Jarní měsíce jsou spojeny s alergiemi a ty se podepisují i na našich očích. Ty bývají zarudlé, často podrážděné a potřebují ulevit. Od těchto problémů, ale i od problémů očí způsobených únavou nebo koukáním do monitoru, dokážou ulevit nejen kapky do očí, ale i správně zvolené bylinky.

  • Jsou vaše oči zarudlé a podrážděné kvůli na jaře začínajícím alergiím?
  • Trpíte záněty očí, jejich zčervenáním a nepříjemným pálením?
  • Máte unavené oči od dlouhého koukání do monitoru?

Od března do května trvá sezóna, kdy více hledáme kvalitní kapky do očí. Problémy podrážděných očí však dokážou řešit nejen oční kapky, ale i správně zvolené bylinky. Podívejte se na bylinky, které pomáhají při alergiích, zánětech očí, ale i při jejich únavě způsobené koukáním do monitoru počítače.  Účinnými bylinkami jsou podle známé české bylinkářky Jarmily Podhorné klanopraška čínská (Schisandra chinensis) a světlík lékařský (Euphrasia officinalis, také Euphrasia rostkoviana). Specialista na oční infekce jsou borůvky, listová zelenina a pomáhá i dostatečná konzumace rybího masa.

Víte, že velkým pomocníkem pro unavené oči je listová zelenina? Konzumujte ji v dostatečném množství a jaře ještě přidejte o 3 porce týdně navíc.

Víte, že velkým pomocníkem pro unavené oči je listová zelenina? Konzumujte ji v dostatečném množství a jaře ještě přidejte o 3 porce týdně navíc.

Zatímco při alergiích se byliny jako náhrada za kapky do očí používají především vnitřně, u unavených očí lze využít i výplachy očí bylinnými výluhy.

Oční příznaky alergie nemusíte zmírňovat jenom kapkami do očí – zmírní je černý rybíz i echinacea

Téměř u každého druhého alergika má alergie oční příznaky. Naše oči při ní reagují na alergeny, jakými jsou například pyly, plísně, srst zvířat nebo roztoči. Alergickou reakci však může vyvolávat také klimatizace, nadmíra prachu či znečištěné ovzduší.

Alergeny způsobují podráždění spojivky, a proto oči pálí, svědí a mohou i opuchat. V akutní fázi se nejčastěji podávají antihistaminika a pro zmírnění podráždění se oči proplachují kapkami. Svědění uleví také již zmíněné bylinné výluhy. V jejich případě však dbejte na to, aby byly bez zbytků bylin, ty by totiž mohly oči podráždit ještě více.

Nic tak nezkazí radost z příchodu jara jako alergie.

Nic tak nezkazí radost z příchodu jara jako alergie.

Bylinky proti alergii

Co pomůže stejně nebo lépe jako kapky do očí? Jelikož alergie vznikají v důsledku poruchy imunitního systému, mohou pomoci rovněž bylinky, které mají příznivý vliv na naši obranyschopnost. „Při alergiích je třeba celkově posílit organismus, a hlavně činnost slinivky, v čemž nám může pomoci extrakt z houbičky penízovky (penízovka sametonohá, lat. Flammulina velutipes). Proti alergiím pomáhá bojovat také tinktura z černého rybízu (Ribes nigrum) s betaglukanem, což je silný antioxidant působící proti volným radikálům,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Organismus při alergiích posílí extrakt z penízovky. Na obrázku je penízovka sametonohá, lat. Flammulina velutipes.

Organismus při alergiích posílí extrakt z penízovky. Na obrázku je penízovka sametonohá, lat. Flammulina velutipes.

„K posílení odolnosti organismu jsou nejvhodnější bylinky echinacea (Třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea L.), červené lapacho (Tabebuia serratifolia) anebo lichořeřišnice (Lichořeřišnice větší, lat. Tropaeolum majus L.), která navíc likviduje nežádoucí viry a bakterie v těle,“ dodává bylinkářka.

Třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea L.) je jednou z bylin, která dokáže na jaře posílit náš organismus a postavit se i alergiím.

Třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea L.) je jednou z bylin, která dokáže na jaře posílit náš organismus a postavit se i alergiím.

Podrážděné oči od počítače jsou novodobou nemocí – na zmírnění problémů nemusíte používat jenom kapky do očí

Dlouhodobé sledování monitoru počítače se stalo nedílnou součástí běžného pracovního dne mnoha zaměstnanců. Podráždění očí způsobené jejich namáháním u obrazovek často provází bolesti hlavy i rozmazané vidění. Předejít těmto obtížím můžeme ztlumením záření monitoru a též dodržováním vzdálenosti 55 až 65 cm od monitoru.

Neméně důležité jsou i pravidelné pauzy. Přibližně každou půlhodinu byste měli svým očím dopřát na pár minut oddych. Odvraťte pohled od monitoru a zadívejte se třeba z okna nebo přejíždějte pohledem po místnosti. Pomáhá i pohled do zeleně, vaše oči proto během dne uvítají krátkou procházku.

Bylinky na unavené oči

Od lehčího podráždění očí mohou místo kapek do očí pomoci také bylinky a tinktury z pupenů bylin. „Prostředkem první volby při problémech s očima je gemmoterapeutikum z borůvky. Působí desinfekčně, zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Podle čínské medicíny spolupracují oči s játry, proto jsou vhodné i všechny bylinné prostředky k posílení jater. Zrak nám tudíž posílí i ostropestřec (Ostropestřec mariánský, lat. Silybum marianum), schizandra (Klanopraška čínská, lat. Schizandra Chinensis Ball.) a jalovec (Jalovec obecný (Juniperus communis),“ objasňuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Unavené oči vzpruží bylinné výluhy

Úlevu unaveným očím přinesou i bylinné výluhy, které lze popíjet jako čaj i použít jako zklidňující obklad. „Očím uleví odvar ze světlíku lékařského ((Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana), který lze pít anebo použít jako obklad či jako kapky do očí k vyplachování. Také obklad z odvaru listů řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria) povzbudí unavené oči, a navíc působí protizánětlivě. Pro zlepšení kvality vidění je vhodná též tinktura z klanoprašky čínské, jež odstraňuje pocity únavy,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná a dodává: „Bolesti hlavy, které unavené oči provázejí, pomůže zmírnit tinktura z kopretiny řimbaby (řimbaba obecná, latinsky Chrysanthemum parthenium). Ta snižuje napětí v hlavě, podporuje periferní krevní oběh a má zklidňující účinky.“

Pro zlepšení vidění je vhodná tinktura z klanoprašky čínské (Schisandra chinensis).

Pro zlepšení vidění je vhodná tinktura z klanoprašky čínské (Schisandra chinensis).

Infekce nepodceňujte, jejich léčbu podpoří borůvky nebo kapusta

V praxi nejčastěji plní ordinace očních lékařů infekce, jimž vévodí zánět spojivek. Infekce způsobují bakterie, viry nebo kvasinky. Záněty spojivek provází zarudnutí a svědění, ale mohou se objevit i závažnější příznaky jako bolest očí, hnisání či citlivost na světlo. Obecně platí, že oční zánět by měl vyšetřit lékař, jelikož v závažných případech může jeho neléčení vést až k trvalému poškození zraku.

Borůvky zlepšují imunitu a působí proti infekcím. Pomáhají i na oční infekce.

Borůvky zlepšují imunitu a působí proti infekcím. Pomáhají i na oční infekce.

Jako podporu léčby a prevenci můžeme využít i některé potraviny, jež náš zrak pozitivně ovlivňují. Určitě jste v dětství slyšeli, že máte jíst mrkev, abyste dobře viděli. Podle odborníků ale existuje výrazně více potravin, které mají pozitivní vliv na naše oči. Například borůvky zlepšují imunitu a působí proti infekcím. Špenát, kapusta a další listová zelenina obsahují prospěšné látky lutein a zeaxantin, jež chrání sítnici oka. Jako prevence postačí, když je zařadíte do jídelníčku jednou týdně, při potížích se doporučuje je jíst dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci. Při suchých očích a pro zachování dobrého zraku je zase vhodná konzumace ryb z chladných moří, například tresky, tuňáka nebo makrely.

Máte zkušenosti s nejrůznějšími kapkami do očí z lékárny? Nebo s bylinkami jako jejich alternativou? Podělte se o to s námi v diskusi.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail