Chcete aby byl váš dřez jako nový po mnoho let? Máme pro vás rady a tipy, jak pečovat o nerezové dřezy.

Zajímá vás, jak pečovat o nerezové dřezy, aby vypadaly co nejdéle jako nové a plnily svou funkci? Tento článek vám nabídne shrnutí tipů pro jejich údržbu, ať už pomocí běžných, nebo speciálních přípravků. Doporučíme vám, čemu věnovat zvláštní pozornost a čemu se naopak vyhnout.

Říkáte si, jestli je opravdu nutné o něj pečovat? Nerez patří mezi materiály, které vyžadují pravidelnou údržbu, a proto je péče na místě. Všechny domácí spotřebiče a vybavení po čase nevyhnutelně nesou známky opotřebení, existuje však několik věcí, které můžete dělat, aby se na nich zub času podepisoval co nejméně. Pojďme se na ně podívat.

Aby si nerezový dřez zachoval svůj dokonalý vzhled, potřebuje pravidelnou péči.

Aby si nerezový dřez zachoval svůj dokonalý vzhled, potřebuje pravidelnou péči.

Jak pečovat o nerezové dřezy snadno pomocí toho, co máte doma

Možná vás to překvapí, ale to nejlepší, co můžete pro dřez dělat, je umývat v něm pravidelně nádobí. Díky vodě se přirozeně oplachuje a ulpívá na něm minimum mastnoty a nečistot.

Pro každodenní čištění je ideální používat studenou vodu naředěnou jemným čisticím přípravkem. Pomocí tohoto roztoku a měkké houbičky či bavlněného hadříku jej vyčistíme, opláchneme vodou a nakonec do sucha vytřeme. Tento postup je vhodný také pokud v něm po umývání nádoby zůstala mastnota. Takto lze čistit i pracovní desku, kterou zbavíte vápenatých usazenin a nečistot.

Co se skvrnami po kapkách

Pokud na povrchu nebo baterii objevíte nevzhledné zaschlé kapky, lze se jich účinně zbavit použitím roztoku octové vody, který na daná místa nanesete a poté vyleštíte.

Dobře udržovaný nerezový dřez umí doslova rozsvítit kuchyň.

Dobře udržovaný nerezový dřez umí doslova rozsvítit kuchyň.

Jak pečovat o nerezové dřezy pomocí speciálních přípravků

Výrobci kuchyňského vybavení obvykle nabízejí i speciální přípravky na čištění. Může se stát, že některé běžné saponáty zanechají na nerezu šmouhy, a právě pro tyto případy existuje celá řada přípravků doporučovaná výrobci.

Jedná se o čisticí pasty, tekuté čističe, čističe na baterie anebo speciální utěrky z mikrovláken. Tyto prostředky jak čistí, tak konzervují povrch.

Co nepoužívat na nerez

Rozhodně se vyhýbejte čištění pomocí drátěnek či ocelových kartáčů, které by udělaly škrábance a povrch tak nenávratně poškodily. Stejně tak není vhodné uvnitř nechávat gumové podložky, které by mohly narušit strukturu povrchu.

S kovovou drátěnkou ani s ocelovým kartáčem na dres rozhodně nechoďte.

S kovovou drátěnkou ani s ocelovým kartáčem na dřez rozhodně nechoďte.

Co nerezu může škodit

Nerezová ocel sice patří mezi vysoce odolné materiály, nicméně ani ona nesnese jakékoliv zacházení. V žádném případě na dřezu nic nekrájejte, a pozor si dávejte také při manipulaci s velkými či ostrými předměty.

Nerezu dvakrát neprospívají ani látky obsahující chlór, což je bohužel většina čisticích přípravků, zejména však bělidla. Po jejich používání je tedy vhodné ošetřená místa opláchnout vodou.

Uvnitř dlouho nenechávejte potraviny či dochucovadla s obsahem kyselin a soli, protože by mohly způsobit tvorbu rzi. Jedná se například o citrón, ocet, hořčici, nakládanou zeleninu, stejně tak je ale nevhodná sůl nebo majonéza. Po tom, co povrch přijde do kontaktu s těmito látkami, je žádoucí jej opláchnout.

I kvalita vody hraje roli

Kvalitu vody si nevyberete, a proto je nezbytné přijmout fakt, že i přes důslednou péči může po čase váš dřez jevit známky opotřebení. Například vysoce železitá voda může na povrchu nerezové oceli vytvářet šedé skvrny, které nápadně připomínají korozi.

Tvrdá voda podporuje tvorbu vodního kamene, jehož základní složkou je obvykle uhličitan vápenatý. Vodní kámen můžete odstranit například pomocí octa, kyseliny citrónové nebo kyseliny chlorovodíkové.

Naopak měkká voda může na povrchu zanechávat jemný bílý povlak. Prevencí proti vzniku těchto vad je dřez po umytí vysoušet a pravidelně se o něj s pomocí čisticích prostředků starat.

Za poměrně nenáročnou péči se vám dřez z nerezové oceli odvděčí krásným leskem.

Za poměrně nenáročnou péči se vám dřez z nerezové oceli odvděčí krásným leskem.

Tipy pro péči:

  • Po každém použití jej opláchněte vodou
  • Po opláchnutí jej vysušte, aby nedošlo ke tvorbě skvrn po kapkách a vodního kamene
  • Alespoň jedenkrát týdně jej důkladně vyčistěte
  • Nenechávejte v něm po dlouhou dobu žádné předměty, které by mohly způsobit vyboulení nebo korozi
  • Omezte použití přípravků s chlórem
  • Vyhněte se čištění pomocí drátěnky, namísto ní používejte hadřík nebo hubku, kterou pravidelně včas vyměňujte
  • Nenechávejte v něm ležet hadříky ani hubky

Doufáme, že vám tento článek přinesl užitečné informace o tom, jak pečovat o nerezový dřez, a čemu se vyhýbat. Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o své zkušenosti.

Zdroj obrázků: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail