravena kosmetická řada Garnier BioJde o produkty, které mají certifikát ECOCERT Greenlife udělený podle Comos standardů. Produkty jsou veganské a obsahují účinné rostlinné látky, jako je bio olej z citronové trávy, organickou vodu z chrpy, esenciální olej levandin z levandule a rostlinný glycerin. Výrobky nádherně voní, ale ne díky syntetické parfemaci. Obsahují 100% přírodní parfemaci.

Garnier BIO – organická ječmenná voda: zesvětluje tmavé skvrny.

Garnier BIO – organická ječmenná voda: zesvětluje tmavé skvrny.

Garnier Bio – olej z citronové trávy: zbavuje pleť nečistot a hydratuje.

Garnier Bio – olej z citronové trávy: zbavuje pleť nečistot a hydratuje.

Asi se na závěr chcete zeptat – a je přírodní kosmetika tak účinná jako ta klasická?

Třeba proti vráskám, akné a jiným problémům, které nás trápí natolik, že jsme ochotné zapomenut i na škodlivost obsahu kosmetiky, na zvířata, která jí padly za oběť, či na to, že kvůli naší kosmetice musely na poli dřít děti. Odpovím vám otázkou. Víte, že některé látky používané v konvenční kosmetice vedou k předčasnému nástupu menopauzy, a to až o čtyři roky? A menopauza, to je chvíle, kdy začínáme skutečně stárnout – rychle a nenávratně. Fakt dokazuje studie Washingtonovy university v Saint Louis. Nebyla provedena na 90, ani na 130 ženách, jak obvykle na kosmetickém výrobku čteme. Ale na vzorku 31 500 žen. Takže moje rada: koukejte se na svoji krásu a zdraví z dlouhodobé perspektivy.

Zdroj obrázků: Garnier

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail