V posteli trávíme až třetinu života. To, že tuto část života prospíme neznamená, že je jedno na čem spíme, naopak! Kvalitní matrace je důležitá!

Auto si kupujeme na deset až patnáct let a nad jeho cenou ve stovkách tisíc nezaváháme. Kvalitní matrace by nám měla vydržet stejnou dobu – tak proč na ní tak často šetříme? Průměrný člověk spí šest až osm hodin denně. Tolik času ve svém autě obvykle netrávíme. Neměli bychom tedy spíše investovat do pořádné matrace? Vždyť právě ona je často příčinou mnoha našich obtíží. Věnovat pozornost výběru matrace je nevyhnutnost. A vymlouvat se na to, že právě teď musíte šetřit? Královské spaní si může dovolit každý! Protože matrace nám určitě „nevyčistí účet“ tak snadno, jako nové auto.

Kvalitní matrace dokáže vyřešit mnoho našich zdravotních obtíží a zajistit nám zdravý spánek.

Kvalitní matrace dokáže vyřešit mnoho našich zdravotních obtíží a zajistit nám zdravý spánek.

Kvalitní matrace nám zajistí zdravý spánek

Třetinu života prosíme. Spánek je dobíječ energie, ale to jen tehdy, pokud se o něm dá říct, že je zdravý. A velký podíl na tom, že se ze zdravého snadno promění na zdraví devastující, je právě nevhodná matrace. Mnohdy se setkávám s tím, že zatímco výběru designu nábytku do ložnice, včetně postele, věnujeme mnohdy dlouhé hodiny, dny i týdny, k matraci přistupujeme způsobem – „tak si teď nějakou koupíme“. A to je chyba! Bolí vás krční páteř, kříže, nebo máte bolesti kloubů? Máte dýchací potíže? Trpíte nespavostí, chronickou únavou a nervozitou až depresemi? Na začátku toho všeho stojí často právě nesprávný výběr matrace.

Mnoho lidí zažije doslova šok poté, co si pořídí kvalitní matraci na spaní. Po týdnu zmizí bolest zad, nohy přestanou otékat a zmizí i ucpaný nos. Zdravotní potíže, jejichž příčinu jsme hledali po všech čertech, znenadání téměř ze dne na den vymizí. Za vším totiž stojí často právě špatná matrace, nebo matrace, která už dosloužila, je plná prachu a neodstranitelných roztočů nebo už zdaleka neposkytuje takový tvarový komfort, jak by měla.

Kdy při volbě matrace nejčastěji chybujeme? Mnohdy při výběru nepřemýšlíme nebo se necháme zlákat výhodnou nabídkou a koupíme matraci, která není vhodná pro naši hmotnost. Největší problém bývá u manželských postelí, kdy neuvažujeme, že partner je často i jednou tak těžký (nebo naopak lehčí). Požadavky na matraci má tak každý z parterů diametrálně odlišené. Matrace rozdělená na dvě bývá méně častá. Postel slouží přece jen i k manželským hrátkám a uvízlé koleno v škvíře mezi dvěma matracemi se může ošklivě poranit. Ale přesto je lepší volit matrace dvě – pro každého partnera přizpůsobenou nejen jeho hmotnosti, ale i požadavkům na tvrdost. Proti zmíněnému úrazu lze pak matrace spojit speciálním spojovacím kusem a překrýt jej jednolitou ochrannou podložkou a velkým prostěradlem.

Další chybou bývá nevhodná kombinace roštu a matrace. Každý typ matrace si žádá jiný podklad. Pro pevný musí být matrace prodyšná. Právě na pevné podklady postelí se hodí pružinové matrace, které jsou dnes velice kvalitní a spí se na nich perfektně i po deseti letech – nemusíte se bát, že by z matrace vylétávaly pružiny nebo se matrací propíchávaly. Obecně je však správná kombinace matrace a roštu docela věda a nejlépe vám poradí ve specializovaném shopu pro zdravý spánek, jakým je e-shop Kralovske-spani.cz.

Nezapomeňte, že matrace musí mít i správný rozměr. Jednolůžko by nikdy nemělo mít šířku menší než 90 cm. Dvojlůžko bývá složené ze dvou 80 cm matrací ev. z jedné 160 cm matrace, i když o nevýhodách jsem už mluvila. Menší lůžko o šířce 140 cm nebo dokonce 120 cm je podle mne vhodné spíš jako takzvané „letiště“ pro jednotlivce, než pro dlouhodobé partnerské spaní. Věnujte pozornost i délce matrace. Ta by měla být o 20 až 25 centimetrů delší než je vaše výška. V případě partnerské matrace se samozřejmě vychází z výšky vyššího partnera. Záleží i na výšce matrace jako takové. Ať už jde o litou, pružinovou nebo vrstvenou matraci, ty kvalitní mají minimálně 15 cm a výš.

Pružinové matrace jsou dnes velice kvalitní a zajišťují komfortní a zdravé spaní. Tuto matraci koupíte v e-shopu Kralovske-spani.cz.

Pružinové matrace jsou dnes velice kvalitní a zajišťují komfortní a zdravé spaní. Tuto matraci koupíte v e-shopu Kralovske-spani.cz.

Jaká matrace je nejlepší?

Zklamu vás, protože na to jednoznačná odpověď neexistuje. Každé řešení matrace má své výhody a vlastnosti, které třeba nebudou vyhovovat každému. Ještě jednou se postavím na obranu dost podceňovaných a často obávaných pružinových matrací. Nevadí jim deskové rošty, jsou prodyšné a pružiny jsou uchycené tak, že nemají možnost proniknout přes matraci nebo nás tlačit. Právě naopak. Naprosto skvěle pracují s rozložením hmotnosti našeho těla a jsou velice pohodlné.

Nejběžnějšími matracemi jsou latexové matrace. Oblíbené jsou díky svým ortopedickým vlastnostem díky tomu, že jsou hypoalergenní. Podobně jsou na tom matrace s HR pěnou, ta je však většinou součástí vrstvených sendvičových matrací.

Velkým hitem matrace z lité pěny. Litá pěna umí kombinovat ty nejlepší vlastnosti PUR pěny a HR pěny a díky své reakci na teplo dokáže minimalizovat i proleženiny.

Vysoká 7-zónová robustní matrace s vysokou tuhostí. Matrace je vyrobena z houževnaté pěny Flexifoam. Tuto matraci koupíte v e-shopu Kralovske-spani.cz.

Vysoká 7-zónová robustní matrace s vysokou tuhostí. Matrace je vyrobena z houževnaté pěny Flexifoam. Tuto matraci koupíte v e-shopu Kralovske-spani.cz.

Mnoho matrací je dnes zónových. Zónové matrace jsou vlastně sendvičové matrace seskládané do vrstev a ploch, které se od sebe navzájem liší svojí tvrdostí i vlastností použitého materiálu. Ten bývá v různých místech a vrstvách matrace různý. Právě zónové matrace dokážou odlehčit třeba krční páteři, nebo naopak té bederní, umí být šetrné i k našim kloubům na ramenou nebo nohou. Pokud jde o počet zón platí přímá úměra: čím více zón, tím propracovanější a lepší matrace.

A jak se popasovat s cenou matrace?

Opět se zastanu „práva“ matrací, že si za svoji kvalitu zaslouží stát o nějakou tu korunu na víc. I když chytrým nákupem v dobře zvoleném e-shopu dnes i levné matrace mohou být kvalitní. Často narazíte na zvýhodněné ceny 1+1, na výprodeje starších modelových řad nebo na matrace z kvalitních, ale levnějších materiálů, jakými je takzvaná studená nebo líná pěna.

 

Zdroj obrázků: FL, Kralovske-spani.cz

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail