Přírodní lékárničku s bylinkami na bolístky dnes doplňuje špajz doslova naditý superpotravinami. Nechybí vám v tom vašem maca, rostlina považována za zázrak z Peru?

Maca peruánska není ledajaká bylina. Ve skutečnosti jde o kořenovou zeleninu z peruánských And, která se adaptovala pro růst ve vysoké nadmořské výšce od 3500 do 4000 metrů nad mořem. Pro své vlastnosti je využívaná již od doby Inků, ale v moderní době se její věhlas rozšířil a je řazena mezi tzv. superpotraviny. Setkáte se s různými odrůdami této byliny. Známá je především maca červená, ale i žlutá maca a černá maca (někdy též bílá). Každá je užitečná zejména pro získání hormonální rovnováhy jak u žen, tak u mužů. Červená však nabízí další benefity navíc. Je ještě více nabita antioxidanty, aminokyselinami a dalšími nutricienty, které z ní dokonce dělají úspěšnou bojovnici s virovými a bakteriálními infekcemi.

Červená maca vám bude chutnat

Řada léčivek i zdravých zelenin nebývá zrovna nejchutnější. Maca je jiná. Díky její karamelové chuti s nádechem oříšků si ji oblíbí každý. Dokonce i děti, které ji mohou konzumovat již od tří let.

Zdraví z maca

Oblíbenými přezdívkami pro maca jsou i názvy „brazilský ženšen“ či „peruánská viagra“. To napoví, proč je tak populární. Pozitivně totiž ovlivňuje libido, plodnost, řeší problém se ženskou hormonální nerovnováhou i s prostatou či potencí u mužů.

Maca má však i antistresové účinky. Zmírňuje úzkost a navozuje stav duševní pohody. Podporuje paměť. Má schopnost stimulovat funkci štítné žlázy i pomáhat při hypertenzi, tedy vysokém krevním tlaku. Je prevencí osteoporózy a pomáhá při chudokrevnosti (anémii). Umí pomoci i s akné.   

Červená maca peruánska pomáhá ženám s hormonální nerovnováhou

Hormonální nerovnováha je v životě žen poměrně běžná a každá z nás se s ní setká v mnoha fázích svého života. Jakmile se ženské hormony dostanou do nerovnováhy, objeví se různé psychické i fyzické problémy, nepohoda i se mohou přidružit různé problémy typické třeba pro postmenopauzní období. Červená maca umí hladinu ženských hormonů vyrovnávat. Ať již jde o progesteron, kterého máme v období menopauzy nedostatek, či o gestagen a estrogen. Pomáhá optimalizovat endokrinní systém (žlázy s vnitřním vylučováním). Je nápomocna při poruchách menstruace (včetně bolestivé menstruace), ovulaci i řešení neplodnosti.

Maca červená je bylinou omlazení i pro muže

U mužů se v určitém věku objevují různé estetické i zdravotní změny. K těm estetickým patří ztráta vlasů a plešatění spojené s vysokou hladinou pohlavního hormonu DHT. Červená maca má schopnost hladinu tohoto hormonu v mužském těle snižovat, díky čemuž pomáhá proti vypadávání vlasů, ale současně snižuje pravděpodobnost onemocnění mužů rakovinou prostaty. U mužů nad 40 let může začít docházet k snižování potence a po šedesátce pak k zvětšování prostaty. Užívání maca se doporučuje právě proti těmto mužským problémům.

Užívejte červenou maca jako kvalitní doplněk stravy

Na trhu existuje více doplňků stravy stavících na stejné bylině. Vždy bychom však měli hledat ten, který je od seriózního dodavatele a má dobře vstřebatelnou formu. Německá firma Woldohealth dodává 100% bio organickou červenou maca, která prošla procesem šetrné želatinizace. Díky tomu je dobře vstřebatelnou lidským tělem při zachování maxima účinných látek. Užívat ji mohou i lidé s problémy s trávením a se zánětlivými onemocněními střev. Je bezlepková a hodí se i pro vegetariány a vegany. Tento produkt se vyrábí v Německu a prochází farmaceutickým testováním, což zaručuje jeho vysokou kvalitu. U nás jej koupíte v e-shopu Woldoshop.cz.

Jak prášek z maca užívat?

Maca obsahuje 60 důležitých látek pro lidské tělo, které bychom mu měli každodenně dodávat. Ideální množství představuje jedna čajová lžička, kterou přidáme do proteinové kaše, do smoothie, jogurtu, humusu nebo polévky.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail