Běháte? Jenomže ne v parku v teniskách, ale doma na toaletu a zpátky? Léčba průjmu může být dnes sofistikovanější než pomocí „babských rad“.

Střevní potíže nás umí potrápit, ať se jedná o nadýmání, zácpu nebo průjem. A právě průjmy bývají nejnepříjemnější a často nás dokonce upoutají mezi čtyři zdi do blízkosti toalety, od které se nemáme kvůli průjmu odvahu vzdálit. Akutní průjmy mohou mít neinfekční nebo infekční příčinu. Často jsou i důsledkem užívání některých léků – především antibiotik. A i když první, co nás při střevních obtížích napadne, je zkusit některou z osvědčených „babských rad“ proti průjmu, ne vždy nám pomůže. Navíc – ne vše co se povídá i skutečně funguje.

Průjem umí potrápit. Vyčkávat, jestli přejde sám, se ne vždy vyplatí. Čemu dáte přednost – „babským radám“ proti průjmu, nebo osvědčeným prostředkům?

Průjem umí potrápit. Vyčkávat, jestli přejde sám, se ne vždy vyplatí. Čemu dáte přednost – „babským radám“ proti průjmu, nebo osvědčeným prostředkům?

Babské rady proti průjmů, aneb léčba průjmu podomácku

Osvědčených rad proti průjmu je skutečně hodně. Nejspíš každý z nás od dětství zná alespoň jednu z nich, kterou mu vždy opakovali rodiče, babička nebo třeba některý z kamarádů, který něco pochytil doma. Co funguje na průjem z běžně dostupných přírodních a domácích zdrojů?

Borůvky jsou jedním z nejosvědčenějších tipů. Fungují jak klasické lesní, tak ty zahradní, nazývané i kanadské borůvky. Postačí je mít doma nachystané v mrazáku, ale fungují i jako kompot.

Osvědčeným pomocníkem proti průjmu jsou borůvky.

Osvědčeným pomocníkem proti průjmu jsou borůvky.

Průjem podle „babských rad“ zastaví i řada čajů. Jedním z tipů je užít čaj se solí. Uvaříte si 3 dl klasického černého čaje a do něj přidáte kávovou lžičku soli. Zamícháte, protrpíte a průjem je prý rychle na ústupu. Méně ničivým pro chuťové buňky je jiný způsob užití černého čaje. Proti průjmu prý funguje nasypat si černý sušený čaj do úst, spolknout a po chvilce zapít sklenicí vody. Na trávící a střevní systém pak blahodárně a zklidňujícím způsobem fungují i klasické jednodruhové bylinkové čaje. Například heřmánek nebo čaj z listů maliníku. Optimální je polévková lžíce sušené drogy zalitá horkou vodou užívaná třikrát denně.

Výše uvedenými nápady výčet osvědčených babských rad proti průjmu nekončí. I když zde se dostáváme na hranu, protože mnohé z nich se často doporučují nejen na průjem, ale i naopak, proti zácpě. Jak to tedy s nimi je? Typickým „chameleonem“ jsou třeba sušené švestky. Švestková šťáva se běžně doporučuje jako projímadlo. Jak to, že sušené švestky namočené přes noc ve vodě naopak proti průjmu? Odpověď tkví v tom, že řada podobných pomocníků chce zejména obecně upravit naše zažívání. A je jedno, jestli máme zrovna zácpu nebo průjem. Pravdou však je, že než riskovat, že se naše potíže sice dobře míněnou, přece ale jen nejistou „babskou radou“ ještě více zhorší, je lepší sáhnout po osvědčeném prostředku. Léčbu průjmu je potřebné svěřit do rukou někomu, kdo tomu rozumí. A přitom pořád nemusíte běžet vystát frontu u svého lékaře.

Léčba průjmu pomocí profesionálních prostředků zafunguje rozhodně s větší jistotou, než dobře míněné „babské rady“. Zkuste Hylak® forte.

Léčba průjmu pomocí profesionálních prostředků zafunguje rozhodně s větší jistotou, než dobře míněné „babské rady“. Zkuste Hylak® forte.

Na průjem fungují probiotika, prebiotika a eubiotika

Naše střeva jsou obydlena střevní mikroflórou. Nejspíš vás překvapí, že v nich žije 400 až 500 různých kmenů bakteriální mikroflóry a její hmotnost dosahuje u dospělého člověka jeden až dva kilogramy. Střevní mikroflóra, to nejsou žádní parazité, ani neužiteční obyvatelé našeho těla. Naopak. Starají se o vstřebávání živin, které přijímáme stravou, do našeho těla a dodávají mu tak potřebné látky nevyhnutné pro jeho fungování. Obydlují prostředí našich střev, což je vzhledem k velikosti člověka skutečně obrovská plocha – až 200 metrů čtverečních. Z těch užitečných střevních bakterií jsou nejznámější především Escherichia coli, Bacteroides sp., Enterococcus sp. a Clostridium sp. a jejich metabolity Lactobacilli acidophili metabolita, Lactobacilli helvetici metabolita, Escherichiae coli metabolita nebo Enteroococci faecalis metabolita. Jakmile dojde v našem těle k narušení střevní mikroflóry, přestává naše tělo fungovat jak by mělo. Velice rychlým důsledkem je například právě průjem. Jako léčba průjmu je pak vhodná obnova zdravé mikroflóry pomocí probiotik, prebiotik a eubiotik.

Probitiotika a prebiotika – potřebujeme obojí

Každý o nich už nejspíš slyšel, málokdo ale ví, co jsou zač. Probiotika jsou kultury živých organismů, které díky tomu, že je konzumujeme, pozitivně ovlivňují náš zdravotní stav, jsou nápomocné při léčbě různých onemocnění, nebo jako prevence před nimi. Aby se probiotika v našich střevech správně množila, potřebují k sobě sparring partnera – prebiotika. Ty umožňují množení a růst prebiotik v našich střevech a mají tak významnou a nezastupitelnou roli při výživě střeva. Současně ovlivňují řadu důležitých v těle probíhajících procesů.

Eubiotika jako třetí kamarád „do klubu“ dobře fungujícího střeva

Zatímco o probiotikách a prebiotikách již slyšel téměř každý, eubiotika jsou přes svůj význam známá přece jen o něco méně. Přitom léčení spočívající na optimálním složení střevní mikroflóry pomocí této trojice je známo již více než 100 let. Třeba opět i za pomoci „babských rad“, které doporučují konzumaci jogurtů, zakysaných mléčných výrobků, kysaného zelí a šťávy z něj, nebo kvašených okurek. Eubiotika mají za za úkol podporovat růst a množení probiotik. Dají se užívat i moderním způsobem, pomocí přípravku, jakým je Hylak® forte. Působí příznivě v trávícím traktu, upravují činnost střevní sliznice a napomáhají při tvorbě užitečných bakterií ve střevě. Naopak potlačují množení baktérií choroboplodných.

Hylak® forte je střevní eubiotikum k obnovení střevní mikroflóry.

Hylak® forte je střevní eubiotikum k obnovení střevní mikroflóry.

Hylak® forte – léčba průjmu postavena na rovnováze střevní mikroflóry

Léčba průjmu (http://www.hylak.cz/lecba-prujmu/) za pomoci přípravku Hylak® forte je postavena na obnovení rovnováhy střevní mikroflóry. Nejenže pomáhá při průjmu, ale uleví i u opačného problému, kterým je zácpa, při křečích i nadýmání. Je tak skvělým pomocníkem při užívání antibiotik, které jsou narušováním střevní mikroflóry negativně proslulé, ale třeba i při cestování do exotických zemí, kde si střevní potíže přivodíme velice často a téměř se zárukou! Hylak® forte obsahuje užitečné střevní baktérie, které mohou užívat dokonce i děti včetně kojenců nebo těhotné ženy.

Hylak® forte je ideální pro obnovu narušené střevní mikroflóry například v důsledku užívání antibiotik.

Hylak® forte je ideální pro obnovu narušené střevní mikroflóry například v důsledku užívání antibiotik.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail