Magnet v domácnosti: Neodymové magnety doslova změnily naše domácnosti

Neodymové magnety jsou dnes nejsilnějšími permanentními magnety na světě. Mají schopnost udržet až 1000násobek své hmotnosti. Když vezmete neodymový magnet o velikosti mince, hravě udrží až 10 kg. Taková fyzikální síla najde hravě upotřebení nejen v průmyslu, ale též v našich domácnostech.

Neodymové magnety, jež se označují zkratkou NdFeB, jsou s námi zhruba 40 let. Vynalezeny byly v roce 1982 ve společnostech General Motors a Sumitomo Special Metals. Nahradily do té doby nejsilnější samarium-kobaltové magnety (SmCo). Neodymové magnety vznikají zapékáním kovového prachu a jsou složeny z neodymu, železa a boru.

V běžné životě našly neodymové magnety velice rychle upotřebení

A to i přes svoje nevýhody, které však výhody vysoce předčí. Neodymové magnety jsou hodně křehké a snadno se poškodí pádem, úderem, i při vzájemném kontaktu či snaze o oddělení. Rovněž korodují, a proto se musí vždy opatřit ochrannou vrstvou. Používá se třívrství ochrana: nikl-měď-nikl. Pro venkovní použití to však i tak nestačí a hodí se spíš pro interiér, nebo se pak musí opatřovat dalšími speciálními nátěry. Přesto je jejich famózní síla využívána více než si uvědomujeme, ať již jde o kvádrové neodymové magnety či kotoučové neodymové magnety. Lze si je však pořídit i jako tyče, koule, kužely, s otvorem pro šroub či samolepicí neodymové magnety.

V domácnosti se neodymové magnety využívají rozhodně nejen jako magnetky na lednici

I když toto využití je samozřejmě velice časté. Jsou to pevné magnetky, které udrží na lednici vzkaz, poznámky, recept na dezert, ale i obrázky našich dětí. Takže toto využití neodymových magnetů v domácnosti bychom rozhodně neměly podceňovat.

„Zmagnetizujte“ svoji kuchyň

V kuchyni je však využijeme i na držácích pro nože. Nemusíme si kupovat hotové. Snadno si je lze vyrobit svépomocí. Například z libovolné dřevěné destičky, na kterou nalepíme neodymové magnety. Nejlépe do vyfrézovaných či předvrtaných otvorů. Takto ale dokážeme pověsit i další kovové předměty. Nevíte třeba, kam s dřevěnými prkénky na pečivo? Ty běžně nedáváme do myčky nádobí, a tak je lze skvěle přizpůsobit k zavěšení na magnetický držák. Ještě jednodušší to pak máme s kovovými tácy. S pomocí magnetů si vyrobíte i kuchyňskou chňapku či kořenky, které budou vždy po ruce.

Dílna jako ze škatulky

Skvěle využijete neodymové magnety v dílně, v kůlně či v garáži. Udrží i skutečně těžké nářadí a magnety jako držáky si lze koupit hotové, i si je vyrobit. Síla magnetů udrží klíče, šroubováky i kladivo. Ale to není jejich jediné využití. S magnetem v ruce posbíráte i rozsypané hřebíky či jiné železné drobnosti.

Když se něco přihodí, pomůže magnet

Neodymové magnety jsou často první pomocí při různých nehodách. Už jsme zmínili rozsypané hřebíky. Ale může jít třeba i do nepřístupné oblasti spadlé nářadí. Třeba do studny. Takový problém opět pomůže vyřešit neodymový magnet.

Magnety se mají rády i s textilem – bytovým i tím fashion

Ne každý je příznivec problematických suchách zipů. Právě neodymové magnety umí suchý zip nahradit. Ať již při upevňování síťky proti hmyzu na okno, nebo třeba na galanterním zboží. Vždyť na peněženkách i kabelkách se neodymové magnety zcela běžně používají.

Měkká voda díky magnetu

Neodymové magnety mají uplatnění i při úpravě domovní vody. Voda v běžné vodovodní síti je většinou upravována na správnou tvrdost a není železitá. Pokud však využíváme vodu z vlastního zdroje, tedy studnovou, můžeme bojovat s vysokou tvrdostí vody i s usazováním železitých částí v trubkách i na sanitě. I k změkčení vody a její úpravě se používá síla neodymových magnetů.

Antinuda pro celou rodinu

A ještě jednu dovednosti nám neodymové magnety umí nabídnout – zaženou nudu a podpoří naši kreativitu. Ať již jde o větší děti nebo dospělé. Oblíbená magnetická stavebnice NeoCube z 216 neodymových magnetů ve tvaru kuliček se hodí pro vytváření různých 2D i 3D objektů. Nabízí se v různých barvách, dokonce jako svítící ve tmě. A vyrobit si z těchto magnetických kuliček lze i unikátní šperky.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail