Přírodní okrasné kameny do zahrady neodmyslitelně patří. Umí zcela změnit její ráz, dát ji punc luxusu, ale současně i přírodní nádech.

Reklama a nabídky firem s betonovými dlažbami a betonovými prvky pro zahradní architekturu se na nás valí ze všech stran. Betonu mnohdy nelze upřít praktičnost, kdo však chce zachovat přírodnější vzhled zahrady, rozhodně musí sáhnout po přírodním kameni. A musí to udělat rovněž každý, kdo nechce tuctový a levně vypadající exteriér domu a zahrady. Přitom kámen nemusí být vůbec nákladnějším řešením. Kombinace kamenných prvků a štěrkových ploch vypadá velice efektně. Důležité je však zvládnout profesionální pokládku a vyvarovat se základních chyb. Vhodná je rovněž dobrá péče o kamenné prvky, obvykle za pomoci vhodné impregnace kamene. Nezapomeňte pod štěrkové plochy i kameny dávat mulčovací fólii, která zabrání prorůstání plevelu.

Přírodní okrasné kameny do zahrady neodmyslitelně patří. Umí zcela změnit její ráz, dát ji punc luxusu, ale současně i přírodní nádech.

Přírodní okrasné kameny do zahrady neodmyslitelně patří. Umí zcela změnit její ráz, dát ji punc luxusu, ale současně i přírodní nádech.

Přírodní kámen dodá exteriéru luxus a zbaví jej nudné fádnosti

Krása přírodního kamene spočívá velice často právě v jeho nedokonalosti. Zcela jinak bude vypadat nepravidelná kamenná dlažba než betonová zámková dlažba. Její výrobci se sice snaží o různé postaršení i rustikální barevnost, betonové výrobky v tomto provedení jsou pak dražší než přírodní kámen. K čemu tedy zůstávat u napodobenin, když máme možnost sáhnout po přírodním kamenu?

I s přírodním kamenem se však dá vykouzlit kýč. Pozor na střídání různých typů kamenů. Zvolte si jeden druh, popřípadě kombinujte k sobě se hodící druhy. V případě, že chcete druhy kombinovat, dělejte to s rozvahou, nebo s nenásilnou kreativitou. Obvykle lze volit jeden neutrálnější a druhý výraznější typ kamene. Když mluvíme o výběru kamene, myslíme tím i kamenivo, které použijeme v malé frakci jako štěrk na okraje záhonů, cestičky či příjezdovou cestu na pozemek.

Okrasné drtě umí posloužit jako okrasné mulče, ale i chodníčky – třeba v kombinaci s kamennými šlapáky.

Okrasné drtě umí posloužit jako okrasné mulče, ale i chodníčky – třeba v kombinaci s kamennými šlapáky.

Víte, kde všude bude zahradě slušet přírodní kamenivo?

Okrasné kameny z Elka kámen

Dekorativní kameny jsou i hezké lomové kameny, ale v obchodech specializovaných na okrasné kameny, jakým je Elka kámen, najdete mnohem unikátnější kousky. Obří, třeba 500 kilogramové, či dokonce větší kameny, se dováží z různých konců světa jako solitéry, které dokážou vytvořit na zahradě unikátní zákoutí. Že pak stačí málo? Dva či tři druhy okrasné trávy, jeden japonský javor s převislým habitusem a třeba nějaká listem zajímavá trvalka. Klidně léčivka – třeba šalvěj. A dokonalé srdce zahrady máte hotové, jakmile autem s rukou osadíte kámen na správné místo v zahradě.

Okrasné kameny v podobě obřích solitérů či obelisků dokážou být pýchou zahrady.

Okrasné kameny v podobě obřích solitérů či obelisků dokážou být pýchou zahrady.

Kamenné srdce zahrady

Solitérní kameny se hodí na malou i velkou zahradu. Neurazí v zahradě moderní, tradiční vesnické někde na chalupě, ani v českých pokusech o exotické japonské zahrady (mimochodem často velice zdařilé). Netřeba však zapomínat na to, že velké zahradní kameny nejsou zrovna kouskem, kterým kdykoliv pohnete, jakmile se rozhodnete zahradu malinko předělat. Je proto dobré s nimi pracovat po zralé úvaze – tedy poté, když už přesně víte, kam s nimi. Nebraňte se ani pomoci zahradních architektů. Tvoření zahrady si užijete tak jako tak. Jedna věc je totiž zahradu navrhnout, druhou vám pak „vysvětlí samotné“ rostliny. Některé mnohdy prostě „nepřesvědčíte“ aby rostly na místě, které jste jim vybrali. Jiné vás zklamou, další naopak mile překvapí, a vy si je zamilujete více, než ty, co jste si na začátku vysnily. Zpátky ale ke kamenům.

Od obelisku po malé detaily

Zahradě sluší nejen různé obelisky a zajímavě tvarované kameny, ale i menší či větší valouny. Nádherně oblé tvary valounků jsou fascinující. Ty menší pak lze pořídit v zajímavých barvách. Nejsou levné, abyste si nimi mohli dovolit vysypat dvacetimetrovou příjezdovou cestu k domu. Uplatnění dále najdou jako mulčovací kameny některých záhonů, například opět těch s okrasnou travou. Hodí se i na povrch velkých zahradních květináčku.

Zajímavé je využití kamenů v gabionech

Nejspíš víte, že gabiony jsou pozinkované 3D sítě z drátů, které se vyplní obvykle kamenivem. Slouží pro opěrné zídky, ploty i okrasné zdi. I je lze vyplnit zajímavým druhem kamenů. A dokonce skleněnými kameny větší velikosti. To však přírodnímu charakteru zahrady příliš nesluší a skleněné kameny a kamínky je lepší ponechat pro použití v interiéru. Hodí se na různé dekorace, například do skleněných váz z čirého hladkého skla. A co byste řekli podnoží stolu v podobě skleněnými kameny vyplněnému menšímu gabionu?

Kam dál s kamenem v zahradě?

Z kamenů na zahradě lze dělat okraje záhonů a cestiček, z těch plochých dokonce cestičky nebo šlapáky. Ty je lepší kombinovat se štěrkem, než je osazovat do travnatých ploch. Kdo to vyzkoušel ví, jak pracné je pak ořezávání trávy, jakmile se rozhodne začít přerůstat na šlapáky. A ani pravidelné sekání trávníku zcela 100% tento problém neřeší.

Přírodní kamennou dlažbu ta betonová nikdy po stránce designu plnohodnotně nenahradí.

Přírodní kamennou dlažbu ta betonová nikdy po stránce designu plnohodnotně nenahradí.

V zahradě lze dále kámen využít třeba na kamenné schody. Ty však sluší i vstupu na terasu nebo interiéru. Podobně jako kamenný obklad, který dokáže být přírodně drsný, leštěný i hladký, dokonce záměrně strukturovaný. Různé mozaiky najdou uplatnění třeba na plochách stolů a židlí zahradního nábytku, na šambránách domů – i v interiéru jako přírodní kamenný obklad.

Zkuste místo keramiky kamenné obklady.

Zkuste místo keramiky kamenné obklady.

Štěrky a kamenné drtě nejen na příjezdové cesty

Ne každou příjezdovou cestu je reálné vydláždit. Tady je právě štěrk ekonomickým řešením. I když vás možná bude lákat kačírek, ten nechte do zahradního jezírka nebo na dekorační plochy. V zimně může pod koly prokluzovat, zejména pokud máte vjezd i jen do mírného svahu. Perfektně zde poslouží lomový štěrk, kde lze míchat i z více frakcí.

Kačírek, valounky, barevné kamenné drtě: na zahradě se dá s nimi doslova kouzlit.

Kačírek, valounky, barevné kamenné drtě: na zahradě se dá s nimi doslova kouzlit.

Okrasné drtě a štěrky jsou velice variabilní co do vzhledu i ceny. A právě cena naznačuje, jestli jsou vhodné na mulčování ploch, nebo jen pro zajímavé zpestření truhlíků a květináčů.

S kameny se nebojte jít ani do interiéru – a to ani s těmi obřími

Kamenná zeď, obklad z přírodního kamene, kamenná mozaika do koupelny i do kuchyně – to všechno jsou řešení, které dodají interiéru neopakovatelný styl. Ale u nich skončit nemusíte. A ani u pár zajímavých kamenů umístěných na poličce vitríny. Zkuste doma najít místo pro skutečně velký solitérní kámen. Slepými prostory v domech bývá velké schodiště i podkroví. Ne, rozhodně nebude snadné jej tam dopravit, ale viděla jsem na vlastní oči, jak dokonale to vypadá. Pokud to nevyjde, udělejte si radost například hezkými okrasnými valounky. Na ně se místo najde třeba ve velkých mísách i v obřích průhledných vázách. Klidně postavených na zemi.

Okrasné kameny, valounky, ozdobí zahradu i interiér.

Okrasné kameny, valounky, ozdobí zahradu i interiér.

O Elka kámen

Společnost Elka kámen nabízí kámen a výrobky z kamene, včetně dalších doplňkových produktů. V sortimentu najdete zahradní kámen, okrasné kameny pro dům a zahradu, solitéry i obelisky, okrasné drtě a štěrky, včetně kačírku, kamenné dlažby, šlapáky, obklady z přírodního kamene, ale i skleněné kameny. Obrovský sortiment kamenů dokáže vaše vysněné představy o dokonalé zahradě proměnit ve skutečnost. A inspiraci zde najdete i pro dekorace v domě a bytě.

Zdroj obrázků: Elka kámen, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail