Nejlepší hračky jsou ze dřeva. A není to jen klišé

Hračkami dokážeme naše děti skutečně zavalit, ale měli bychom si dávat pozor na to, aby to byly ty správné hračky. Na výběru skutečně záleží. Naše děti totiž dokáže vhodná hračka nasměřovat na jeho cestu dalším životem. Důležitý je též výběr materiálu hračky. Pořád se ukazuje, že nejlepší hračky jsou ze dřeva a tento přírodní materiál zatím nedokázal vytlačit žádný jiný.

V dnešní době dřevu hodně konkuruje karton, ale ten je v podstatě rovněž ze dřeva, takže i tady dřevo jako surovina pro výrobu dětských hraček boduje. Proč i v dnešní době různých moderních plastů či polyresinů preferovat dřevo? Důvodů, proč vsadit na dřevěné hračky, je hned několik.

Dřevo je odolný materiál a dřevěné hračky vydrží i několik generací

Možná si říkáte, že nepotřebujete extrémně odolné hračky. Vždyť z nich dítě vyroste a alespoň vám je nebude líto vyhodit. Jenomže to je hodně sobecký přístup vůči dětem, přírodě a pak ještě jednou vůči dětem, kterým ničíme prostředí, ve kterém prožijí svůj život. Hračka ze dřeva se hned tak nepoškodí. Vždy se dají opravit pilníkem, lepidlem či barvou. A nejspíš to ani nebude zapotřebí. Zatímco plastové hračky degradují UV zářením, ale i pouhým časem, snadno se zlomí a už nejdou opravit, dřevěné hračky naopak stárnou do krásy. Jsou to právě dřevěné hračky, které se dědí nejen mezi sourozenci, ale po rodičích či dokonce prarodičích. A i proto jsou pokládány za nejlepší hračky.

Plastové hračky jsou neekologické. V přírodě se rozkládají stovky let. Dřevo do přírody patří a rozkládá se rychle a rovněž užitečně. Řešením nejsou ani žádné pseudoekoplasty, které navíc ještě více snižují odolnost hraček.

Už jste zažili smutné dítě nad rozbitou hračkou? U těch plastových se to stane snadno. Dítě si ze ztráty hračky dovede nést skutečné trauma. S dřevěnou hračkou se mu podobné neštěstí nepřihodí, protože je odolnou a opravitelnou.

Hračky ze dřeva učí děti lásce k přírodě

Díky dřevěným hračkám dokážete dítě snadněji směřovat k lásce k přírodě i k šetrnému chování vůči životnímu prostředí. Už to pro něj není jen nutná teorie a poučování od rodičů či pedagogů. Získat si vztah ke dřevu učí děti milovat a chránit krajinu obecně, flóru i faunu.

Dřevěné hračky se umí přizpůsobit a podpořit kreativitu

To, že nejlepší hračky jsou ze dřeva, už víme. Ale jsou dost kreativní? Určitě více než plastové Lego. Když dáte dítěti 300 stejně velkých nenabarvených kostiček, neuvěříte, co z nich dovede postavit. A dejte mu jich 1000! To už budou stavby! Nepotřebuje návody a nebudete jej umět od této zábavy dostat. Dřevěné hračky myslí na to, že i barva může být mnohdy rozptylující. Ale to neznamená, že dřevěné kostky a hračky ze dřeva obecně nedovedou hýřit krásnými a pestrými barvami. Kvalitní výrobci vždy používají pouze ty ekologické, takže se ani v tomto směru není nutné o děti obávat.

Hračka ze dřeva umí podpořit kreativitu i rozvíjet fantasii. Nápady výrobců jsou mnohdy fascinující. Na co dávat dřevěným panáčkům obličeje? Natřete je křídovou barvou a nechte dítě, ať si je samo domaluje.

Dřevo dělá hračky krásnými

Podívejte se třeba na oblíbené dětské kuchyňky, se kterými si dnes hrají holky i kluci. A pak si srovnejte ty ze dřeva a plastové. Je to diametrální rozdíl. I když ty plastové lze dát zdánlivě i na zahradu a dřevěné příliš ne, rozhodně dřevo opět vede. Dává kuchyňkám dokonalý design, kvalitu provedení i dlouhou životnost. Hračky ze dřeva doslova potěší u srdce, a i když jsou těžší, nevadí to. Možná o to lépe. Třeba právě u zmíněné dřevěné kuchyňky oceníte její vyšší stabilitu.

Nechte dřevěné hračky učit vaše děti

Dřevěné hračky se hodí již pro děti od narození. U malých dětí rozvíjejí jemnou motoriku. Postupně se dřevo transformuje na materiál, který pomáhá naše děti nenásilně a kreativně vzdělávat. Není divu, že je to tradiční a nenahraditelný materiál všech montessori pomůcek a hraček. Hledejte však vždy nejen ty krásné, ale i chytré, trvanlivé a nezávadné. Typickým příkladem vrcholného umění výrobců dřevěných hraček jsou ty od značky Janod, Vilac nebo Small Foot. Prodává je e-shop Woodhracky.cz.