Centrum hlavního města Prahy ožívá čtyři říjnové večery akcí Festival světla SIGNAL. Chystáte se jej o víkendu navštívit? Podívejte se na program akce!

Festival světla SIGNAL, který probíhá od 16. do 19. října 2014 a tedy i tento víkend, představuje to nejlepší ze světové i domácí umělecké scény moderního audiovizuálního umění. Na nás diváky čekají čtyři videomappingové projekce a více než dvacet světelných uměleckých děl. Známe také detaily všech doprovodných aktivit – včetně těch na tento víkend 18. a 19. října 2014, které si organizátoři připravili. Můžete se těšit na vernisáže, workshopy videomappingu, malování světlem, plavby loďkami a mnoho dalšího. Podívejte se na kompletní víkendový doprovodný program!

Centrum hlavního města Prahy ožívá čtyři říjnové večery akcí Festival světla SIGNAL. Chystáte se jej o víkendu navštívit? Podívejte se na program akce!

Centrum hlavního města Prahy ožívá čtyři říjnové večery akcí Festival světla SIGNAL. Chystáte se jej o víkendu navštívit? Podívejte se na program akce!

Hlavní program pro SIGNAL festival tvoří venkovní světelné a interaktivní instalace spolu s velkoformátovými videomappingovými projekcemi. Světelné instalace budou v provozu vždy od 19.00 do 24.00 a videomappingy se budou opakovat každých 15 minut. Stejně jako v loňském roce je i letos připraven bohatý doprovodný program pro všechny věkové kategorie. Většina workshopů je zdarma, ty odbornější jsou zpoplatněny.

Festival světla – víkend 18. – 19. 10. 2014

Světelné instalace budou v provozu vždy od 19.00 do 24.00 a videomappingy se budou opakovat každých 15 minut.

 

FOTOGALERIE: Festival světla SIGNAL 2014

Festival světla SIGNAL – VIDEOMAPPINGY

1. EVOLUCE, autor: Onionlab, lokace: kostel sv. Ludmily, náměstí Míru

Po loňském úspěchu videomappingu na festivalu světla od českého uskupení The Macula na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru zavítají na stejné místo experimentátoři z Barcelony Onion Lab, aby adaptovali projekt spojený s tématem evoluce. Diváci se mohou těšit na souhru světla a zvuku s důrazem na témata transformace a alterace reality prizmatem času.

2. DREAMFORGE, autor: MaxIn10sity, lokace: Palác Kinských, Staroměstské náměstí

Tento projekt v rámci festivalu světla SIGNAL přináší maximální intenzitu audiovizuálního zážitku. Zatímco autoři plně respektují detailní prvky architektury, fasáda se v jejich interpretaci proměňuje ve fascinující zónu hravosti. MaxIn10sity je nové umělecké uskupení, které vzniklo v roce 2014. Zabývá se videomappingem a audiovizuálním designem. Tvoří ho László Czigány, Andras Sass a Tamás Vaspöri, kreativní profesionálové, kteří jsou mistry obrazu i zvuku.

3. OUT OF PLACE, autor: The Electric Canvas, lokace: Městská knihovna, Mariánské náměstí

Australští mágové videomappingových projekcí The Electric Canvas rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney. V Praze se jejich um předvede v rámci akce festival světla SIGNAL na fasádě Městské knihovny, kterou promění v jedno gigantické plátno. Umělci jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům. Připravují animované epizody, spojené s kouzlem a posláním místa.

4. E: MERGE, autor: Nerdworking, lokace: Michnův palác, Tyršův dům

Jediný videomapping festivalu světla, který si vychutnáte ve 3D! Jedná se o abstraktní poezii linií, ploch a iluzivních prostorů. Na tento prostorový audiovizuální zážitek jen tak nezapomenete. Nerdworking propojuje designéry, architekty, inženýry, digitální umělce a kodéry. Turecké uskupení vzniklo v roce 2009, jeho členové společně vytvářejí umělecké a interaktivní projekty pro oživení veřejného prostoru. Zvláštní pozornost věnují designu prostředí, která skýtají nové zážitky na pomezí lidí, strojů a kódu.

Varování: Rychle blikající světla a vzory mohou u některých osob způsobovat fotosenzitivní epileptické záchvaty.

CRYSTALLATION, autor: Jaroslav Bejvl ml., lokace: Rudolfinum

CRYSTALLATION, autor: Jaroslav Bejvl ml., lokace: Rudolfinum

Festival světla SIGNAL – SVĚTELNÉ INSTALACE

5. DE/KOMPOZICE, autor: Jan Nálepa & R/FRM, lokace: socha sv. Kajetána, Karlův most

Instalace využívá techniku mapování obrazu. Speciální laserové zařízení snímá geometrii jednotlivých částí sochy, převádí je na zvuk a spolu s obrazem zpětně v abstraktní umělecké interpretaci oživuje sochu sv. Kajetána. „Chtěli bychom ukázat, že každý objekt má svojí skrytou kompozici, kterou je těžké odhalit na první pohled.“ Jan Nálepa je novomediální umělec, který se specializuje na interakci a tvorbu hudebních a vizuálních kompozic. Tuto instalaci vytvořil společně s Jindřichem Ráftlem a Janem Tůmou ze studia R/FRM, které se ve svých projektech pohybuje na pomezí scénografie, architektury a vizuálního umění. Nenechte si tuto instalaci na festivalu světla SIGNAL 2014 ujít!

6. THE POOL, autor: Jen Lewin, lokace: park Kampa (interaktivní instalace)

Do parku Kampa by měl zavítat během akce festival světla SIGNAL 2014 každý, kdo si rád hraje. Po úspěchu instalace The Pool autorky Jen Lewin v Sydney nebo Singapuru si budou moci diváci také v Praze užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci americké umělkyně. Skládá se ze stovky na zemi v kruhu rozložených světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

7. FLOW/POWERED BY MERCEDES, autor: Andrej Boleslavský & SIGNAL Lab, lokace: Cihelná (interaktivní instalace)

Interaktivní světelná instalace festivalu světla FLOW zve návštěvníky k hravému prozkoumávání proudu barevných částic v iluzivním prostředí aerodynamického tunelu. Pohybem rukou se částice dávají do pohybu a obtékají tvar karoserie automobilu, aby zviditelnily jeho geometrii. Instalace vzniká ve spolupráci se společností Mercedes-Benz. Autory jsou Andrej Boleslavský & SIGNAL team.

8. MURMUR, autor: Chevalvert, lokace: Staroměstská mostecká věž, Křížovnické náměstí (interaktivní instalace)

Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert převádí vlny zvuku na vlny světla. Pomocí speciálního zařízení umožňuje návštěvníkům akcefestival světla SIGNAL 2014 hlasem ovládat projekci, a to v pražském případě přímo na boční stěnu Staroměstské mostecké věže.

9. ZÓNA, autor: Petr Nikl & David Vrbík, lokace: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, Křižovnická 81/7 (interaktivní instalace)

Instalace na festivalu světla SIGNAL autorské dvojice Petra Nikla a Davida Vrbíka navazuje na předchozí práce významného českého výtvarníka Petra Nikla. Světlo reflektoru se odráží o zrcadlovou plochu, která je ponořena do mělkého bazénku s vodou. „Na projekční ploše se kombinuje přímý odraz a odraz deformovaný zčeřenou vodní hladinou. Vodu lze čeřit nejen mechanicky, ale i elektroakusticky zvukovými vlnami. “ Autoři použijí čtyři bazénky pro každou stěnu uzavřeného prostoru dvora taneční konzervatoře, a tímto způsobem navodí spolu s ambientním hudebním doprovodem sugestivní atmosféru.

11. SOUND by BOADESIGN, autor: Preciosa, lokace: Preciosa showroom, Jáchymova 26/2

Tato indoorová instalace festivalu SIGNAL je přístupná pouze během dne od 10.00 do 20.00. Jedná se o grafický záznam unikátní vokální kompozice zpěvačky Sáry Vodrážkové ze skupiny Never Sol zachycený v křišťálovém skle. Ožívá spuštěním hudby, světlo plynule prochází celou délkou svítidel a postupně rozjasňuje místa a úseky ztvárněné skladby. Studio BOADESIGN tvoří designéři Petr Mikošek a Michaela Vrátníková. Oba autoři spolupracují na projektech určených pro průmyslovou výrobu v oblasti módního, interiérového, grafického a produktového designu. Mezi významná ocenění autorů patří například prestižní RED DOT Design Award 2012.

12. KRAKEN, autor: Gabriela Prochazka, lokace: Alšovo nábřeží

Kraken je legendární mořský živočich gigantických rozměrů, o kterém se tvrdí, že přebývá na pobřeží severních zemí. Tentokrát se objevuje ve Vltavě. Ve dne je lehce k přehlédnutí, v noci však spouští svou magickou světelnou show, připomínající bioluminiscenci hlubinných tvorů. Gabriela Prochazka je česká vizuální umělkyně, která sbírala zkušenosti v Berlíně, Paříži nebo Jeruzalémě. Přijďte se podívat – festival světla SIGNAL 2014 můžete navštívit během celého víkendu.

13. FYR LIGHTHOUSE, autor: Jari Haanperä, lokace: FSV UK, Na Hollaru (nádvoří), Smetanovo nábřeží

FYR je intimní sochařský objekt, který tvoří stovky postupně se rozsvěcujících a zhasínajících luceren a žárovek. Je poctou majákům stejně jako všem ohnivým a dalším signálům, které pomáhají těm, kdo putují nocí. Jari Haanperä pracuje se světlem a videem. Jeho instalace často využívají pohyblivý obraz, ačkoli nejsou filmem. Používá jednoduché displeje a kombinuje low-tech metody práce se světlem, zvukem, motorizovaným pohybem, optikou a objekty.

14. LIGHT BARRIER, autor: Kimchi & Chips, lokace: Střelecký ostrov

Tato instalace na festivalu světle vytváří ve vzduchu světelné fantomy pomocí speciálního systému zrcadel a milionů kalibrovaných, protínajících se paprsků. Výsledným efektem jsou vznášející se animované objekty, které se proměňují v prostoru i v čase. Light Barrier je studie digitálního světla, zkoumající novou vizuální mechaniku. Kimchi & Chips je umělecké studio, které v roce 2009 v Soulu založili Elliot Woods (UK) a Mimi Son (Jižní Korea). Umělci jsou známí objevováním novátorských interakcí mezi člověkem a médii a prozkoumáváním nových technických a uměleckých paradigmat.

THE POOL, autor: Jen Lewin, lokace: park Kampa (interaktivní instalace)

THE POOL, autor: Jen Lewin, lokace: park Kampa (interaktivní instalace)

15. RING GING BLING, autor: Ring Ging Bling, lokace: Avoid Gallery, Rašínovo nábřeží

Skupina výtvarníků, designérů, programátorů a pedagogů Ring Ging Bling přetvoří v rámci akce Festival světla SIGNAL 2014 prostor galerie na náplavce v unikátní světelné prostředí. Rychle problikávající základní barvy, červená, zelená a modrá, iluzivně rozpohybují statické grafické elementy na stěnách i další objekty. Vznikne tak svérázný efekt animace.

Varování: Rychle blikající světla a vzory mohou u některých osob způsobovat fotosenzitivní epileptické záchvaty.

16. SPEEDERMAN, autor: David Černý, lokace: Tančící dům

Speederman má za sebou náročnou cestu z ateliéru až na ulici. Nyní už je ale plný síly a rychlosti. Toto autorovo nové sochařské dílo uvádí SIGNAL festival ve světové premiéře. David Černý je významný český vizuální umělec, který často překvapuje vyhraněnými názory, gesty a uměleckými díly. V pražském veřejném prostoru se momentálně nachází několik jeho soch, včetně miminek na žižkovském televizním vysílači.

17. VELKÉ SPEKTRUM, autor: Richard Loskot, lokace: Ovocný trh

Tato světelná instalace akce SIGNAL festival 2014 je inspirována duhou – jejím spektrálním efektem. Využívá pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozkládají bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stávají součástí spektra. Richard Loskot je mladý český umělec, který se zabývá dekonstrukcí fungování technologií a kritikou společenských systémů. Instalaci komentuje takto: „Můžete přistoupit k duze, ale tentokrát vám neunikne. Dochází k míchání, sčítání a odečítání barev. Světlo je vše, co vidíme, nic víc. Světlo má v sobě veškeré informace. “

18. CYCLIQUE, autor: Maxime Houot & Nohista, lokace: Zítkovy sady

Zítkovy sady ožijí v rámci festivalu světla sítí 256 héliem a ledkami plněných balónků, které autoři Maxime Houot & Nohista používají jako interaktivní světelné pole. V instalaci CYCLIQUE programují souhru pulzujícího a putujícího světla spolu se zvukem, aby diváky vtáhli do nepřeberných variací světelných vzorců a pohybů. Podle autorů se jedná o dílo, které se nachází mezi „digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací.“

19. LARGE PENDULUM WAVE, autor: Ivo Schoofs, lokace: Hořejší nábřeží

Světelně kinetický experiment, vážící přes devět tun, popisuje autor následovně: „Poezie matematiky. Krása fyziky. Vytvořeno v laboratoři a přeneseno pod hvězdy. Budou tanec a snění dále pokračovat? Nebo zmizí v chaosu? “ Důležitou součástí instalace na festivalu světa SIGNAL je gravitace, která uvádí v pohyb systém světelných objektů, evokujících atmosféru všech živlů. Ivo Schoofs je nizozemský umělec, který se soustředí na tvorbu kinetických světelných instalací. Je fascinován obskurními vynálezy, optickými iluzemi a pohybem. Jeho velkoformátové instalace se často vztahují k vědeckým artefaktům a působivým vizuálním fenoménům. Large Pendulum Wave prezentujeme s laskavou podporou Velvyslanectví Nizozemského království v Praze.

20. SIGNAL RAW ART WRESTLING, autor: DRAWetc., lokace: Hořejší nábřeží

Svítící exhibice jako výsledek Raw Art Wrestlingu alias bitvy kreslířů. Kýbly barvy a čtyři ilustrátoři z pražské scény. 120 minut dlouhý souboj na téma „signál”. Výsledné obrazy ožívají UV světlem a budou po skončení festivalu vydraženy pro charitativní účely. RAW je celoroční soutěž v digitálním kreslení a analogovém malování. Akci spolupořádá v rámci akce SIGNAL festival vizuální studio DRAWetc., které se zabývá ilustrací, animací a grafickým designem.

21. DUO, autor: SIGNAL Lab, lokace: Salmovský palác

Tímto symbolickým gestem bychom rádi vyjádřili, že SIGNAL festival, už podruhé, je věnován vztahu lidí a města. Je to zároveň pocta všem, kdo festival pomáhají realizovat: tvůrcům, spolupracujícím institucím a dalším subjektům. Duo světel, která míří z Pražského hradu přímo a rovně do noční oblohy, ukazuje a potvrzuje, že město a jeho lidé jsou jedním a nerozlučitelným celkem. SIGNAL Lab rozsvěcuje Prahu uměním a snaží se, abyste si to užili. Tvoří jej lidé, kteří mají rádi výzvy. Technologičtí specialisté, umělci, designéři, kurátoři a producenti. SIGNAL Lab realizuje kreativní myšlenky, které propojují umění, design a technologie.

22. VZDUCHOLOĎ SVĚTLUŠKY, autor: Hynek Dřízhal, lokace: Nákupní galerie Myslbek, Na Příkopě 1096/19, Praha 1

SIGNAL Festival fandí Světlušce. V rámci doprovodných akcí jsme se rozhodli zařadit tento světelný objekt, který bude součástí nadcházejícího koncertu Světlo pro Světlušku a kampaně, spojené s hledáním nových talentů všeho druhu mezi lidmi se zrakovým postižením. Symbolizuje dopravní prostředek, který nové talenty vyhledává a do jejich života přináší světlo. Světluška oslovila scénografa Hynka Dřízhala, který navrhl hliníkový objekt osazený LED osvětlením v kombinaci s LED panely. Objekt dlouhý 4,5m je navržen jako závěsná konstrukce, která je dělena do několika světelných okruhů, které lze naprogramovat mnoha různými způsoby. Pro SIGNAL festival je připravena zajímavá světelná choreografie. Barevná koncepce je monochromatická, je inspirována černobílou barevností projektu Světluška. Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

Užijte si SIGNAL festival a světly rozzářenou Prahu z lodi na Vltavě!

Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky budou moci návštěvníci SIGNAL festivalu proplout částí festivalu na palubě lodiček Vodouch. Během okouzlující plavby trvající přibližně 30 minut si každý účastník vypustí na hladinu Vltavy vodní lampión štěstí. Po celou dobu festivalu bude v provozu také přívoz, který propojí oba břehy Vltavy. Návštěvníky bude obousměrně převážet mezi náplavkou u Hergetovy cihelny a přístavištěm Platnéřská 2.

Zdroj obrázků: Festival světla SIGNAL

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail