Len zažívá znovuzrození. Jako materiál s úžasnými termoregulačními či antibakteriálními vlastnostmi se skvěle hodí na lněné povlečení a prostěradla.

Len je materiál, který zažívá své obrození. Do ústraní jej podobně, jako třeba tradiční konopné tkaniny, vytlačila především umělá vlákna a masivní užívání bavlny. Byla to právě bavlna, která se dlouhou dobu stavěla již jako jediný přírodní materiál do protikladu s umělými vlákny. Což byla škoda. Protože právě len vyniká mnoha vlastnostmi, které bavlna neumí nabídnout. Pěstování bavlny dnes rozhodně není ničím ekologickým, kdy množství spotřebovaných pesticidů, umělých hnojiv i vody je skutečně enormní. Pěstování lnu je mnohem ekologičtější a díky své nenáročnosti na pěstování nepotřebuje len hnojení, ani ošetřování pesticidy. Také výroba lněných tkanin je mnohem šetrnější, než je tomu u bavlny nebo obzvláště u látek z bambusu.

Len se vrací – a nejen do českých ložnic.

Len se vrací – a nejen do českých ložnic.

Len je materiál s tradicí, jenž byl nakonec zatracován kvůli své mačkavosti – v dnešní době je vše ale jinak. Totiž právě mačkavost je dnes jakýmsi třetím rozměrem tohoto materiálu. Na oděvech a dalších výrobcích ze lnu je oceňována právě tato jeho vlastnost, která dává nenásilně vědět, že jde o skutečně přírodní materiál. Lněné látky přitom nejsou jenom výmyslem moderní ekospolečnosti. Naopak. Len se pro výrobu lněných tkanin používal vždy a první zmínky o něm jsou již ze 7. století před naším letopočtem. Vždy byl oceňován pro svoji vysokou trvanlivost. I dnes je len výrazně odolnější než bavlna.

100% len patří na lněné povlečení a prostěradla

Náš zdravý spánek závisí na mnoha faktorech. K nim rozhodně patří i to, na čem a v čem spíme. Spí se vám teď v horkých letních dnech hůře? Řešením jsou právě lněné povlečení a prostěradla ze lnu. Tradiční výrobky do ložnice se lnem v minulosti běžně počítaly. Dnes je vytlačila bavlna, často v nemačkavé podobě, nebo dokonce opět zmiňované směsi z umělých vláken. Jenomže len vás umí v létě ochladit, což žádný jiný materiál vhodný pro povlečení nesvede.

Lněné povlečení a prostěradla jsou ideální pro děti.

Lněné povlečení a prostěradla jsou ideální pro děti.

Jako perfektní vodič tepla umí len správným způsobem podpořit termoregulaci organismu. Pokud si k lněnému povlečení vyberete i vhodné peřiny, stane se z nich nepřekonatelná dvojka, která v létě příjemně chladí a naopak v zimně vás dokonale zahřeje. Další charakteristikou lnu je, že jako přírodní materiál dokonale dýchá a pohltí značné množství vlhkosti, což zaručuje příjemný spánek. Ve spojení s dalšími pozitivními vlastnostmi, kterými jsou antibakteriálnost a schopnost odolávat plísním, pachům a pylům, se lněná povlečení a prostěradla stávají i favoritem. Rozhodně je nemusíte prát tak často, jako látky bavlněné, protože i po delším používání si udrží svěží vůni. Lněné materiály na povlečení prospívají astmatikům, alergikům i lidem s různými kožními problémy. Hodí se i pro miminka a pro děti obecně.

Nejen kvalitní spánek „ve lnu jako ve snu“

Zamilovaly jste se stejně jako já do lnu? Kvalitní lněné povlečení a lněná prostěradla, včetně výrobků pro děti, najdete ve specializovaných obchodech. Mimo textilu do ložnice zde koupíte i lněné ubrusy a prostírání, lněné utěrky, zástěry nebo chňapky. 100% len je skvělý i do koupelny. Lněné ručníky a lněné osušky mají lepší savé vlastnosti než z bavlny a rychleji schnou. Do lnu se lze i obléct, nebo si z něho pořídit hezký přehoz či deku.

Ustelte si „sladké sny“ v příjemném lněném ložním prádle.

Ustelte si „sladké sny“ v příjemném lněném ložním prádle.

Len umí být pomocníkem i designérem kdekoliv v bytě. Kuchyni dodá unikátní přírodní a nostalgický nádech, stejně tak třeba koupelně. Budete překvapeni, jak hebkou dokáže lněná osuška být a jak je díky svým antibakteriálním vlastnostech užitečná třeba i v těch koupelnách, které nejsou ideálně odvětrané, a běžné prádlo v nich dokonale nevyschne, či dokonce vlhne.

Lněným výrobkům sluší zejména přírodní odstíny. Proto jsou nejvyhledávanějšími lněné látky v přírodní šedé, nebo bílé barvě. Unikátní je střídání těchto barev v proužcích, nebo na různých ornamentálních vzorech či v podobě kostky. Své kouzlo má však i barvený len. Šikovnější kolem nás mají možnost zhotovit ze lnu i vlastní výrobky. Snovysvet.cz vám nabídne včetně hotových výrobků i vzorník lněných tkanin a zhotoví doplňky na míru vašemu domovu.

Lněné tkaniny najdou uplatnění nejen v ložnici, ale i v koupelně, v kuchyni nebo v módě.

Lněné tkaniny najdou uplatnění nejen v ložnici, ale i v koupelně, v kuchyni nebo v módě.

Zdroj obrázků: FL, Snovysvet.cz – koláže ContentPub s.r.o.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail