Espadrilky jsou boty, s jejichž historií se stojí za to seznámit. Opět se vracejí do našeho botníku a svoji přírodní duší nás rozhodně osloví.

Boty Espadrilky mají za sebou dlouhou historii a i když se podle jejich jména možná hned nechytnete, určitě je znáte. Tyto plátěnky, obvykle nízké, jsou vyrobené z plátna a charakterizuje je podrážka z provazu s charakteristickým opletem po straně podrážky. Espadrilky, nazývané také espadrille, se zrodily v Pyrenejích a to již ve 14. století. Do dnešní doby prošly řadou evolučních módních změn a přestože v základní podobě jim pořád zůstala jejich unisex vlastnost, dnes je vidíme i jako sandály či boty na podpatku – obvykle klínovém.

Takto vypadají tradiční espadrilky. Máte je už ve svém botníku? Žluté espadrilles jsou z kolekce Loewe léto 2014.

Takto vypadají tradiční espadrilky. Máte je už ve svém botníku? Žluté espadrilles jsou z kolekce Loewe léto 2014.

Espadrilky se jako neformální volnočasové boty staly oblíbenými po celém světě. Materiál je předurčuje k nošení především v létě. Na své výsluní se dostaly především v 80. letech minulého století. Ale díky módním návrhářům se opět vrací a letos je najdeme v kolekcích obuvi Burberry, Stella McCartney, Gucci,Lanvin, Marc by Marc Jacobs, Charlotte Olympia, Valentino nebo Fendi. Dokonce i tradičně luxusní louboutinky mají ve své kolekci pro léto 2014 své espadrilky.

FOTOGALERIE: Espadrilky

Espadrilky a jejich evoluce

Kde vzaly espadrilky své poněkud zvláštní jméno? Pochází z názvu středomořské trávy, které se v katalánštině říká espart. Je to speciální tráva, jež se používá na výrobu tradičních provazů.

Evoluce změnila espadrilky nejen co do designu, ale největší změnou prošla především jejich podrážka. Tradiční espadrilky měly podrážku z provazu vyrobeného z trávy. Nyní je gumovaná, případně kožená, a efekt opletu lanem z trávy je již jen dekorací, která espadrilky charakterizuje.

Ty nejtradičnější espadrilky mají podobu jednoduchých mokasín. Běžně už ale koupíte také espadrilky jako sandály, letní tenisky (šněrovací plátěnky) nebo na podpatku.

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Variace na espadrilky

Boty espadrilky jsou letním hitem!

Espadrilky jsou must-have letošní sezóny a pravděpodobně chvíli v naších botnících opět vydrží. Jsou velice lehké, vzdušné a skladné. Může to být univerzální letní obuv, která neurazí se šortkami, letními kalhotami, s džínsy a dokonce ani s některými typy sukní nebo letních šatů. Jsou skvělou obuví pro každého, kdo si potrpí na přívlastek „přírodní“. Rozhodně ale nejsou obuví do práce a k formálnějšímu oděvu.

Espadrilky se skvěle kombinují s oblečením do outfitu. Espadrilles z kolekcí Charlotte Olympia, Valentino a Manibii pro léto 2014.

Espadrilky se skvěle kombinují s oblečením do outfitu. Espadrilles z kolekcí Charlotte Olympia, Valentino a Manibii pro léto 2014.

Naladila jsem vás na botičky, které třeba ještě nemáte? Espadrilky si určitě pořiďte. A pokud patříte mezi „kreativní duše“ můžete se s espadrilkami také trochu vyhrát ve stylu DIY. Jednoduchý model espadrilek přímo svádí k tomu být trochu vylepšen!

Zdroj obrázků: Net-a-porter, espadrilky z kolekcí světových návrhářů a značek

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail