Posedlí a módní návrhářka Josefina Bakošová představili nový projekt ODBABI, který představuje módu a do tvoření zapojí nejen vás, ale i vaši babičku.

Móda jak polotovar – ODBABI je DIY pro vás i vaše babičky! Byla vaše babička nebo maminka přebornice v šití, pletení nebo háčkování? Dnes už nic netvoří? A když, tak o to nikdo nestojí? Naučila by se vaše dcera ráda šít, ale neví, jak začít? Posedlí představili originální textilní polotovar ODBABI, který vám přinese nejen zajímavý kousek oblečení, ale strávíte díky němu i hezké chvíle se svými blízkými.

Posedlí představili originální textilní polotovar ODBABI – podle návrhu a střihu české módní designérky Josefiny Bakošové si můžete ušít třeba za pomoci své šikovné babičky šaty.

Posedlí představili originální textilní polotovar ODBABI – podle návrhu a střihu české módní designérky Josefiny Bakošové si můžete ušít třeba za pomoci své šikovné babičky šaty.

ODBABI jako fenomén pro dobu polotovarů – proč by nemohly být i v módě?

„Žijeme v době polotovarů. Dopékáme pečivo, vaříme instantní kávu i polévky, ale oblečení si už kupujeme výhradně hotové. Je to zvláštní paradox, když ještě před pár lety se většina věcí šila doma. Naše babičky a maminky umějí šít, ale mladá generace už ne. A nám přijde škoda, aby byla tato dovednost zapomenuta,“ vysvětluje hlavní myšlenku projektu ODBABI členka Posedlých Hana Čekanová.

Móda jako polotovar pro dobu polotovarů – to je projekt ODBABI.

Móda jako polotovar pro dobu polotovarů – to je projekt ODBABI.

FOTOGALERIE: Kolekce ODBABI Josefina Bakošová pro Posedlé

Již před dvěma lety Posedlí představili kolekci vlastního oblečení ODBABI, resp. střihů, látek a nití, se kterými člověk zašel za babičkou a po nedělním obědě ji požádal, aby ho naučila šít. „Sami máme na své babičky málo času, často si už připadají nepotřebné, mnoha lidem se zdá, že už jsou staré a nemůžou je s ničím obtěžovat. Opak je ale pravdou. Věříme, že společně strávené odpoledne, během kterého něco vytvoříte a babička se bude opět cítit užitečná, je důležité a krásné,“ doplňuje Posedlý Jaroslav Mašek.

Pro Posedlé a ODBABI navrhuje Josefina Bakošová

Posedlí ale letos přidávají ještě něco navíc. Oslovili přední českou módní designérku Josefinu Bakošovou (dříve značka Chi-Chi), aby pro ně navrhla originální model, který bude snadno vyrobitelný a zároveň mu každý tvůrce bude moci vtisknout vlastní podobu. „ Vznikly tak jednoduché, ale přesto zajímavé šaty, které doma ušijete během 3 hodin, ale zároveň je můžete nosit na mnoho způsobů a vyrobit téměř z jakéhokoli materiálu,“ přibližuje členka Posedlých Barbora Daušová.V dárkovém balení si tak za 1500 Kč můžete pořídit látku, nitě, špendlíky, střih a návod. Získáte tak šaty od módní designérky, které by pro vás byly jinak třeba cenově nedostupné. Posedlí by rádi tento koncept rádi rozvíjeli a každý rok oslovili jiného návrháře a vytvořili tak celou kolekci ODBABI.

ODBABI je móda, která má pobavit a propojit generace

Na nové přehlídce designu Prague Design Week představili Posedlí svůj nový model ODBABI 2.0 a s ním i myšlenku propojování generací, moderního designu a zručnosti starší generace, která již nedochází takového docenění. Ve spolupráci s  Centrem pro seniory Elpida uskutečnili Posedlí workshop, na kterém s osmi babičkami (svými i „půjčenými“) ušili celkem devatery šaty podle návrhu Josefiny Bakošové. „Projekt spojený s babičkami mě nadchl! Při vymýšlení modelu jsem si nedokázala vůbec představit, že bych jím mohla oslovit i starší generaci. O to víc mě potěšilo, s jakou radostí byly modely tvořeny a na závěr babičkami i nošeny,“ popisuje módní návrhářka Josefina Bakošová.

Workshop v Centru pro seniory Elpida ukázal, jak se dá s ODBABI pobavit a jaké výtvory mohou z tohoto polotovaru vzniknout.

Workshop v Centru pro seniory Elpida ukázal, jak se dá s ODBABI pobavit a jaké výtvory mohou z tohoto polotovaru vzniknout.

FOTOGALERIE: Workshop ODBABI v Centru pro seniory Elpida

Ušité šaty za pomoci polotovaru ODBABI jsou pokaždé jiné a pokaždé spojené s konkrétní tvůrkyní. Na tomto workshopu vznikla i kolekce fotografií těchto modelů, kde právě babičky hrají zásadní roli. „Chceme ukázat, že důležitější než samotný kus oblečení, je právě ta osoba, která ho vytvořila. Ne anonymní švadlena v Číně, ale právě třeba vaše babička,“ vysvětluje Posedlý Šimon Matějovský.Projekt ODBABI 2.0 vyvrcholil v neděli 9.11. módní přehlídkou, na které byly představeny nejen všechny modely ušité na workshopu, ale i jejich autorky a jejich příběhy. Balíčky je možné objednat na mailu vsichni@posedli.cz nebo budou k dostání v designovém obchodě Harddecore na Senovážném náměstí.

O Posedlých

Posedlí byli za projekt ODBABI v roce 2012 nominováni na ceny Czech Grand Design v kategorii Objev roku a v rámci Cen šéfredaktorů Designbloku získali titul 3. nejlepší výrobek roku. Nezávislá umělecká skupina Posedlí vznikla na jaře roku 2010 v plzeňském baru Anděl, aby rozvířila poklidné vody českého designu a od té doby se aktivně věnuje zejména popularizaci posedů. Mimo jiné vydali knihu posedů, vyrobili multifunkční stojánek inspirovaný konstrukcí posedu, pro který našli více jak 400 různých využití nebo představili vlastní vědu o posedech – posedologii. Postavili několik těchto typických lesních staveb ve veřejném prostoru v Plzni a v Brně, spolupracovali s Tomášem Vorlem na propagaci jeho filmu Cesta do lesa apod. Více o jejich tvorbě najdete na www.posedli.cz nebo na www.facebook.com/posedli. Hlavními partnery projektu ODBABI 2.0 je Centrum pro seniory Elpida.

Zdroj obrázků: Posedli.cz, Facebook.com/posedli

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail