Oblíbený nápoj, káva, se dostala nejen do našich kuchyní, kanceláří a do snad všech restaurací světa, ale i do písní. Káva v písních zachutnala mnoha zpěvákům. 

Káva představuje pro mnoho lidí nejen oblíbený nápoj, ale také zdroj nekončící inspirace. Důkazem toho je řada umělců, kteří na ni nedali dopustit, za všechny můžeme zmínit jména jako Voltaire, Balzac, Beethoven nebo Bach, který složil dokonce kantátu o kávě. Kofeinový nápoj se však dostal i do dalších písní. Které patří k těm nejznámějším?

Inspirace ze světa

Skvělou živelnou píseň o kávě napsal světový písničkář Frank Sinatra. Jeho Coffee Song milují lidé napříč generacemi a ačkoli někomu může dnes připadat trochu staromódní, pořád zní skvěle. I král reggae, jak je označován známý jamajský muzikant Bob Marley, má svou píseň o kávě. Nese název One Cup of Coffee. Přestože patřila mezi jeho první písně, sklidil s ní ohromný úspěch. Hold kávě vzdala i legenda amerického country – Johnny Cash. V písni Black Coffeee ji oslavovala také jazzová bohyně Ella Fitzgerald, která svým podmanivým hlasem zpívá o smutku, pochmurné náladě, pesimismu a o tom, jak proti těmto pocitům káva pomáhá. Verš: od té doby, co mě opustil, piji jenom černou kávu, mluví za vše. Mladší generaci pak jistě neušla píseň Cold Coffee od Eda Sheerana nebo Cup of Coffee od Katy Perry.

Z českých a slovenských luhů a hájů

I mezi českými umělci se najde řada těch, kteří nedají dopustit na svůj oblíbený šálek čerstvé kávy. Tato jejich „závislost“ se tak stává oblíbeným námětem písní. Patrně nejznámější, dnes můžeme říct, že již kultovní záležitostí, je píseň Kávu si osladím od nejpopulárnějšího českého zpěváka všech dob – Karla Gotta. Oblíbená kapela Mňága a Žďorp zase přišla v roce 1987 s písní prostého, ale výstižného názvu – Kafé. Z novějších nejde nezmínit Kávu a sex, kterou nazpíval Marek Ztracený s Martou Jandovou. Zapomenout nesmíme ani na hudební skupinu ze Slovenska, která si dala kofeinový nápoj přímo do svého názvu a proslavila se pod pojmem Iné Kafe.

Tak připravte si doma v kávovaru lahodný mok, nachystejte k zakousnutí sušenky ke kávě, nalaďte některou z těchto písní a vychutnávejte si kouzlo vzácného okamžiku úplně všemi smysly!

Zdroj obrázků: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail