Ochablé pánevní dno je nejčastější příčinou inkontinence u žen. Za nejúčinnější terapii jsou považovány Kegelovy cviky.

Inkontinencí trpí muži i ženy. Vzhledem k anatomickým dispozicím však ženy mnohem častěji. Poté, co jsem propátrala celou řadu literatury i odborných článku na toto téma, mohu konstatovat jen jedno – nikdo přesně neví, kolik žen inkontinencí vlastně trpí. Odborné studie se výrazně liší a uvádí se rozptyl od 15 až do 57 % ženské populace. I kdyby to měla být jenom ta spodní hranice, jde o velice závažný problém. A nejen medicínsky, ale i psychologický, hygienický a sociální.

Inkontinence není pouze jednou zdravotní poruchou. Jde o početnou skupinu problémů, které se právě formou mimovolného úniku moči, čili inkontinencí, projevují.

Díky inkontinenčním plenkovým kalhotkám TENA zabráníte nehodám způsobeným nekontrolovaným únikem moči.

Díky inkontinenčním plenkovým kalhotkám TENA zabráníte nehodám způsobeným nekontrolovaným únikem moči.

Obecně je tato problematika neustále považována za tabu. I když se situace pořád zlepšuje, pouze 50 % žen vyhledá odbornou lékařskou pomoc. Mnoho žen, zejména z důvodu ostychu, se pokouší pomoci si svépomoci. Venušiny kuličky či vaginální vajíčka (vaginal eggs), Kegelovy cviky, cviky podle Mojžíšové – to je jen pár metod, které nám slibují, že nás inkontinence zbaví. 

Typy močové inkontinence

Aktuální klasifikace (Halaška a kol., 2004; Martan a kol., 2001) dělí inkontinenci na:

Uretrální

  • stresovou
  • urgentní
  • reflexní
  • paradoxní

Extrauretrální

  • kongenitální (ektopický ureter, extrofie močového měchýře)
  • získanou (píštěle)

Za nejčastěji se vyskytující typy inkontinence jsou považovány stresová a urgentní inkontinence

Stresová inkontinence (asi 49 % všech výskytů inkontinence – Hanuš, 2005) se velice často objevuje při námaze, zvedání těžkých břemen nebo při chůzi do schodů. Je projevem nedostatečné funkce závěsného systému, snížené elasticity močového měchýře, změny pozice pánevních orgánu i ztráty estrogenů u žen v menopauze a v post menopauze.

Urgentní inkontinence (asi 22 % všech výskytů inkontinence – Hanuš, 2005) je často spojována s pojmem hyperaktivní močový měchýř (overactive bladder, OAB). V Evropě se problém týká až 10 % obyvatel. Rovným dílem žen i mužů, i když u žen je časnější nástup problému. Rizikovými faktory jsou věk, opakované záněty dolních močových cest, obezita, deprese, užívání kofeinu, alkoholických nápojů i větší množství porodů u žen.

Běžná je rovněž inkontinence smíšená, tedy stresová a současně urgentní. Objevuje se až u 29 % všech výskytů (Hanuš, 2005).

Když je močový měchýř rychlejší než vy

Hlavním symptomem je časté nucení k močení nebo noční močení, které nelze oddálit. Jednat se může o dva typy hyperaktivního močového měchýře – o suchý a mokrý.

Suchý doprovází především naléhavé a nepříjemné pocity, mnohdy bolestivé, ale bez výsledku. Mokrý naopak končí často mimovolným únikem moči nebo tím, že to na toaletu prostě nestihneme.

Stejné příznaky, jako u hyperaktivního močového měchýře, však můžeme pociťovat i u závažných onemocnění, jako je infekce močových cest, močové kameny, onemocnění nervové soustavy či diabetes.

♥ TIP

Trápí vás nekontrolovatelný únik moči?

Řešením jsou plenkové kalhotky pro inkontinenci dospělých. Kvalitní značkou je TENA.

Nechte si zaslat vzorek zdarma.

Terapie stresové a smíšené inkontinence

Problémy se stresovou inkontinencí lze sice řešit operativně, ale k této metodě se přistupuje až po té, co se vyčerpají všechny možnosti konzervativní léčby. Těmi jsou farmakoterapie, pesaroterapie, různá režimová opatření, a především rehabilitace svalů pánevního dna.

Právě ochabnutí, tedy insuficience svalů pánevního dna, je jednou z nejčastějších příčin vzniku stresové inkontinence. Nejznámějšími metodami pro reinervaci svalstva v pánevní oblasti jsou cviky podle Arnolda Kegela, ale i podle české fyzioterapeutičky Ludmily Mojžíšové. Kegelovy cviky jsou používány v terapii celosvětově.

Kegelovy cviky

Metoda Arnolda Kegela, zjednodušeně nazývané též Kegelovy cviky, se zaměřuje na posilování svalů pánevního dna. Patří mezi základní rehabilitační metody nejen u inkontinence. Chystáte se rodit? I před porodem, již v těhotenství, se tyto cviky velice často doporučují. Stejně tak po porodu jako prostředek k regeneraci tkání a k posílení svalů pánevního dna.

Již kolem 25 let začíná docházet k ochabování pánevního svalstva a mohou se začít projevovat první příznaky inkontinence při sportu, smíchu nebo při kýchnutí. Po porodu trvá regenerace tkání a návrat jejich elasticity v oblasti pánevního dna kolem šesti měsíců.

Pokud je inkontinence skutečně způsobena povolením svalů pánevního dna, uvádí se, že Kegelovy cviky a rehabilitace touto metodou pomohou v až 80 % případů.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail