Chcete své šití povýšit na profi úroveň? Zejména, pokud šijete z úpletů a pružných materiálů, oceníte funkce, které nabízí overlocky a coverlocky.

Klasický šicí stroj býval běžnou součástí domácností. Dnes se do nich opět vrací. Internet je už poměrně bohatě zásoben e-shopy s látkami a tak mnohdy neodoláme a popadne nás „kreativní slina“. Staré šicí stoje po rodičích či prarodičích nás však už rozhodně nemusí uspokojit. Moderní stroj má řadu vymožeností, které u starého nenajdete. Nejde jen o různé automatické funkce, které umí posoudit, s jakým materiálem pracujeme a podle toho provést různá samonastavení, ale i o kreativní funkce, jakými je například vyšívání. To na starých strojích obvykle nenajdete. Technologie se rozvíjí zejména v posledních letech a to, co bylo dříve dostupné kvůli vysoké ceně pouze profesionálům, to si lze pořídit i pro kreativní šití domů. Pokud to se šitím myslíte vážně, důležité je vsadit na kvalitní šicí stroje. Takové jsou například ty od značky Brother. Značka nabízí klasické šicí stroje, vyšívací šicí stroje, overlocky i coverlocky.

Kvalitní šicí stroj Brother Innov-Is 27SE ve speciální edici se nyní prodává za výhodnější cenu. Nabízí 50 programů a mnoho užitečných funkcí. Umožňuje i šití s volným ramenem.

Kvalitní šicí stroj Brother Innov-Is 27SE ve speciální edici se nyní prodává za výhodnější cenu.
Nabízí 50 programů a mnoho užitečných funkcí. Umožňuje i šití s volným ramenem.

Na úplety se musí s overlocky

U speciálních materiálů si však s běžným šicím strojem nemusíte vystačit. Jde především o různé pleteniny a strečové materiály. Na práci s nimi potřebujete šicí stroj nazvaný overlock. Využijete jej i při šití z jiných tkanin, ale právě u pružných materiálů potřebujete funkci, kdy stroj umí jednoduše začisťovat švy – tedy sešívat, stříhat a začišťovat současně. Vaše šití se posune do mnohem profesionálnější kvality. Nevíte, o čem přesně mluvím? Vezměte si do ruky klasické běžné bavlněné triko a podívejte se na jeho švy. Právě tohle umí overlocky Brother. Používají se pro kvalitní obnitkovací stehy za současného oříznutí zbytkových okrajů. Kdo někdy pracoval s pružnými materiály a úplety na běžném stroji ví, že obyčejné začištění okrajů entlováním s následným zahnutím a prošitím zdaleka není to pravé. Pružné materiály se vlní, natahují a ani celkový efekt není dokonalý. Navíc overlocky řeší problém šití z materiálů, u kterých snadno utíkají očka. Overlockové začištění navíc ponechává steh perfektně pružným, takže se „nepopere“ se samotnou podstatou pružné tkaniny, ze které šijete.

Kvalitní overlocky Brother pořídíte i v nižší cenové kategorii. Příkladem je například model Overlock M1034 Brother.

Kvalitní overlocky Brother pořídíte i v nižší cenové kategorii. Příkladem je například model Overlock M1034 Brother.

Coverlocky umí zakončovat

Když chcete docílit kvalitní zakončení rukávů, nebo spodních okrajů kalhot, sukní či šatů, hodí se coverlock. Pro běžné nepružící materiály si opět vystačíte s klasickým šicím strojem. Strečové materiály a pleteniny však dokonale prošije pouze coverlock. Ten totiž umí takzvaný krycí prádlový steh. Ten umí materiál ohnout a současně jej prošít dvojitým stehem. Tento steh se používá i pro dekorační stehy s viditelnými stehy v kontrastní bavě k samotné tkanině.

Coverlocky se hodí na kvalitní profesionální zakončování. Coverlock M2340CV Brother je zařízení pro čtyři nitě a šití tříjehlou. Hodí se pro šití pletenin, trik a mikin.

Coverlocky se hodí na kvalitní profesionální zakončování. Coverlock M2340CV Brother
je zařízení pro čtyři nitě a šití tříjehlou. Hodí se pro šití pletenin, trik a mikin.

Šicí stroje 3 v 1 – nemožné!

Velkou smůlou je, že pořídit si klasický šicí stroj, overlock a coverlock v jednom nejde. Technologicky se totiž tyto stroje od sebe výrazně liší. Koupíte sice například overlocky, které po vyměnění různých částí proměníte na coverlocky, zabere to ale pár minut a příliš praktické to není. Kdo se chce šití věnovat více, a to i pokud jde o hobby, časem si pořídí jak šicí stroj, tak overlock a coverlock.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail