Hračky rozvíjí myšlení, kreativitu i sociální dovednosti dětí. Hledá-li hračku, která umí všechny tyto dovednosti rozvíjet najednou, pořiďte loutkové divadlo.

Vědci varují, že čas, který tráví děti před obrazovkami televizí, počítačů, tabletů a mobilních telefonů mění jejich mozky. Podle studie National Institute of Health dochází ke ztenčování cortexu. Jde o vnější vrstvi nervové tkáně, která má důležitou roli, pokud jde o duševní schopnosti jedince, myšlení a paměť. Před dlouhým sezením dětí před obrazovkou již oficiálně varuje i WHO. Světová zdravotnická organizace letos vydala poprvé varování, které obsahuje doporučení zejména pro nejmenší děti. Ty do dvou let by neměli sledovat televizi, ani sedávat před počítačem, tabletem nebo mobilním telefonem vůbec. V dalších třech letech, tedy od dvou do pěti let maximálně hodinu denně. Jak je to u vás?

Ono se to snadněji řekne než udělá. V dnešní době jen těžce dokážeme děti od těchto zařízení zcela „odříznout“. Jsme jimi obklopeni a čím více je dětem zakazujeme, tím jsou větším lákadlem. Dětem musíme proto nabídnout aktivní zábavu, která má v sobě dávku interakce, jsme do ní osobně zapojeni a nabízí příběh, který děti ve hře hledají.

Knihy jsou nádherné a skvělé, ale nemusí stačit

Trh je naštěstí plný dostupných různých interaktivních knížek. Intelektuálně bohužel odpovídají mladším dětem, než pro které jsou určeny. Takže se může stát, že dítě knihu rychle zničí, protože ještě nechápe, že má papírkem posouvat, a ne jej zvedat. Dětští pediatři, psychologové, logopedi – všichni doporučují, abychom dětem četli. Dělejte to, ale pravděpodobně pozornost malého dítěte udržíte u čtení jenom před spaním, což může být někdy velice krátká doba. Jiný typ interaktivní zábavy nabízí loutkové divadlo.

Loutkové divadlo přináší příběhy, které umí upoutat

Pro děti je loutkové divadlo zlatou střední cestou mezi čtením a sledování pohádek v televizi. Je to chvíle, kdy se s ním hrajete vy osobně, což dítě oceňuje. Postupně se dítě dokáže do hry samo zapojit. Může dělat sovu, která dodá lesu s Jeníčkem a Mařenkou strašidelnou atmosféru. Zvuk „hu hú“ dokáže vyslovit i dvouleté dítě. Stejně tak, jako napodobit medvěda, prasátko, kukačku, nebo bijící zvon. Upravte si scénáře pohádek tak, abyste do nich mohli zapojit i své děti. Budou nadšené.

Díky hraním pohádek pomocí loutkového divadla se děti naučí udržet delší dobu pozornost. Pomůžete jim rozvíjet řeč. Když děti zapojíte do tvorby nových loutek nebo kulis, budete rozvíjet jejich kreativitu. A jakmile dítě vyroste ze hry s vámi, převezme samo roli loutkoherce a bude pohádky hrát svým sourozencům, kamarádům, babičkám, dědečkům i vám. Loutkové divadlo jako dárek je jedna z nejlepších hraček, kterou dnes v předigitalizované době svým dětem můžete dát.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail