Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/249487/virtual) in /data/web/virtuals/249487/virtual/www/domains/profimoda.cz/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 693

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/plugin-templates/login-with-ajax/) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/249487/virtual) in /data/web/virtuals/249487/virtual/www/domains/profimoda.cz/wp-content/plugins/login-with-ajax/login-with-ajax.php on line 723

Dýňový olej se získává ze semínek tykve olejné, a to lisováním zastudena. To mu pomáhá zachovat vysoký podíl látek prospěšných pro lidské zdraví i pro naši krásu. Proč a jak užívat dýňový olej? Podívejte se na jeho účinky, využití i dávkování.

Kvalitní olej z dýňových semínek, tedy dýňový olej, lze využívat jak vnitřně, tak coby prostředek pro masáže. Dokáže totiž účinně uvolňovat například křeče způsobené nadýmáním. Zvláště vhodný je tento přírodní produkt pro děti – a to třeba i pro miminka se zažívacími potížemi. Maminky zase ocení jeho účinky na namáhané vlasy, poškozené nehty i na suchou pleť. U mužů je zas pomocníkem při zvětšené prostatě.

Nelekněte se vzhledu dýňového oleje. Charakterizuje jej tmavší barva.

Nelekněte se vzhledu dýňového oleje. Charakterizuje jej tmavší barva.

Krása z dýňového oleje

Díky dýňovému oleji budeme mít krásné dokonce i zuby. Lze jej používat místo zubní pasty. Má totiž schopnost zabraňovat tvorbě plaku i zastavit tvorbu zubních kazů.

Pozitivní vliv oleje z dýně olejné na vlasy jsem již zmínila. Proč tomu tak ale je? Jednak umí tento mastný zázrak dodat vlasům potřebné vitamíny a minerály, a to zevně i při vnitřním užívání, jednak umí napravovat škody po nesprávné péči o vlasy – třeba po různém tepelném či chemickém poškození vlasů (po trvalé, barvení, kulmování apod.)

Skvěle olej funguje na lámavé nehty. Užití je přitom snadné. Stačí nehty dýňovým olejem pravidelně natírat. Nejlépe jej používejte na celé ruce. Ty zas omladí.

Dýňový olej pro krásu: Uplatněn najde ve vlasové, pleťové i v tělové kosmetice. Hodí se pro masáže i zevnitř jako prostředek na celkové omlazení.

Dýňový olej pro krásu: Uplatněn najde ve vlasové, pleťové i v tělové kosmetice. Hodí se pro masáže i zevnitř jako prostředek na celkové omlazení.

Chvíle, kdy se nám olej z dýňových semínek stane první pomocí, je když se spálíme na sluníčku. Ale funguje i při běžné péči o pleť. Je skvělý na extrémně suchou pokožku, při různých ekzémech, psoriáze, funguje jako prevence proti striím je skvělý pro ošetření jemné dětské pokožky.

Krása z dýňového oleje je tak po ruce vlastně pro celé tělo. Zvenčí olej zkrášluje, zevnitř omlazuje.

Dýňový olej je silný antioxidant a je zcela bez cholesterolu

Dýňový olej svoje uplatnění nalezne také v kuchyni. Obsahuje asi 60 až 90 % nenasycených mastných kyselin. Zejména bychom mohli jmenovat kyselinu palmitovou, stearovou a olejovou. Vyznačuje se rovněž vysokým obsahem vitamínů, a to E, A a K, dále bychom v jeho složení objevili biogenní prvky, síru a draslík, stopové prvky zinek, chrom a selen. Především díky vysokému podílu vitamínů E patří mezi významné antioxidanty s nejvýraznějšími účinky. Současně také přirozeně neobsahuje žádný cholesterol, přestože se jedná o olej.

Víte že…

V Rakouském Štýrsku je dýňový olej dokonce chráněn ochrannou známkou Evropské unie? Štýrský dýňový olej je skutečným kulinářským pojmem! A nejen kulinářským.

Hledáte přírodní zdroj jódu? Olej z dýně vám jej nabídne

Dýňový olej zpomaluje kornatění tepen, snižuje hladinu cholesterolu a prospěje nám i vysokým obsahem jódu. I při běžném užití v kuchyni dokáže pokrýt doporučenou denní dávku 150 mikrogramů. Zvláště je tedy na místě, aby jej konzumovaly děti nebo těhotné ženy.

Dávkování

Ideální dávkou pro dospělého je 10 ml, pro děti pak asi 2,5 ml dýňového oleje. Nedostatek jódu je rizikovým pro optimální fungování štítné žlázy.

Olej lisovaný ze semen dýně olejné patří zejména do studen kuchyně

Nejlépe byste měli dýňový olej užívat ve studené kuchyni. Ideální je totiž výhradně na krátkodobou tepelnou úpravu. Zvládne ohřátí zhruba na 120 °C. Při vyšší teplotě nebo delším zahřívání byste veškeré užitečné látky mohli zničit.

Dýňový olej pro zdraví užijete zejména ve studené kuchyni.

Dýňový olej pro zdraví užijete zejména ve studené kuchyni.

Užívaný pro zdraví se hodí spíše do salátů, rozhodně ho nepoužívejte na smažení nebo fritování. Přidat ho můžete i do krémové polévky. Půjde o zajímavé zpestření. Dýňový olej má totiž charakteristickou a výraznou chuť. Trochu netradiční využití najde rovněž ve sladkých pokrmech nebo dezertech. Můžete s ním totiž vylepšit i palačinky nebo zmrzlinový pohár.

Důležité je správné skladování dýňového oleje

Skladovat je ho nezbytné v chladu a temnu. Nezapomeňte nádobu s olejem pečlivě uzavřít, jinak dojde k oxidaci. Tím se o veškeré jeho benefity obratem připravíte.

Dýňový olej diskuse

Máte zkušenosti s využitím dýňového oleje pro zdraví a krásu? Nebo v kuchyni? Podělte se s námi o zkušenosti i o recepty v naší diskusi pod článkem.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCI MAGAZÍN PROFIMODA ZDARMA!

Nechte si posílat magazín Profimoda do vaší e-mailové schránky! Staňte se členem komunity lidí, kteří milují módu, módní trendy a vše kolem moderního životního stylu.

Váš e-mail