Některá móda je především o funkčnosti a dokonce nám to, jak má vypadat, diktuje zákon. Takovou módou jsou i moto přilby. Jak si vybrat?

Vybrat si správně přilbu na moto rozhodně není jen o našich designových a módních preferencí. Do hry vstupuje zákon, přesněji vyhláška, která nám diktuje, kdy a jaké moto přilby  používat. Dalším faktorem ve hře je ergonomie. Přilba nám musí sedět, nesmí tlačit a zejména – při dlouhém nošení nám nesmí způsobovat velice nepříjemné bolesti krční páteře. Na pohodlí přilby na motorku se podepisuje spousta „velkých maličkostí“. Například vhodné uzavíratelné větrání moto přilby, forma jejího zapínání a mnoho dalších faktorů. Jaký je tedy návod na správný výběr moto helmy?

Jak si vybrat moto přilbu krok za krokem

Typ moto přilby záleží na typu motorky

Vyhláška jasně předepisuje, pro jaký motocykl můžete mít ještě otevřenou moto přilbu, tzv. JET helmu a pro které už potřebujete tzv.integrální moto přilbu. JET přilby jsou otevřené a nemají ochranu brady. Mohou, ale nemusí mít ochranný štítek. Ten lze obvykle dokoupit. Pozor ale, k této přilbě vyhláška předepisuje povinnost mít ochranné brýle. JET-ka se může používat pro silniční skútry a je běžnou výbavou řidičů chopperů.

♥ TIP: Moto přilba MT Custom Rider
Moto přilba na skútr nebo chopper ze vstřikovaného termoplastu. Součástí jsou již stylové brýle. K helmě lze dokoupit štítek. (Cena: 2340 Kč)

Moto přilba MT Custom Rider.

Moto přilba MT Custom Rider.

K motorkách určeným pro jízdu ve vyšších rychlostech patří uzavřené integrálky. Tyto helmy jsou určeny pro všechny typy silničních  a cestovních motocyklů. Zakrývají celou hlavu, včetně brady a chrání rovněž oči.

♥ TIP: Moto přilba MT Revenge Solid Black Matt
Integrální moto přilba pro sportovní účely z polykarbonátu. Má unikátní design a je v nejoblíbenější černé barvě. Spojler je integrovaný Helma má velkou ventilaci. (Cena: 2190 Kč)

Moto přilba MT Revenge Solid Black Matt.

Moto přilba MT Revenge Solid Black Matt.

Integrální přilby se ale hůř nasazují na hlavu a proto je dobré vybírat integrální výklopné moto přilby. Mají odklápěcí bradovou část, díky čemu se mnohem snadněji nasazují. Taky nemusíte helmu pokaždé sundávat, když si chcete dát pauzu na doplnění tekutin nebo třeba na cigaretu. Integrální výklopná moto přilba je praktická i pro majitele dioptrických brýlí – opět díky  možnosti snadného nasazení.

♥ TIP: Moto přilba MT Raptor Solid
Odklápěcí moto přilba pro cestovatele z polykarbonátu. Kvalitní odklápěcí mechanismus doplňuje nosní a bradový spojler. Přilba udržuje nízkou hladinu hluku a to i při vysokých rychlostech. Helma má vnitřní protisluneční clonu a speciální výstelku pro zvýšení pohodlí.

Moto přilba MT Raptor Solid.

Moto přilba MT Raptor Solid.

Nezapomeňte, že helmy by měly být homologované a kdejaká historická, třeba vojenská skořepina, není jako ochrana hlavy na motocykl vhodná.

Na materiálu přilby záleží!

Materiál se podílí na odolnosti helmy při nárazech největší měrou. Současně ovlivňuje použitý materiál hmotnost přilby a tedy i její pohodlnost a zdravotní vliv na naše tělo. Nejlevnější modely moto přileb se vyrábí z termoplastů.. Lisují se z plastových granulí a používá se i polykarbonát či polyamid. Ze všech materiálů je to materiál nejméně bezpečný a přitom nejtěžší. Takže jste si jisti, že se vám oplatí šetřit právě na své moto přilbě?

Modernější materiály zaručují mnohem lepší pevnostní vlastnosti při současném výrazném snížení hmotnosti moto přilby. Používají se různé kompozitní materiály, například carbon-kevlar, což je kompozit uhlíkových a aramidových vláken nebo speciální sklolaminát fiberglass. Za nejkvalitnější moto přilby jsou dnes považovány karbonové přilby. Často bývají kombinovány ze sklolaminátem.

Kvalitní doplňky a výbava moto přilby zvyšuje váš komfort!

Na co dbát při výběru moto přilby kromě jejího designu, výběru vhodného typu a materiálu? Zejména pro komfort motocyklisty je důležitákvalitní ventilace přilby. Ta by měla být uzavíratelná, aby byla za deštivého či chladného počasí přilba zase zpátky dobře utěsněná.

Důležitou výbavou související rovněž s bezpečností jízdy na motocyklu je také integrovaná protisluneční clona. Poskytuje ochranu před intenzivním zapadajícím sluncem. Praktické jsou rovněž různé ochrany proti mlžení plexiskla přilby nebo pro zlepšování vidění za deště či za vlhkého počasí.

Vítanou součástí moto přilby je instalovaný intercom. I když si jej v první chvíli nechcete pořizovat, není špatné vybírat moto přilbu, která je na instalaci intercomu předpřipravena.

Jedním z nejdůležitějších součástí moto přilby je její zapínání. Obvykle se používají rychlopřezky nebo ráčnové systémy zapínání. Nejbezpečnější jsou ale pořád dvojité D kroužky. Ty ale vyžadují větší zručnost při zapínání.

Zdroj obrázků: M-b-w.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail