Jihlava je typickým příkladem toho, jak se po roce 1989 zcela zásadně změnila orientace zaměstnavatelů ve městě i v kraji. Ze silného textilního regionu je dnes region orientovaný na strojírenskou výrobu a subdodavatelství pro autoprůmysl. Hledáte dobrou práci v Jihlavě? Poradíme vám, kde ji najít.

Město Jihlava je součástí kraje Vysočina. Dalšími významnými městy kraje jsou Třebíč, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Pelhřimov. Vysočina vždy patřila k chudším oblastem České republiky. Příčin byla celá řada. Od vyšší nadmořské výšky, přes roztroušenost obyvatel do menších sídel, až po jejich nižší kvalifikovanost. Vzdělávací instituce odpovídající průmyslu, který se zde nachází, chybí dodnes.

Slavná éra textilního průmyslu

Na konci 18. století se stala Jihlava významným centrem textilního průmyslu. Vznikly zde především pletařské továrny, továrny na výrobu vlněného zboží a tkalcovny. V roce 1948 došlo k znárodnění textilních podniků a 18 jich bylo sloučeno do Pletařských závodů. Ty pak od roku 1949 fungovaly pod názvem Modeta.

♥ TIP

Aktuální nabídka práce v Jihlavě

Pletařský region neobstál

Ještě v roce 1989 patřila Modeta k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Jihlavě i v Jihomoravském kraji, kam dříve spadala. Zaměstnávala 2447 zaměstnanců, čímž spolu se společnostmi Bytex, Mosilana a Vlněna patřila k největším textilkám kraje. Svoji dominanci si však textilní a pletařský průmysl neudržel. Zájem o zboží ze zahraničí, současně neschopnost konkurovat levné čínské výrobě, či textilnímu průmyslu z bašt textilní výroby, jako je Indie, Malajsie či Bangladéš, textilní průmysl v Jihlavě položily na lopatky.

Jiná doba, jiní zaměstnavatelé

Dnes je síla kraje, pokud jde o zaměstnavatele, postavená na jiném portfoliu silných hráčů. Jsou jimi především Automotive Lighting s.r.o., Bosch Diesel s.r.o., Cooper-Standard Automotive ČR s.r.o., Futaba Czech s.r.o., MANN + HUMMEL (CZ), s.r.o., Motorpal a.s. Jihlava, Žďas a.s., Valeo Compressor Europe s.r.o. a další firmy, zejména subdodavatelské pro výše jmenované. Jedná se tedy o průmysl strojírenský a o subdodavatele pro automobilový průmysl. Celkově jsou tradičními průmyslovými odvětvími na Vysočině dřevozpracující a textilní průmysl, kamenoprůmysl, a dnes již také průmysl strojírenský a automobilový.

Celkově má kraj 510 000 obyvatel, z toho ekonomicky aktivní je polovina. Kraj Vysočina se v roce 2019 chlubil nejnižší nezaměstnaností ve své historii – pouhými 2,4 %. Práce v Jihlavě však může být neatraktivní, pokud jde o mzdové ohodnocení. Cenu práce snižuje najímání levné pracovní síly ze Slovenska, Polska, Rumunska a z Bulharska. Ještě levnější pak ze států mimo EU: z Ukrajiny Moldávie, Arménie, z Vietnamu a z Mongolska. Projevuje se to u kvalifikované práce ve zbytcích textilního průmyslu, ale i v tzv. montovnách, či pokud jde o práci ve službách.

Zajímá vás nabídka práce v Jihlavě?

Práce v Jihlavě – to je nabídka aktuálních volných pozic na stránkách portálu JenPráce.cz. Najdete zde aktuální nabídky práce na HPP, VPP, ale i různé brigády. Portál pomáhá nejen uchazečům o práci, ale samozřejmě též zaměstnavatelům, kteří mohou na portálu inzerovat aktuálně volné pracovní pozice.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail