Hledáte dynamický obor, do kterého směřovat svoji kariéru? Zkuste Human resources. Personalistika je zajímavým povoláním, kterému se můžete věnovat třeba hned po absolvování rekvalifikačního kurzu.

V červnu letošního roku klesla nezaměstnanost v České republice pod 3 procenta. V ekonomickém prostředí je tento stav pokládán za plnou zaměstnanost. Pracovat totiž již statisticky může skutečně každý, kdo chce, a nezaměstnanými jsou jen ti, kteří o to stojí. Personalistika se díky tomu stala jednou z nejžádanějších profesí. Firmy hledají nové a nové lidi, o stávající zaměstnance musí více pečovat a nabízet zajímavější benefity. A o pozice, jako jsou HR konzultanti, personalisté či náboráři, je stále větší zájem. I firmy, které dříve tyto pozice opomíjely, dnes personalisty potřebují. Nebo jich do týmu hledají více. Není zrovna personalistika oblastí, kde by se vám líbilo rozvíjet dále svoji kariéru?

Dříve „stáli“ potenciální zaměstnanci fronty na své zaměstnavatele. Nyní je to naopak.

Dříve „stáli“ potenciální zaměstnanci fronty na své zaměstnavatele. Nyní je to naopak.

Přemýšlíte nad tím, jakým směrem orientovat svoji další kariéru?

Řada z nás až po vysokoškolských studiích zjistí, že obor, jejž jsme vystudovali, není pro nás tím pravým. Nemusí nás bavit, ale třeba není ani perspektivním. Svět se mění rychleji, než na to stačí české školství reagovat. Dalším mezníkem je pro ženy mateřská a následně rodičovská dovolená. Právě během ní máme možnost přemýšlet nad svojí kariérou, ale třeba i vyprofilovat své zájmy tak, abychom z nich mohly udělat své vysněné povolání. Pokud jste rovněž v situaci, kdy přemýšlíte, kam se svojí kariérou, zkuste se zamyslet nad tím, zdali by vás nenaplňovalo věnovat se oboru známému pod názvem Human resources neboli HR. Česky prostě personalistika.

♥ TIP

Víte, že na pozice v oblasti personalistiky se nabírají i lidé bez vysokoškolského vzdělání v oblasti HR?

Na řadu juniorských pozic si vystačíte s kvalitním

rekvalifikačním kurzem Personalistiky.

To, proč je o obor tak obrovský zájem, jsem již nastínila. Poptávka po zaměstnancích dnes již výrazně převyšuje poptávku po zaměstnavatelích. Tento stav má dokonce svůj název: Candidate-driven market. Situace pomáhá personalistice jako takové. Právě chybějící uchazeči dělají obor rovněž dynamičtějším. Ne v tom, že by rostly nároky na uchazeče, naopak. Personalisté teď musí velice aktivně reagovat při náborech a důležité je i nacházení nových a nových benefitů pro zaměstnance. Je to zaměstnavatel, který dnes musí zaměstnance přesvědčit o kvalitě značky, síle firmy, a samozřejmě nabídnout nejen odpovídající plat, ale i řadu dalších benefitů. Tzv. Employer brandig se stal důležitou součástí práce personalistů.

Najít zaměstnance je pro firmy stále těžší. Firmy již polevují i ve svých požadavcích na kvalitu.

Najít zaměstnance je pro firmy stále těžší. Firmy již polevují i ve svých požadavcích na kvalitu.

♥ TIP

Víte, že pokud jste na mateřské či rodičovské dovolené, nebo evidováni na Úřadu práce jako zájemce o zaměstnání, může vám stát uhradit náklady na absolvování rekvalifikačního kurzu? Třeba právě zaměřeného na personalistiku.

Další důležitou prací personalisty je pomáhat novým zaměstnancům adaptovat se na nové pracovní prostředí a zabránit tak fluktuaci zaměstnanců nejen později, ale již ve zkušební lhůtě. Právě tehdy je totiž nejvyšší a zaměstnavatele tento stav stojí nemalé prostředky. Mnohdy získají kvalitní lidi, ale nedokážou si je udržet. I tzv. onboarding je dnes důležitou součástí práce personalisty.

Digitální trendy personalistiku jako obor zcela změnily. A nejen ony

Obrovskou změnu přinesly do personalistiky sociální sítě. Především LinkedIn, ale i další, kde personalisté vyhledávají aktivně potenciální zaměstnance a zjišťují si informace o uchazečích.

Mění se i formy pohovorů. Už jste třeba slyšeli o Assessment centru? Jde vlastně o skupinovou metodu výběru zaměstnanců. Kandidáti na určitou pozici absolvují hromadně půldenní, celodenní, ale třeba i vícedenní setkání. Během něj je sleduje management i další zaměstnanci firmy. Kandidáti nejenže vyplňují různé osobnostní, jazykové a jiné testy, ale především plní konkrétní úkoly související s činností firmy. Tento způsob vybírání kandidátů umí prozradit hodně o skutečných schopnostech uchazeče, ale i tom, jestli je týmový hráč nebo individualista, či to, zda umí pracovat ve stresu. A management firmy i budoucí kolegové si rovněž  na základě konkrétní zkušenosti a pozorování v rámci živého testu mohou vybrat toho kolegu, který jim sedne i lidsky.

Zapadnete do týmu? I to dokáže napovědět Assessment centrum.

Zapadnete do týmu? I to dokáže napovědět Assessment centrum.

♥ TIP

Pojďte absolvovat kvalitní

rekvalifikační kurz Personalistika.

Rekvalifikační kurzy se konají v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v řadě dalších českých měst. Kurzy jsou velice oblíbené zejména mezi ženami.

Orange Academy: Rekvalifikační kurz Personalistika

Absolventkami rekvalifikačních kurzů v Orange Academy jsou především ženy. Mladší ročníky zhruba od 23 let jsou ženy po absolvování vysoké školy bakalářského či magisterského stupně, které se obvykle rozhodly věnovat jinému oboru než studovaly. Na personalistiku se ale často rozhodnou přeorientovat i ženy po mateřské a rodičovské dovolené, nebo ženy, které chtějí změnit kariéru. Obvykle se o rekvalifikační kurz personalistiky zajímají ženy až do cca 46 let.

♥ TIP

Hledáte

Rekvalifikační kurz personalistiky Praha, Brno, Ostrava, Plzeň,

nebo v dalších českých městech?

Podívejte se na aktuální termíny kurzů Orange Academy.

Proč se stát personalistou?

O tom, že je po personalistech sháňka, i o tom, že jde o velice zajímavý a dynamicky se rozvíjející obor, jsme již mluvili. Jde však i o obor, ve kterém nadstandardně rostou mzdy. Zatímco třeba na juniorských pozicích v marketingu mzdy stagnují, nebo dokonce klesají, personalisté si za poslední období naopak výrazně přilepšili. A to i na nižších, nevysokoškolských pozicích. Tedy na těch, pro které si vystačíte s rekvalifikačním kurzem Personalistiky.

Šťastný zaměstnanec je ten, kterého si firma dokáže udržet.

Šťastný zaměstnanec je ten, kterého si firma dokáže udržet.

Orange Academy

Orange Academy je kvalitní partner pro vaše vzdělávání. Specializuje se na kurzy a rekvalifikační kurzy účetnictví, personalistiky a na jazykové kurzy s efektivní metodou výuky jazyků. Firemními klienty jsou ČEZ, RegioJet, RWE a stovka dalších firem. Kurzy společnosti absolvovalo již více než 15 000 klientů.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail