Plánujete nákup nábytku přes internet? Poradíme vám, jak se nesplést ve velikosti, v materiálu, ani v barvě.

Nákup nábytku přes internet je lákavý. Kdo zrovna nebydlí ve velkém městě, kde se koncentrují velcí nábytkový giganti, má výběr poměrně omezený. Navíc internet nabízí celou škálu levného nábytku, který má dobrou kvalitu a výrazně nižší ceny, než tito giganti nabízí. Typickým příkladem jsou třeba různé levné jídelní sety. Když srovnáte například i nejlevnější jídelní sety v Ikea a ty, které nabízí e-shop Nabytek-elegance.cz, rázem začneme švédský řetězec pokládat za přemrštěně drahý.

Jediné, co nás ještě odrazuje od nákupu nábytku přes internet, je jakási nedůvěra k tomu, že jej před koupí nevidíme na vlastní oči. Je to ale zastaralý předsudek. Mnohem větším problémem může být, že si neumíme správně vybrat ten, jejž potřebujeme a který se pro náš interiér hodí – ať již velikostí, nebo třeba pouhou barvou. Proto jsme pro vás připravili stručného rádce výběru nábytku na internetu. Rozhodně to není žádný kompletní průvodce, ale určitě vám pomůže nesplést se třeba při výběru rohové kuchyňské linky jen proto, že přeceníte velikost prostoru, kam ji plánujete umístit.

Grafické návody jak se nesplést pokud jde o vhodnou velikost nábytku

Připravili jsme zajímavé obrázky, které graficky vyjadřují prostorové potřeby člověka při rozmístění nábytku v jednotlivých místnostech bytu. Jsou ze slovenské odborné publikace Abstrakcia a kreslenie architektonického priestoru autorů J. Antla, L. Kušníra, I. Slameňa a B. Havránkové, kterou vydalo v r. 1973 nakladatelství ALFA Bratislava. Zásady ergonomie jsou univerzálně platné dodnes. Z nákresů snadno zjistíte, kolik prostoru potřebujete mít třeba k dipozici kolem jídelního stolu, ale i kolik místa zabere menší rohová kuchyňská linka.

Kolik místa potřebujeme kolem nábytku a na jeho umístění? 

Materiály musí ladit

Dnešní interiérová móda fandí kombinování nekombinovatelného. Eklektické interiéry nás fascinují a často máme pocit, že něco takto sladit, na první pohled bez ladu a skladu, hravě zvládneme. Ale tak snadné to být nemusí, a pokud se do toho pustíte bez zkušeností, může se vám to vymknout z rukou. Nemusíte se bát kombinovat staré s novým, pozor ale na takovou chybu, jako jsou třeba vzájemně se k sobě nehodící povrchy. Typickým příkladem je laminátová podlaha v dekoru buku kombinovaná s masivním borovicovým nábytkem. Nebo snaha o čisté linie v interiéru, ale využití povrchů z různého dřeva (ať již z masivu nebo umělých dekorů). Tato zdánlivá banalita dokáže interiéru sebrat noblesu a vtisknout mu levný ráz.

Milujete eklektický styl? Nákup nábytku přes internet i nákup bytových doplňků vám dává možnost se realizovat. Nezavrhujte ale ani klasické a nové kousky. Byt jako vetešnictví vás nebude bavit příliš dlouho.

Milujete eklektický styl? Nákup nábytku přes internet i nákup bytových doplňků vám dává možnost se realizovat. Nezavrhujte ale ani klasické a nové kousky. Byt jako vetešnictví vás nebude bavit příliš dlouho.

Barvy v interiéru jsou poctivá věda

Ještě větším oříškem je pak sofistikovaný výběr barev pro interiér. Zde se objevuje obrovské množství faktorů, my se v nich musíme umět zorientovat, a obvykle přijmout kompromis. V první řadě vstupují do hry naše preference – tedy oblíbené barvy. Pak různé předsudky. Typickým je modrý pokojík pro chlapečka a růžový pro holčičku. Opomenout nesmíme ani psychologii barev. Ještě důležitější pak je znát, co umí barvy dělat s interiérem opticky. Známé je, že tmavé barvy prostor opticky zmenšují. Různou hrou s barevností zdí či stropu dokážeme místnost dokonce opticky tvarově deformovat: prodlužovat, zkracovat apod.

Tento barevný kruh vám pomůže zorientovat se v barvách pro váš interiér.

Tento barevný kruh vám pomůže zorientovat se v barvách pro váš interiér.

A pak je tady záležitost vzájemné kombinovatelnosti barev. Které barvy se k sobě hodí a které nikoliv? Tradiční pomůckou je dvanácti barevný kruh s valérami každé z nich. Když v kruhu nakreslíte čáru, trojúhelník, čtverec, obdélník nebo šestiúhelník, vždy na vrcholech geometrického tvaru získáte barvy, které k sobě vzájemně ladí a lze je tedy vzájemně kombinovat. Ideální barevnou kombinaci najdete na vrcholech čtverce. Z valér každé barvy snadno vyčtete příbuzné po sobě jdoucí odstíny, takže barvy tzv. tón v tónu. Proti sobě zas najdete kontrastní barvy. Ty se do vzájemné kombinace používají tehdy, když toužíme po odvážnějším a živějším stylu bydlení.

Určitě nekupujte vždy pouze ten nejlevnější nábytek

Prodej nábytku na internetu není jen o nejnižší ceně, ale spíše o nalezení nejlepšího poměru cena – kvalita. A kvalitní nábytek na internetu určitě najdete.

Zdroj obrázků: Depositphotos, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

Zdroj ilustrací / citace z knihy: Ján Antal, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň Abstrakcia a kreslenie architektonického priestoru. Vydavatel: Bratislava, Alfa, 1968.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail