Exotická mučenka si vysloužila pojmenování přírodní anxiolytikum. Má totiž schopnost tlumit pocity neklidu, úzkosti i stres.

Zjišťuji, že mne v poslední době stresuje slovo „musíš“. Slýchám jej ze všech stran. Koníčky, které jsme měli s manželem se proměnily na „musíme“, svým „musíš“ nezapomenou přispět moji rodiče, kamarádky, o práci nemluvě. A pak člověk nemá být ve stresu. Už i Světová zdravotnická organizace prohlásila stres za epidemii století. A zbavit se negativního stresu není vůbec ničím snadným. Protože „musíš“ číhá skutečně všude. Překvapivé je, že existuje pomocník, který se stresem umí pomoci. Je jím exotická rostlinka mučenka. Existuje skutečně velké množství mučenek. Tu jedlou, kterou je mučenka jedlá (lat. Passiflora edulis), známe i pod názvem plodů marakuja (nebo maracuja). Uznávanou léčivkou je však mučenka pletní (lat. Passiflora incarnata).

Naše babičky mučenku neznaly, Indiáni ano

Za to, že se mučenka pletní neřadí mezi léčivky babiččiny zahrádky, může fakt, že se jedná o subtropickou rostlinu. V našich klimatických podmínkách se venku na zahrádce pěstovat rozhodně nedá. Za to na mučenku snadno narazíte ve Středomoří. Jako léčivou rostlinu však mučenku objevili Aztékové. Poprvé se zmínka o účincích této neuvěřitelné rostliny objevila v knize o léčivých rostlinách Aztéků a Nového světa v roce 1552 a Evropané ji velice rychle přidali do svých léčebných herbářů. V tehdejším léčitelství se Passiflora incarnata užívala v podobě listů, plodů, kořenů, květů i kůry.

Mučenka pletní je rostlina, která pomáhá při stresu, nervovém přetížení, odstraňuje neklid, pocity strachu a úzkosti i problémy s usínáním a průběhem spánku. Nemá ale nepříjemný sedativní efekt a tak vás neuspí během dne a lze ji proto užívat i při řízení.

Mučenka pletní je rostlina, která pomáhá při stresu, nervovém přetížení, odstraňuje neklid, pocity strachu a úzkosti i problémy s usínáním a průběhem spánku. Nemá ale nepříjemný sedativní efekt a tak vás neuspí během dne a lze ji proto užívat i při řízení.

Už před několika sta lety se mučence připisovaly pozitivní účinky na potíže nervového původu, ale i řadu dalších neduhů. Jako mnoho léčivek lze i mučenku prohlásit za rostlinu  se širokým spektrem účinků. Jenomže ne všechny prošly věděckým bádáním. Co však vědecké studie potvrdily je, že mučenka nám dokáže pomoci odbourat stres.

Mučenka je antistresová rostlina, která vás však neokrade o energii

Mučenka za vás neudělá vaši práci, nedeleguje ji vašim podřízeným nebo kolegům, ani za vás neudělá ve škole zkoušku. Nezajde místo vás k zubaři, jehož se tak obáváte, nebo dokonce na operaci. Přesto však vám dokáže pomoci odbourat stres a neklid související s těmito situacemi. Když se začneme hroutit, neustále pociťujeme sevřený žaludek, v noci nedokážeme vypnout a usnout, soustavně bojujeme se strachem nebo se u nás již dokonce projevil syndrom vyhoření, obvykle skončíme u svého lékaře. Nejčastěji dostaneme svoji krabičku Oxazepamu, patřící mezi anxiolytikum. Ten pak pojídáme jako lentilky, ale výsledkem je únava a často i neschopnost koncentrace. Oxazepam má totiž sedativní účinky. Ty mučenka, čili Passiflora incarnata, nemá. Přitom dokáže při nervovém vypětí, při strachu ze zkoušek, z lékaře, při pracovním stresu, nervovém vytížení ale i při problémech s usínáním a průběhem spánku pomoci stejně.

Passiflora incarnata, čili mučenka, má uklidňující účinky bez toho, aniž by způsobovala únavu a ztrátu koncentrace.

Passiflora incarnata, čili mučenka, má uklidňující účinky bez toho, aniž by způsobovala únavu a ztrátu koncentrace.

Mučenka pletní byla úspěšně testována na lidech s úzkostnými poruchami a dokonce byly její účinky srovnány právě s lékem Oxazepam. Účinky fytoterapie pomocí mučenky se sice dostavily o něco později, pak ale byly identické s účinností Oxazepamu. Zatímco po Oxazepamu nastalo zlepšení již po čtyřech dnech, u Passiflora incarnata po sedmi dnech. Po týdnu však již studie potvrdila stejný účinek. Výhodou mučenky ve srovnání s Oxazepamem byla navíc již zmíněná absence sedativních účinků mučenky.

TIP:

Přírodní doplněk stravy Dr. Böhm Mučenka pletní s vysokou dávkou extraktu z mučenky lze užívat ve formě dražé. Doporučuje se při neklidu a nervozitě. Má schopnost podpořit klid bez nadměrné únavy.

Rozlučte se s ovečkami, mučenka jim nechutná

Počítáte po večerech ovečky a přesto nedokážete usnout? Klasické medikamenty na spaní (hypnotika) nejsou nejlepším řešením a mnohdy vědou k posilování celkové únavy. Často nám usnout nedovoluje vnitřní neklid, nahromaděný stres a to, že neumíme vypnou, přestat myslet na problémy dnešního dne či na ty, které nás čekají zítra. Mučenka nepůsobí jako hypnotikum. Při pravidelném užívání však dokáže velice účinně upravit náš spánkový režim, pomoci nám při problémech s usínáním i zkvalitnit náš průběh spánku. Zatímco při stresu a neklidu se doporučuje užívat jedna tableta dvakrát denně, při problémech se spánkem a usínání je optimální užít jednu až dvě tablety půl hodiny před tím, než jdeme spát.

Berete si stres sebou do postele a neumíte vypnout? Na problémy s usínáním a průběhem spánku funguje mučenka pletní. Během dne přitom mučenka nemá žádné sedativní účinky a neubírá nám energii.

Berete si stres sebou do postele a neumíte vypnout? Na problémy s usínáním a průběhem spánku funguje mučenka pletní. Během dne přitom mučenka nemá žádné sedativní účinky a neubírá nám energii.

Neklidní zahradníci se už chopili rýče, ale zastavím vás, mučenku nemusíte hned pěstovat

Pěstovat mučenku jako okrasnou květinu, nebo pro pár plůdků marakuji, vám vymlouvat nebudu. Nezapomeňte ale, že je to teplomilní rostlina a na zimu ji musíte nastěhovat domů. Přitom jde o popínavku, takže to může být docela dost velká „potvůrka“. Pokud ale chcete využít účinky mučenky, pořiďte si ji jako kvalitní doplněk stravy v podobě tablet. Sazenici nebo semena Passiflora incarnata nemusíte hned tak sehnat a právě tento druh mučenky je proslulý svými účinky. Navíc pro dosažení pozitivních účinků je nutné dodržet poměrně vysoké dávkování. A věřte mi, že nádherně rozkvetou mučenku by jste i tak neměli srdce ostříhat. Účinky Passiflora incarnata se projeví při pravidelném užívání asi 1000 mg suchého extraktu z mučenky, což odpovídá asi 6 g suroviny mučenky. Mučenku pletní lze pohodlně užívat ve formě doplňku stravy v podobě tablet Dr. Böhm – Mučenka pletní od společnosti Apomedica. Každé dražé obsahuje 425 mg suchého extraktu z natě mučenky. Přípravek neobsahuje žádné další ingredience, žádnou laktózu, kvasnice, lepek ani umělá azobarviva. Jde o čistě přírodní produkt ze sortimentu společnosti Liftec CZ a je k dostání v lékárnách.

Zdroj obrázků: FL, Dr. Böhm – Mučenka pletní (Apomedica) / Koláže: ContentPub s. r. o.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail