Hledáte funkční a trvalý odstraňovač chloupků? IPL epilátory se z beauty salonů přesunuly i do našich domácností. Jak si vybrat ten nejlepší?

Život bez chloupků je dnes naprostou samozřejmostí. Nesneseme je ani pod kalhotami. Doba nás prostě „vycvičila“ k tomu, že se s nimi cítíme téměř stejně, jako špinavé. Jejich pravidelné odstraňování na nohou, v podpažní i v intimních partiích se stalo naprostým hygienickým standardem. Ano, nejen estetickým! Pokud ještě bojujeme s chloupky na problematických partiích, jako je obličej (zejména pod nosem a na bradě, ale i nad nosem mezi obočím), máme další kosmetický problém, na který musíme permanentně myslet. Odstraňovač chloupků v mnoha podobách se pro nás stal nezbytnou každodenní pomůckou.

Málokterá z žen dnes nemá v základní výbavě své kabelky pinzetu. Vždyť co kdybychom si v nějakém lépe osvětleném zrcadle náhle objevily na obličeji nevzhledný chloupek, který tam nemá co dělat? Módní obsese z chloupků vede k tomu, že neustále hledáme co nejideálnější formu jejich odstraňování. Tedy nejrychlejší a co nejtrvanlivější – optimálně naprosto trvalou. Díky tomu, že se na trhu objevily kvalitní IPL epilátory, jsme na dobré cestě k trvalému odstranění chloupků. 

Epilace vs. depilace

Přestože si chloupky odstraňujeme pravidelně, máme obvykle v těchto pojmech trochu zmatek. Takže se při nich na chvilku zastavíme. Začneme depilací.

Depilace je povrchová metoda odstraňování chloupků. Chloupek se uřízne, nebo jinak odstraní, těsně nad pokožkou. K tomuto poslouží holení strojkem i žiletkou. Ale i odstraňovaní chloupků chemicky, tedy různými krémy, které chloupek „odpálí“ nad povrchem kůže.

Epilace se snaží chloupek „odrovnat“ trvale, nebo alespoň co nejvíce prodloužit dobu mezi nutností odstraňování chloupků. Epilaci lze provádět formou fyzického odstranění chloupků s kořínkem (vlasovou cibulkou) – tedy jeho vytržením pinzetou, elektrickým epilátorem s „pinzetovou hlavou“, případně pomocí vosku. Zatímco  ruční pinzeta odstraňuje jen chloupek po chloupku, další dva způsoby jsou rychlejší a chloupků nás zbavují plošně. Zato o něco méně dokonale a i bolestivěji.

Existuje však i bezbolestný a hlavně trvanlivější způsob epilace – tou je fotoepilace. Tento odstraňovač chloupků se nazývá IPL epilátor.

Jak funguje IPL epilátor jako odstraňovač chloupků?

Dříve byla fotoepilace možná pouze ve specializovaných salonech nebo estetických klinikách. Obvykle se metoda prezentovala pod názvem „laserové odstranění chloupků“. Ne každý však byl ochoten nechat si tento zákrok provádět zejména v oblasti intimních partií. Navíc šlo o drahý zákrok, který je nutné pro dobrý výsledek mnohokrát opakovat. Takže řada z nás toužila mít podobný přístroj doma. S rozvojem technologií se doslova roztrhl pytel s výrobci, kteří začali přístroje, IPL epilátory,  postaveny na podobném principu, nabízet i pro domácí použití.

IPL epilátor je odstraňovač chloupků, který k jeho eliminaci využívá pulsní světlo. To zahřeje folikul (vlasovou cibulku) a odstraní růstové buňky, které obsahuje. Díky tomu na daném místě již chloupek nevyroste. Neodstraňuje se chloupek po chloupku, ale odstraňuje se vždy po malých plochách více chloupků.

Avšak takto lze zasáhnout pouze chloupky v růstové fázi. Těch je vždy aktuálně jenom 20 až 30 % z celkového množství. Proto je nutné počítat s tím, že je aplikaci na stejném místě nutné opakovat vícekrát. Obvykle se v prvním roce používání IPL technologie doporučuje na stejné místo odstraňovač chloupků použít osmkrát, další rok pak dvakrát až třikrát. Avšak ihned po prvním použití chloupky rostou jemnější a v menším počtu.

Fotoepilace však nefunguje na každý typ pleti. Hodí se pouze pro použití u lidí se světlou pletí a tmavými chloupky. Snědá pleť, blond chloupky nebo chloupky šedé a šedivé způsobují, že metoda IPL nezafunguje.

Rovněž existují různé kontraindikace, kdy není vhodné IPL epilátor používat (viz. kdy nelze IPL epilaci používat ze zdravotních důvodů).

Výhody IPL epilace

 • bezbolestná metoda
 • chloupky se zcela odstraní
 • nebo viditelně ztečí (a odstraní se po opakované aplikaci)
 • už po první aplikaci pomaleji rostou
 • metoda odstraňuje problém zarůstání chloupků

Nevýhody IPL epilace

 • IPL odstraňovač chloupků funguje jen na světlou pokožku s tmavými chloupky
 • zasaženy jsou jen chloupky v růstové fázi, ošetření je tedy nutné opakovat na chloupky, které se do růstové fáze dostanou později

Kdy nelze IPL epilaci používat ze zdravotních důvodů (kontraindikace)

 • těhotenství a kojení (především legislativní důvody, výzkumy skutečných komplikací neexistují)
 • onemocnění štítné žlázy
 • onemocnění srdce
 • epilepsie
 • čerstvé tetování v místě aplikace
 • čerstvé opálení pleti v místě aplikace
 • alergie na světlo
 • léky způsobující přecitlivělost na světlo
 • užívání bylin a látek způsobujících přecitlivělost na světlo (třezalka, bergamotová silice – např. čaj Earl Grey)
 • antikoagulační léky (léky na ředění krve)
 • cukrovka
 • herpes v místě aplikace

IPL odstraňovače chloupků na trhu – tipy a recenze

Trh výrobci IPL přístrojů doslova zasypali různými levnějšími i dražšími přístroji. Z osobní zkušenosti vždy doporučuji v oblasti holení to nejkvalitnější – tedy značku Philips. Patří sice mezi dražší, ale k čemu jsou levnější přístroje, které nefungují nebo jsou poruchové. Podívejte se na recenze svou typů IPL epilátorů Philips.

Recenze IPL epilátoru Philips Lumea Advanced SC1997

Odstraňovač chloupků IPL metodou, Philips Lumea Advanced SC1997, je kvalitní IPL epilátor, který má kromě základu na tělo i nástavec pro obličej. Výhodou epilátoru je výborný poměr cena/výkon. Každý kdo chce zařízení 100% funkční, ale za ekonomickou cenu, volí právě tento přístroj. Jeho nevýhodou ve srovnání s dražším modelem, je například absence možnosti použití na baterii. Přístroj lze používat pouze připojený k elektrické síti. Nevýhodou je i absence většího počtu nástavců. Chybí například nástavec pro použití v oblasti podpaží. Takže užití přístroje v těchto partiích bude méně pohodlně. Ne však nemožné.

IPL odstraňovač chloupků Philips Lumea Advanced SC1997

 

IPL odstraňovač chloupků Philips Lumea Prestige BRI956

Recenze IPL epilátoru Philips Lumea Prestige BRI956

IPL epilátor Philips Lumea Prestige BRI956/00 je nejvyšší model série. Perfektně fungující přístroj nabízí hned v základu tři nástavce pro pohodlnější epilaci. Součástí je i nabíjecí adaptér. Přístroj tedy lze používat bez připojení k elektrické síti. S nabitým přístrojem je tak možné pracovat i ve vaně. Samozřejmě ne ve vodě. A bez kabelu se s nim lépe manipuluje. Nástavce jsou pro oblast těla, obličeje, podpaží a bikin. Přístroj sám detekuje typ použitého nástavce a podle něj mění intenzitu světla.

Dámské elektrické strojky pořád nejsou pasé

Moderní doba sice přeje trvalému odstranění chloupků pomocí IPL epilátorů, avšak móda je móda a zatímco třeba odstranění chloupků v podpaží a na tříslech oceníme trvalé, v intimních partiích si je to dobré rozmyslet. S věkem, zejména po padesátce, ženy oceňují přece jenom upravené, ale existující ochlupení. Takže na závěr ještě jeden tip na kvalitní porovnání dámských elektrických holicích strojků. Věřím, že se bude hodit i mladším ženám, které pořád preferují holení, nebo které si díky kontraindikacím nemohou IPL epilaci dovolit. A taky snědým blondýnkám, které si budou muset počkat na technologii, která bude vhodná i pro ně.

Zdroj obrázků: Philips, Shutterstock, Pixabay, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail