Nejlepší ovoce a zelenina pro podporu imunity

Nejen kvůli různým nemocem, ale také kvůli dubnovému nevyzpytatelnému počasí jsme náchylní různým nemocem. Všechno, co k nám vítr zavane, můžeme ale dobře zvládnout podporou imunity. 

Vedle obecně zdravého životního stylu, dostatku spánku, pohybu a vyhýbání se stresu obranyschopnost ovlivňuje i vyvážená strava opřená o vitamíny a minerály ze stravy. Možná je právě teď nejlepší čas objednat si fresh bedýnky s čerstvými plodinami. Jaké druhy ovoce a zeleniny vybrat?

Znáte nejlepší ovoce a zeleninu pro podporu imunity?
Znáte nejlepší ovoce a zeleninu pro podporu imunity?

Pomelo

Pomelo je velký plod stromu s názvem „šedok“ a je jedním z mála původních druhů citrusů, které nevznikly křížením. Je zvláště oblíbené při dietách, a to minimem kalorií, sodíku a velkým podílem vody. Ze stejného důvodu je vhodné při snaze o snížení cholesterolu a péči o kardiovaskulární systém. Kůra a semena se v Asii používají jako alternativní léčebný a dochucovací prostředek. Dále obsahuje mnoho vitamínu A a C, manganu, železa a draslíku. Stejně jako grapefruit ovlivňuje i pomelo svými látkami vliv některých léků (včetně antikoncepce, antihistamínů a některé druhy antibiotik), pokud tedy užíváte nějakou medicínu, zeptejte se lékárníka, zda se ovoce s danými léčivy nepere.

Pokládali jste pomelo za citrusového křížence? Opak je pravdou. Patří mezi původní druhy.
Pokládali jste pomelo za citrusového křížence? Opak je pravdou. Patří mezi původní druhy.

Granátové jablko

Granátové jablko je ve skutečnosti plod s tlustou kožovitou slupkou skrývající desítky semínek obalených dužinou. Toto ovoce je doslova zázračné. Obsahuje látky, o kterých se předpokládá, že by mohly potlačovat rakovinné bujení a chronické záněty. Jeho antioxidanty chrání buňky lidského těla. I toto ovoce působí příznivě na srdce a kardiovaskulární systém. Prokrvuje srdeční svaly a snižuje hladinu cholesterolu. Obsahuje vitamíny C, B, K a další, které povzbuzují látkovou výměnu. Povzbuzuje také výrobu hormonů, například estrogenu a serotoninu.

Granátové jablko je známé svými silnými antioxidačními účinky.
Granátové jablko je známé svými silnými antioxidačními účinky.

Kadeřávek

Kadeřávek je doslova manou zdravého životního stylu na západě a topmodelek. Tento druh kapusty je mnohem silnější než jiné a je zajímavý svým všestranným použitím. Lze jej zpracovat tepelně, ale významnou hodnotu má i za syrova. Obsahuje vitamíny A, B a C, vlákninu, důležité minerály jako vápník a fosfor, ale hlavně isothiocyanáty, které mají potenciál chránit před tvorbou rakovinotvorných buněk. Kadeřávek chrání DNA a podporuje poškozené srdce v zotavování. Je trochu složitější na sehnání, protože běžný prodej ovoce a zeleniny v marketech se na takto specifické rostliny většinou nezaměřuje, nicméně oslovte klasický „ovozel“, který kadeřávek v sezóně nabízí.

Kadeřávek je druh kapusty, kterou bychom v jídelníčku neměli opomíjet.
Kadeřávek je druh kapusty, kterou bychom v jídelníčku neměli opomíjet.

Chilli papričky

Pálivé rostliny různého druhu mají zásadní podíl na budování imunity. Existují průzkumy, které tvrdí, že národy, do jehož jídelníčku patří pálivé papričky, mají organismus rezistentní proti aktivitě nepříznivých bakterií. Střevní sliznice, jež je při snaze o vybudování silné obranyschopnosti důležitá, je důsledkem pravidelné konzumace pálivých plodin odolnější. Chilli papričky podporují prokrvení těla, pohlavních orgánů, tvorbu endorfinu a serotoninu (hormonů štěstí) a hlavně obsahují extrémní množství vitamínu C.

Věděli jste, že chilli papričky podporují tvorbu hormonu štěstí?
Věděli jste, že chilli papričky podporují tvorbu hormonu štěstí?

Zdroj obrázků: Depositphotos