Spánek zcela zásadně ovlivňuje i správně zvolené povlečení. Mikroplyš se hodí pro nejchladnější období. Podobně i flanel. Bavlnu, krep i satén ponechte na teplejší období.

To, co o výběru povlečení naznačuji, platí samozřejmě pouze tehdy, když  žijete tak trochu s přírodou a je pro vás přirozené, že v zimě je prostě chladněji. Přetopený interiér na 25 °C však bývá u nás, zejména v bytech, docela běžný. Pokud při této teplotě spíte, děláte zcela zásadní chybu a i rady pro výběr povlečení jsou pro vás dost zbytečné. Teplé povlečení, mikroplyš či flanel, je do takto přetopených ložnic vlastně nepoužitelné. Tedy pokud se nechcete v noci místo spánku pouze pořádně zapotit. Dříve, než tedy začnu radit, jaký typ povlečení si vybrat, řekneme si něco o nejvhodnější teplotě pro spánek.

Kvalitní spánek ovlivňuje i tepelná pohoda, kterou při spánku máme. Přetopená ložnice není pro spánek vhodná.

Kvalitní spánek ovlivňuje i tepelná pohoda, kterou při spánku máme. Přetopená ložnice není pro spánek vhodná.

Brrrrr, to je zima – to se mi ale dobře spí

Méně odvážní a nejspíš pořád trochu zhýčkaní odborníci radí, že by teplota v ložnici měla dosahovat 18 až 20 °C. Na maximu se shodnou zcela všichni. Ale jiné studie, které navíc zkoumali třeba vliv teploty na náš metabolizmus a na kvalitní spalování kalorií i během noci, říkají, že by teplota měla být dokonce kolem 16 °C. Projde vámi při této myšlence doslova mráz? To je jen špatný pohled na věc. Takto nižší teplota v ložnici totiž neznamená, že se budete klepat zimou. Stačí správný výběr přikrývky a samozřejmě povlečení. Mikroplyš a flanel je tady již na místě.

Vánoční povlečení: mikroplyš je ideální na zimu.

Vánoční povlečení: mikroplyš je ideální na zimu.

Proč je dobré spát při nižší teplotě? Naše tělo si mnohem lépe odpočine. Skvěle zregeneruje i náš mozek, kterému nižší teplota svědčí. Hlavu běžně takto nižším teplotám vystavujeme, takže rozhodně se nemusíte bát, že byste do chladnější ložnice potřebovali čepici. Dokonce jde o teplotu vhodnou i pro děti a rozhodně jim „neužene“ žádné nachlazení.

Bez dostatku kyslíku to ale nebude fungovat

Takže i to málo tepla, co v ložnici máte, vám ještě doporučím hezky dvakrát denně vyvětrat. Dostatek kyslíku je další důležitý předpoklad, aby se vám dobře spalo. Pokud v ložnici udržujete správnou nižší teplotu, je pravidelné větrání velice důležité i proto, abyste zabránili vzniku plísní. Takže vždy ráno a před spaním je nutné pořádně vyvětrat.

Satén dodá posteli luxus a eleganci.

Satén dodá posteli luxus a eleganci.

Vyznáte se v povlečení?

Vezměte si různé typy tkanin povlečení a položte je v jedné místnosti vedle sebe. Po chvilce zkuste na každou tkaninu postupně přikládat ruku. Přestože by teplota měl být stejnou, ten pocit jednoznačně nemáte. Zatímco hladké bavlněné povlečení působí chladivým dojmem, flanelové povlečení díky drobnému chloupku na povrchu hřeje. Stejně jako mikroplyšové povlečení.

Povlečení je tedy velice důležité pro naši tepelnou pohodu v ložnici. Podobně jako materiál prostěradla. Na zimu rozhodně nestačí jen extra teplá přikrývka. Pokud spíte v ložnici při nižší teplotě, potřebujete i teplé povlečení. Mikroplyš a flanel to řeší.

Výhodou krepu je, že se nemusí žehlit. Flanel je zas hřejivým.

Výhodou krepu je, že se nemusí žehlit. Flanel je zas hřejivým.

Povlečení ze všech materiálů a pro každé roční období

Správný výběr povlečení závisí od materiálu nejen z hlediska teploty. Typickým případem je saténové povlečení. Na někoho působí uměle, ale to je jen neznalost. Protože běžně se prodává bavlněný satén ze 100% bavlny a lesklá hladká úprava je jen forma zpracování. Někdy najdete i směsový satén, např. v kombinaci 70 % bavlna, 30 % polyester. Tato kombinace zlehčuje možnost údržby povlečení – méně se mačká. Avšak v době kvalitních sušiček prádla je obava zbytečná. Při správně nastaveném programu sušení, pokud povlečení ze sušičky vytáhnete nepřesušené a ještě teplé, tedy hned jak sušička dokončí svůj program, nemusíte povlečení vůbec žehlit. Stačí jej hezky rukou narovnat a hned složit.

Ještě se ale jednou vrátím k povlečení ze saténu. Vypadá nádherně, a proto má celou řadu příznivců. Pro řadu lidí je ale nepříjemné na dotek. Je totiž tak jemné a hlaďoučké, že si uvědomíte každou nedokonalost na své kůži. Alternativou je pak vyšší gramáž klasického bavlněného povlečení, nebo speciální formy tkaní bavlny, které dělají bavlnu vzhledově luxusnější.

E-shop Rodinnebaleni.cz nabízí materiál i vzory pro každé roční období.

E-shop Rodinnebaleni.cz nabízí materiál i vzory pro každé roční období.

Zajímavou alternativou je krepové povlečení. V oblibě bylo už před léty, kdy ještě domácnosti nebyly vybaveny sušičkami prádla. A jelikož nějak zásadně nejsou ani dnes, v oblibě je stále. To proto, že se nemusí žehlit. Mačkaný vzhled je naopak jeho výsadou.

Rodinnebaleni.cz – e-shop nejen pro dokonalý spánek

Povlečení ze všech výše jmenovaných materiálů nabízí e-shop Rodinnebaleni.cz. V nabídce jsou různé velikosti povlečení, včetně prodloužených. Úžasný je výběr vzorů a barev. Nechybí moderní ani tradiční vzory, ani povlečení pro děti. Samozřejmostí je dětské povlečení pro velké postele, tedy dětské povlečení 140×200.

Designovým hitem je již dlouhodobě 3D povlečení.

Designovým hitem je již dlouhodobě 3D povlečení.

Není to však jediný sortiment e-shopu. Když zůstaneme jen u toho pro spánek, rozhodně je nutné vzpomenout i přikrývky a polštáře nebo prostěradla. Mimochodem, jeden tip na zimu – právě zde koupíte i hřejivá prostěradla z mikroplyše. Když ještě přidáte ze stejného materiálu povlečení, mikroplyš vás zahřeje, i když v ložnici vypnete zcela topení.

Zdroj obrázků: Rodinne baleni, Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail