Každé ráno nám u pozorování oblékajícího se dítka tečou nervy, snažíme se udržet klid a stejně to často končí nesmyslným křikem, který si později vyčítáme. Snad ve všech rodinách se snaží najít odpověď na otázku, jak dítě naučit, aby se obléklo samo a nejlépe v přiměřeném čase. Přitom stačí několik drobných změn a návyků a dítě se zvládne ráno odít samo.

Vybírejte větší velikosti

Ať už je to dívčí či chlapecká softshellová bunda, spodní prádlo, trička nebo mikiny, sáhněte vždycky po trošku větších číslech, než vaše děti mají podle velikostních tabulek. Když je naopak oblečení už hodně těsné, nemilosrdně ho vyřaďte z šatníku. Děti mají jemnou i hrubou motoriku zatím méně vyvinutou a vysvléct se z těsného trička je i pro dospělého nadlidský výkon. Jak to pak mají zvládnout ony?

Jak naučit dítě oblékat se samo? Dobře zvolené oblečení děti zvládnou i obléct i bez naší pomoci.

Jak naučit dítě oblékat se samo? Dobře zvolené oblečení děti zvládnou i obléct i bez naší pomoci.

Oblečení připravte den předem

V případě, že druhý den spěcháte do školky, na plavání či autobus, vyberte společně oblečení den předem a s dítěti už během tohoto procesu vysvětlete, že další den bude po ránu méně času, a i ono samo se musí přičinit, abyste program stihli. Děti pak ráno jen sáhnou po nachystané hromádce oblečení a odpadne z pohledu rodiče nenáviděná diskuse na téma populárnosti jednotlivých kousků.

Dostatek času

Vzbuďte raději dítě o něco dříve, aby mělo opravdu hodně času. Můžete si naplánovat vaření snídaně, chystání svačiny nebo ještě nandání prádla do pračky, zatímco se dítě bude v klidu oblékat. Snažte se jej co nejméně obtěžovat dotazy, jak je na tom, a snižovat jeho snahu nejapnými a zesměšňujícími poznámkami. Klidně si uvařte kávu a v klidu si ji vypijte v průběhu oblékání.

Přemýšlíte, jak naučit dítě oblékat se samo? Zamyslete se spíše nad tím, jak správně vybírat oblečení, které se snadno obléká.

Zvolte kousky snadné na oblékání

Tepláky pro chlapce, legíny pro dívky, boty na suchý zip, mikiny na zapínání, palčáky a volné ponožky. Tím vším můžete oblékání ulehčit. Vyvarujte se veškerých zapínání na knoflíky, mikin přes hlavu, šněrovacích bot či neelastických kalhot. Mohli bychom směle pokračovat dále. Zkrátka má-li se vaše dítě oblékat samo, nemůžete hrát na design.

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail