Numismatici i milovníci historie, zbystřete. Pražská mincovna vydala ke 100. výročí vzniku ČSR unikátní zlatý Masarykův dukát. Už víte, komu jej darujete třeba jako vánoční dárek?

První republika, společné emancipační „dobrodružství“, které Čechy a Slováky spojilo do jednoho státního celku, netrvalo příliš dlouho. Letos si 28. října 2018 připomeneme 100 let od vzniku Československa. Jednoznačně nejviditelnější osobností spojenou s nově vzniklým státem, a to nejen doma, ale i v zahraničí, byl Tomáš Garrigue Masaryk. A právě u této příležitosti vydala Pražská mincovna zlatý Masarykův dukát. Jde o sadu zlatého dukátu a stříbrného odražku s přesným názvem 100. výročí vzniku ČSR – T. G. Masaryk Au.

Numismatici i milovníci historie, zbystřete. Pražská mincovna vydala ke 100. výročí vzniku ČSR unikátní zlatý Masarykův dukát. Už víte, komu jej darujete třeba jako vánoční dárek?

Numismatici i milovníci historie, zbystřete. Pražská mincovna vydala ke 100. výročí vzniku ČSR unikátní zlatý Masarykův dukát. Už víte, komu jej darujete třeba jako vánoční dárek?

Unikátní dukát nejen pro numismatiky, ale i skvělý vánoční dárek

Ten, koho zajímá numismatika, určitě nezaváhá. Mince vychází v limitovaném nákladu pouhých 1000 ks. Rozhodně se nedostane ani na horních 10 000 – poznamenává exkluzivní prodejce mince, kterým je numismatická prodejna v pražském Obecním domě. Masarykův dukát je možné koupit pouze v ní, nebo na jejím e-shopu Zlate-mince.cz.

Zaváhat byste proto neměli v případě, že mince sbíráte, ale ani pokud hledáte prestižní vánoční dárek. Ať už pro numismatika, milovníka historie, či „fanouška“ T. G. Masaryka.

Cena sady Masarykova zlatého dukátu se stříbrným odražkem je 7450 Kč.

Se zlatým dukátem T.G.M. je spojeno hned několik zajímavostí

Masaryk se odmítl chovat jako panovníci

Bylo zcela běžnou praxí, že se portréty panovníků objevovaly na mincích. Masaryk po svém zvolení prvním československým prezidentem tuto praxi odmítl a nenechal svojí podobiznu na nové republikové mince vyrazit. I díky tomu se otevřel prostor pro řadu umělců, kteří pak stáli za vizuály mincí i bankovek. Z těch nejznámějších je třeba jmenovat zejména Alfonze Muchu, Maxe Švabinského, Otakara Španiela nebo Josefa Šejnosta.

Autorem dukátu vydaného Pražskou mincovnou je uznávaný český akademický sochař, Vladimír Oppl

Mincovna spolupracuje s Vladimírem Opplem dlouhodobě. Ten patří mezi nejvýznamnější české medailéry. Vytvořil celou řadu mincí, například aktuálně platnou dvacetikorunu, i pamětných medailí. Ne každý ale ví, že stojí dokonce i za návrhem prestižního řádu Tomáše Garrigua Masaryka, který je pravidelně prezidenty České republiky propůjčován lidem, kteří se významným způsobem zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Za svoji minci Nové město pražské získal akademický sochař Vladimír Oppl v roce 1999 ocenění Nejkrásnější zlatá památní mince na světě. Ocenění uděluje prestižní časopis World Coin News.

Zlatý Masarykův dukát vydává Pražská mincovna v setu se stříbrným odražkem.

Zlatý Masarykův dukát vydává Pražská mincovna v setu se stříbrným odražkem.

Za unikátní ryteckou prací stojí Tomáš Lamač

Pokud jde o zlatý Masarykův dukát, rozhodně je nutné vyzvednout i ryteckou práci Tomáše Lamače. Díky ruční práci na minci vyniká celá škála detailů a i díky nízkému profilu, který mince má, vyniká plasticita i hloubka námětu. Dukát T. G. M. se nabízí v nejvyšší kvalitě – jde o ražbu pomocí ručně leštěných razidel. Díky tomu je plocha mince zrcadlově lesklá.

Zlatý Masarykův dukát obsahuje podobný portrét T. G. M., jako státní řád

Jednoduchá kompozice Masarykova dukátu, pokud jde o portrét T. G. Masaryka, je velice podobnou té, kterou Vladimír Oppl použil i při návrhu státního vyznamenání, Řádu T. G. Masaryka. Lícní strana zlatého dukátu zobrazuje portrét prvního Československého prezidenta z profilu. Na rubu mince se sešly znaky Čech, Moravy, Slezska a Slovenska: český lev, slovenský dvoukříž na třívrší, moravská šachovaná orlice a černá slezská orlice.

Mince jako investice

Nejistota finančních trhů dělá ze zlata a stříbra jistější variantu investic. Investovat lze do zlatých či stříbrných cihel, ale i do drahých kovů s přidanou uměleckou a historickou hodnotou, jako jsou památní mince. Zajímavostí je, že podle investičních odborníků má dnes stříbro vyšší potenciál zhodnocení než zlato. Přitom jde o cenově dostupnější variantu vhodnou i pro drobnější investory. Nevýhodou je pouze to, že na rozdíl od zlata, není stříbro osvobozeno od DPH. Stejně jako diamanty.

Stříbrné mince jsou skvělou investiční příležitostí, stejně tak jako krásným a hodnotným vánočním dárkem. Mimochodem víte, že právě Češi jsou národem, který dal světu stříbrné mince? Pražský groš z kutnohorského stříbra, ale i jáchymovský tolar, z jehož názvu se později odvodil název pro měnu dolar, nás proslavili již ve středověké Evropě.

Zdroj obrázků: Zlate-mince.cz, Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail